Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

in cautarea unui job, aplicand CV pe diverse site-uri


50 raspunsuri la acest subiect

#1
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 29 august 2013 - 13:50

sunt foarte curioasa daca a mai fost cineva in situatia mea si ce finalitate a avut???

 

povestea mea: am la dispozitie max 1 an in care treb sa imi gasesc un nou loc de munca, ptr aici unde imi desfasor activitatea sunt in locul unei mamici in CIC, deci...timpul trece si treb sa gasesc ceva din timp...

totodata visul nostru, al familiei este sa ne schimbam si orasul, in sensul ca dorim sa ne mutam in Bucuresti, ptr orasul unde locuim noi acum , e f slab dezvoltat economic, deci locurile de munca sunt limitate, iar sotul acum deja face naveta zilnic in alt oras 45 km....

 

prin urmare, eu mi+am reactualizat CV si deja am inceput sa aplic pe diverse saituri; dintre cei care citesc acest articol, rog sa imi spuneti si mie, daca a-ti obtinut job dupa ce a-ti aplicat pe saitul X, si a-ti trecut de deja de proba interviului....intreb acest lucru,  ptr eu personal am citit si pareri contra, ca e o mare pierdere de timp si nimeni nu citeste CV, iar modul de recrutare este altul....oare care altul???????????

 

noi daca suntem din provincie, credeti ca avem vreo sansa  in Bucuresti???...sunt curioasa cum vad recrutorii pe cei din provincie, care aplica ptr jobul X,

 

rog ca cei care raspund sa fie sinceri


Editat de pogonici1977, 29 august 2013 - 13:51 .


#2
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 29 august 2013 - 14:03

 Eu acum 10-12 ani, nu mai stiu exact, m-am inscris pe toate site-urile de job-uri pentru Bucuresti, m-am dus la firme de recrutare personal unde mi s-au dat niste teste si m-au bagat in baza lor de date. Intre timp m-am angajat in orasul natal, insa trecusera ani de zile si tot ma mai sunau pentru diverse oferte de munca! Aveam buletin de provincie si la interviuri veneam special din Pitesti, am avut si oferte de angajare insa nu m-au incantat atunci fiindca, daca scadeam cheltuielile nu-mi mai ramanea mare lucru din salariul oferit...dar deh eram fara experienta, proaspata absolventa...

 Eu zic sa aplici din timp!



#3
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 29 august 2013 - 14:23

am aplicat deja, oi vedea ce imi rezerva viitorul..dar acum 10-12 ani oferta locurilor de munca era destul de limitata, daca imi aduc eu bine aminte, ca de altfel nici acum nu este  prea roz..caci criza isi spune cuvantul..

 

noi daca ne gasim ceva stabil in Bucuresti, vindem ap de unde locuim aici si ne mutam definitiv



#4
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 august 2013 - 15:30

Daca vrei sa-ti cresti sansele, nu lasa adresa de provincie in CV, exista riscul ca cei de la HR sa creada ca aplicatia a fost din greseala, si sa nu te sune chiar daca te potrivesti profilului.

Eventual poti sa scri in scrisoarea de intentie acest amanunt, ca nu esti din Bucuresti, daca chiar vrei sa nu minti legat de domiciliu. Eu asa as face.

Sunt detalii care chiar conteaza, cand aplici la un job pe site, HR-isti vad o lista de candidati cu cateva detalii, varsta, localitate, experienta, etc. Daca unul din aceste criterii nu se potriveste profilului, de multe ori nu deschid CV-ul.

Barbata-meu a facut un test cand isi cauta job (era disperat, trecusera ani de cand nu reusea nimic), a "gresit" o cifra la anul nasterii si a intinerit cu 10 ani! De unde inainte ii citeau cv-ul cam 5-10% din cei la care aplica, dupa aceasta greseala ajunsese la aproape 50% vizionari. Si ca sa nu zica cineva ca greseala a facut-o intentionat [:D], in scrisoarea de intentie era trecut ceva de genul, cei X ani de experienta in domeniu (care daca ii scadeai din varsta ajungeai la concluzia ca muncea de la 8-9 ani). Plus ca joburile erau trecute cu intervale exacte de timp, deci informatia din scrisoare se verifica!

Da, nu e tocmai frumos sa minti, dar scopul scuza mijloacele. Atata timp cat nu minti despre experienta, aptitudini, calificari, chestiile care ar trebui sa fie esentiale intr-un CV (si unde majoritatea exagereaza la greu).

 

Strict la intrebare - da, se poate gasi job direct de pe site-urile de recrutare. Eu asa mi-am gasit (aplicat pe site), la noi jumatate din joburi sunt scoase pe bestjobs de exemplu si sunt angajati oameni care aplica fara recomandari. Ca primeaza o recomandare, asta-i altceva, dar se poate si fara.



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 august 2013 - 18:47

Mickyy, trebuie sa ma consiliezi si pe mine... [:)]



#6
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 29 august 2013 - 18:55

Pe cine mai intereseaza un job si se incadreaza, mesajul postat de mine aici mai este de actualitate

 

http://comunitate.de...b-urilor/page-6

 

spuneti ca aveti informatia de la mine, de pe DC [:)]



#7
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 august 2013 - 18:57

Rufus, am 3 ani de experienta in consiliere :))). Ia zi, care-i baiul?!

#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 august 2013 - 19:22

Din experienta mea:

 

1. Ba da, CV-urile se citesc, te si anunta ejobs, bestjobs cand se produce acest lucru, primesti pe mail mesaj cum ca CV-ul tau a fost vizualizat de compania X.

 

2. Grija cu provincia si distanta. Trebuie sa fii in stare sa te prezinti la interviu fara ca distanta sa impiedice acest lucru. Cand sotul cauta job in Cluj-Napoca, noi locuind in Braila, ni s-a spus sa NU scriem in CV unde locuim. 



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 august 2013 - 19:30

Rufus, am 3 ani de experienta in consiliere :))). Ia zi, care-i baiul?!

 

Cum care-i baiul? N-am job [:)]

Pentru prima oara in viata mea mi-am facut cont si am aplicat pe bestjobs.N-am mintit in cv, n-am exagerat.

Dar se pare ca ar mai fi cateva smecherii, din cate spui tu [:)]

Da, m-a anuntat pe mail cand cineva a citit cv-ul. Dar cam subtire...



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 29 august 2013 - 20:05

Rufus, nu da nici un fel de informatie personala, gen virsta, situatie familiala, nu pune poza, limiteaza-te strict la experienta profesionala. Nu au dreptul sa-ti ceara informatii personale, ca doar nu participi la concurs de frumusete. Cel putin la mine asa se face. Ce mai fac barbati de virsta mijlocie, cei grizonati isi vopsesc parul pentru interviu (acum sint vopsele speciale pentru barbati foarte aproape de culorile naturale), stiu ca pare hilar, dar daca ajuta sa capeti jobul, de ce nu?


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -