Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Tinuta modesta in biserica ,cum ar trebui sa fie,ce parere aveti?


101 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 august 2013 - 21:33

Madalina,daca potzi,intreaba un preot de ce nu trebuie sa intre femeile cu capul descoperit in biserica.

 

Cred ca si o cautare pe google ar putea lamuri,ins acred ca un preot poate explica cel mai bine si eventual raspunde la intrebari.

 

Dana



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 august 2013 - 21:35

In Vechiul Testament nu scrie de capul acoperit.Scrie doar ca femeia sa fie cuviincios imbracata.Dar nu face precizari nici la asta.

Hai ca vad ca ai completat raspunsul.

 

Exact...asa se spune,femeia sa fie cuviincios imbracata.

 

De asta nu intzeleg rostul subiectului,mai ales pentru un crestin ortodox.

 

Dana



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 august 2013 - 21:43

Sa nu mai spun ca sunt multe manastriri,biserici unde este afisata tzinuta cu care nu potzi intra in biserica.(in special cele aflate in circuitul turistic,insa regula e generala)

 

Dana



#24
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 august 2013 - 22:04

Sa nu mai spun ca sunt multe manastriri,biserici unde este afisata tzinuta cu care nu potzi intra in biserica.(in special cele aflate in circuitul turistic,insa regula e generala)

 

Dana

Multe, nu toate.



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 august 2013 - 22:55


 

Tot ce incerc sa spun este ca nu are nimic de-a face capul acoperit cu biserica si tinuta unui copil de 13 ani.

Ba are ,la 13 ani are deja ciclu menstrual,deci este femeie in religia crestin ortodoxa,nu mai are nimic de-a face cu "copilul"!

 

cred ca aici e exact ca la musulmani,si acolo femeile incep s apoarte burka odata cu aparitzi menstrei.

 

Dana


Editat de andacos, 25 august 2013 - 22:55 .


#26
EleonoraTM

EleonoraTM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 25 august 2013 - 23:10



Andacos, nu toate fetele stiu cum sa se imbrace cand intra intr-o biserica. Nu inteleg de ce te supara atat de tare subiectul asta....

Ce atata tragedie cu intrebarea initiatoarei ? [popa]

 

Exact despre asta e vorba,ca foarte multe fete NU stiu cum sa se imbrace cand intra intr-o biserica. Sau ce sa inteleg,ca important este doar faptul ca intri intr-un lacas de inchinaciune,si aspectul nu mai conteaza? Hai,atunci sa mergem in maieu si pantaloni scurti,si in slapi,direct de la plaja.... 

 

Nu ar trebui sa il cinstim oare pe Dumnezeu si prin modestia,simplitatea si decenta tinutei exterioare, in armonie cu "tinuta" interioara, a sufletului ,a inimii?


Editat de EleonoraTM, 25 august 2013 - 23:35 .


#27
EleonoraTM

EleonoraTM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 25 august 2013 - 23:24

Pai Alizee...eu nu cred ca, cine ajunge in biserica...nu stie de ce este acolo????

 

La biserica te duci cu un scop,nu ca sa-tzi aratzi ultimele achizitzii vestimentare.

 

Imi dai voie sa consider subiectul deplasat ,da? [:D] In nicio alta religie n-ai sa mai intilnesti discutzii de astea.

 

In Biblie,gasesti raspunsul...Si referitor la capul acoperit si semnificatzia lui in religia ortodoxa.

 

Dana

 

Uite de exemplu la musulmani (este o alta religie.....) se pune chiar mare pret pe modestie !  si nu doar la femei....



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 august 2013 - 06:56

 

 

Nu ar trebui sa il cinstim oare pe Dumnezeu si prin modestia,simplitatea si decenta tinutei exterioare, in armonie cu "tinuta" interioara, a sufletului ,a inimii?

Pai exact asta face un crestin care merge la biserica pentru a-l cinsti pe dumnezeu.

 

Cine merge la biserica sa-si arate achizitziile vestimentare,nu o face pentru scopul in sine de a frecventa biserica.

 

Exact de asta nu intzeleg subiectul tau,vad ca stii de fapt de ce si cum trebuie mers la biserica.

 

Despre tinerele fete(ca tot te framinta problema lor vestimentara),potzi fi sigura ca vor gasi pe cineva sa le indrume cum sa  se imbrace cind merg la biserica(desi repet cine-l cunoaste pe dumnezeu va sti raspunsul fara mari probleme...si subiecte pe forum),o mama,o bunica,o vecina...si daca nu...vor merge odata neadecvat imbracate,iar apoi vor sti cu sigurantza.

 

edit.sa nu mai spun ca si la scoala au obiectul religie ,deci sunt sigura ca si acolo vor gasi informatzii despre cum sa se imbrace in biserica.

 

Dana


Editat de andacos, 26 august 2013 - 07:38 .


#29
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 26 august 2013 - 12:56

Eleonora incerc sa iti raspund eu. [flo2]

Acum am 25 de ani si imi acopar capul dar cand eram de 13 ani nu o faceam. Am inceput sa ma acopar de 1 an poate....nici nu tin minte dar nu intotdeauna o fac, doar cand efectiv o simt [:)] .

Dar.....aici poate te dezamagesc nu port fusta lunga cand merg la liturghie ,doar la manastiri daca se intampla sa merg (rar).Nu mi se pare ca trebuie sa imi iau un sac pe mine cum zice  prietenul meu .Port intotdeauna fusta dar pana la genunchi sau chiar deasupra un pic si deloc demodata. Si o bluzita ...pffuu nu stiu cum sa descriu.Normala [smulgpar] ....adica nu transparenta. Dar nu am haine speciale pentru biserica.Nu mi s-a intamplat sa comenteze nimeni ca as fi prea indrazneata,si ma invart intr-un cerc de oameni din cadrul bisercii ortodoxe....

Dintotdeauna m-am imbracat asa si cand mergeam cu mama la biserica niciodata nu m-a pus sa imi acopar capul sau sa port fusta lunga....sau bluza cu maneci lungi de exemplu.

Port intotdeauna cercei ,ceas,uneori se intampla sa am si putin rimel la ochi. In schimb nu le judec pe cele care vin cu fusta pana in pamant ,bluze pe gat etc....

Eu zic ca tine de ce simti.....am purtat cu placere de cateva ori fuste pana in pamant dar si atunci nu din alea tip sac.....fara forma model etc.

La copii mi se pare important sa fie imbracati curat si pe masura varstei lor,fara fortari [batcap]



#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 27 august 2013 - 20:15

Eu nu cred ca la biserica trebuie sa ai o tzinuta diferita de cea de zi cu zi....pt ca din punctul meu de vedere ar fi ipocrizie.

Dumnezeu e cu tine zilnic si te vede nu doar in cele 2 ore la biserica.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -