Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Divortul care parea imposibil ...

divort andreea berecleanu

65 raspunsuri la acest subiect

#11
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:32

Pai da ...ca lumea avanseaza peste tot.
Asta nu inseamna ca nu exista inertie ...

Nu am statistici, vorbesc din intuitie acum ...oricum ideea cu modelul european nu a fost a mea, mi-a sugerat-o cineva ca sa nu mai ramana Romania o exceptie. Inclin sa cred ca asa este, adica este totusi un model european provenit din istorie, cultura si desigur religie. Cand spun model european ma refer la casatoria inceputa devreme si ramasa vesnica pe hartie. In contextul acestui model "fericirea personala" cred ca este un concept greu de mentinut si apelarea la solutii anexe in cautarea echilibrului interior pare a fi o alegere des folosita.

Prin comparatie, aici lumea se casatoreste si se desparte cu mult mai multa usurinta. Copiii nu sunt un impediment, fac parte dintr-un pachet acceptat. Lumea sta mai rar in casatorii de forma, pentru ca infidelitatea este un proces greu de manageriat, necesita resurse, planificare si multa intelepciune. Atentie, nu spun ca aici nu exista infideli ...spun doar ca odata intamplata, lumea se complace mai putin in aceasta viata dubla, prefera sa divortzeze si sa-si vada in continuare de viata.

Asta este dupa mine un argument in plus al teoriei ca oamenii nu sunt monogami si in lumea moderna de azi, in care femeile si barbatii sunt egali independenti (social, profesional si material), pastrarea monogamiei este un efort din ce in ce mai putin asumat.
Dupa mine, iubirile si casatoriile intalnite si infaptuite tarziu, dupa 30 de ani, au sanse mult mai multe de supravietuire.

#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:40

 Copiii nu sunt un impediment, fac parte dintr-un pachet acceptat.

 

Interesanta optiune sociala acceptata. 

"Alo copilul? Dupa cum stii faci parte dintr-un pachet si de maine vei fi livrat catre mama sau catre mine vedem ce negociem in ceea ce te priveste,

Oricum vei fi informat in timp util ca sa-ti faci bagajul si sa primesti destinatia ta. .

Daca ramai loco o sa-ti desfaci bagajul inapoi."



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:42


Dupa mine, iubirile si casatoriile intalnite si infaptuite tarziu, dupa 30 de ani, au sanse mult mai multe de supravietuire.

Si eu zic la fel!

 

Restul...nu cred ca e adevarat,tu spui din ce ai auzit,eu traiesc aici.

 

In ziua de azi casatoriile daca se infaptuiesc(ca revenim iar la tema concubinajului)se fac cit mai tirziu,casatorii facute sub influientza hormonilor(de crestere as spune eu [clo] )sunt in numar mic.

 

Copii nu sunt un impediment la divortz,n-am auzit d ecasatorii de forma.

 

Poate ,daca ajungi la 60 de ani s anu-l mai cunosti pe cel cu care impartzi ...masa,da...cred ca ramii in casnicie mai departe si poate fi considerat ...de forma,in rest ...nu.

 

Cred totusi ca ai o parere deformata despre Europa,am mai observat asta...nu neaparat DOAR in sensul rau,insa e deformata in orice caz.

 

Dana



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:45

Europenii sunt mai traditzionalisti,e adevarat...nu insa trebuie confundat cu inapoiatzi.

 

Dana



#15
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:54

Interesanta optiune sociala acceptata. 

"Alo copilul? Dupa cum stii faci parte dintr-un pachet si de maine vei fi livrat catre mama sau catre mine vedem ce negociem in ceea ce te priveste,

Oricum vei fi informat in timp util ca sa-ti faci bagajul si sa primesti destinatia ta. .

Daca ramai loco o sa-ti desfaci bagajul inapoi."

Marius cred ca glumesti...se refera la faptul ca cine intra intr-o relatie cu o persoana  care are un copil din prima casatorie sau dintr-o alta relatie ,accepta persoana cu tot cu copil,ceea ce mi se pare extrem de ok.....

 

Aici ploua si oricum eu sunt cu capsa pusa ,acolo cum e?


Editat de eumada, 28 august 2013 - 17:54 .


#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:57

Marius cred ca glumesti...se refera la faptul ca cine intra intr-o relatie cu o persoana  care are un copil din prima casatorie sau dintr-o alta relatie ,accepta persoana cu tot cu copil,ceea ce mi se pare extrem de ok.....

 

Aici ploua si oricum eu sunt cu capsa pusa ,acolo cum e?

Eu am citit ca se casatoresc si se despart fara ca pachetul(recte copilul) sa reprezinte vreun impediment in acest proces. E un pachet (asumat) si asta e. Ura si la gara!



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:10


Prin comparatie, aici lumea se casatoreste si se desparte cu mult mai multa usurinta. Copiii nu sunt un impediment, fac parte dintr-un pachet acceptat. Lumea sta mai rar in casatorii de forma, pentru ca infidelitatea este un proces greu de manageriat, necesita resurse, planificare si multa intelepciune. Atentie, nu spun ca aici nu exista infideli ...spun doar ca odata intamplata, lumea se complace mai putin in aceasta viata dubla, prefera sa divortzeze si sa-si vada in continuare de viata.

Asta este dupa mine un argument in plus al teoriei ca oamenii nu sunt monogami si in lumea moderna de azi, in care femeile si barbatii sunt egali independenti (social, profesional si material), pastrarea monogamiei este un efort din ce in ce mai putin asumat.
Dupa mine, iubirile si casatoriile intalnite si infaptuite tarziu, dupa 30 de ani, au sanse mult mai multe de supravietuire.

Oricum...daca ar fi sa ma iau dupa partea asta,divortzul e asa un ...caca-maca pentru americani(ceea ce eu nu cred),isi schimba partenerii precum ciorapii(doar pentru ca nu-s ancoratzi ca si europenii in cutume si religii),iar copii sunt asa ...un accesoriu ,ce vine la pachet,sa te mai citez odata.

 

Ceea ce eu nu cred,e drept ca vorbesc si din punctul de vedere a celui ce  atrecut printr-un divortz...insa eu sustzin ca un divortz e traumatizant si pentru un american si pentru un european si pentru Andrea Berecleanu &.

Cind sunt copii la mijloc...e si mai tragic,asa ca sa vorbim cu lejeritatea despre divortz...nu cred ca e corect.

 

Dana



#18
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:11

Eu altceva am inteles citind postul lui Buflea.

 

 

Si intr-un ca si altul se pare ca americanii nu pun foarte mult pret pe familie....in sensul in care intelegem noi.



#19
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:19

Interesanta optiune sociala acceptata.
"Alo copilul? Dupa cum stii faci parte dintr-un pachet si de maine vei fi livrat catre mama sau catre mine vedem ce negociem in ceea ce te priveste,
Oricum vei fi informat in timp util ca sa-ti faci bagajul si sa primesti destinatia ta. .
Daca ramai loco o sa-ti desfaci bagajul inapoi."


Marius, este un model social din ce in ce mai des folosit. Avem tendinta sa-l judecam in functie de modelyl traditional si sa-l ironizam. Nu cred ca e rau totusi si incepe sa devina o norma. Eu am inceput in timp sa am dubii ca exista vreo referinta in convieturea sociala. Copiii primesc exact modelul care li se ofera si daca nu sunt abuzati, se adapteaza si se dezvolta frumos in acel model. Eu cred ca in Romania au existat si inca exista multe familii care stau impreuna pentru copii, dar emotional nu mai au nimic de impartit de mult. Dupa mine asta e un sacrificiu care se razbuna la batranete prin divort (si nimeni, inclusiv copiii, nu inteleg de ce), fie omoara sufleteste si lasa in urma multe regrete a la Podurile din Madison County ...ai vazut cata lume a rezonat cu o adulterina ?

#20
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:24

Europenii sunt mai traditzionalisti,e adevarat...nu insa trebuie confundat cu inapoiatzi.

Dana


Nu, nu ...cine a zis ca sunt inapoiati ?

Sunt doar mai refractari schimbarilor, tocmai pentru ca sunt traditionalisti ...totusi, desi au inertie mare, vad ca incet, incet se aliniaza ...eu totusi cred ca inertia aceasta produce traume.



Etichetat si cu divort, andreea berecleanu

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -