Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Tinuta modesta in biserica ,cum ar trebui sa fie,ce parere aveti?


101 raspunsuri la acest subiect

#91
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 01 septembrie 2013 - 19:24

Eu nu sunt convinsa ca se obtine vreo "curatire" cu baticul, fusta si mataniile...dar in fine. Poate doar pentru confortul psihic al fiecaruia.

 

dar ar ajuta mai mult curatirea voluntara, constienta, zi de zi de "pacatele" descrise de tine mai sus. totusi asta nu are absolut nicio legatura cu mersul la biserica.

 

Ar "ajuta mai mult" la ce? Daca te referi strict la o evolutie in plan moral, ai dreptate. Numai ca omul vine la biserica in cautarea lui Dumnezeu. In acest sens si din punct de vedere ortodox (asa cum s-a si pus intrebarea) el traieste intr-o comuniune cu ceilalti, nu individualist. Imbracamintea tine si de respectul fata de ceilalti, de o minima buna cuviinta si delicatete fata de taina care se savarseste la Liturghie, de modul in care fiecare se aseaza in relatie cu Dumnezeu - sufleteste si trupeste.

In alte situatii este vorba de ascultare (de duhovnic sau de Sfantul Pavel insusi). Ca nu este in ton cu moda ca o femeie sa aiba o atitudine supusa si tacuta, asa cum recomanda Sfantul Pavel, este alta poveste.

 

Acum, daca le criticam pe "babele" care stau de paza acolo, hai sa nu le imitam judecand un univers fata de care, poate, suntem straini. Ce usor e sa ne dam cu parerea despre ce il ajuta pe unul sau pe altul! De cate ori ati incercat sa faceti matanii sau sa purtati batic si fusta lunga, ca sa verificati voi inseva ca "nu ajuta"?



#92
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 01 septembrie 2013 - 19:33

Pai n-au decat sa faca cei care cred ca ii ajuta. Puterea mintii e mare.



#93
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 00:01

 

Acuma, n-o sa te dea nimeni afara din biserica (cel putin nu crestinii) daca esti imbracata cu fusta pana la fund si decolteul pana la buric, sau cu tocuri ridicole, sau machiata ca un clown. Dar incet-incet vei pricepe ca nu iti faci cinste umbland asa pe strada. 

 

In Roma sau prin Italia la manastiri risti sa nu te primeasca inauntru. Bisercile cu turisti multi sunt pregatite cu "pelerine" si "fuste" din hirtie pt femeile cu pantaloni /fusta scurta sau cu umerii goi. In Vatican pur si simplu nu te primesc daca nu ai o tinuta decenta (valabila si pt barbati nu numai pt femei!).

 

Eu cred ca fetele care stiu in general sa se imbrace fara sa fie de prost-gust sau exagerate, vor sti sa se imbrace si in biserica. Dar sunt multe fete care nu stiu cit de "ieftine" arata si ce gust indoielnic si vulgar au. Acelea vor veni si la biserica imbracate nepotrivit, credincioase sau nu.



#94
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 08:58

Nici in Romania nu te primeste in manastire daca esti imbracat indecent, dar este normal caci manastirile nu sunt adresate laicilor ci celor care au renuntat la "lume". 



#95
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 17:37

Ioan 13: 34-35 –„Va dau o porunca noua: Sa va iubiti unii pe altii; cum v-am iubit eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii. Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii.”

Daca insa asta se va dovedi a fi prea greu si nu reusiti, va trebui sa gasiti ceva mai potrivit puterilor voastre, un semn exterior prin care altii sa va recunoasca– caci trebuie sa va deosebiti de ceilalti -, si anume un detaliu ce tine de vestimentatie!

[:)] 

de aici



#96
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 09 noiembrie 2013 - 19:35

 

Ioan 13: 34-35 –„Va dau o porunca noua: Sa va iubiti unii pe altii; cum v-am iubit eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii. Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii.”

Daca insa asta se va dovedi a fi prea greu si nu reusiti, va trebui sa gasiti ceva mai potrivit puterilor voastre, un semn exterior prin care altii sa va recunoasca– caci trebuie sa va deosebiti de ceilalti -, si anume un detaliu ce tine de vestimentatie!

[:)] 

de aici

 

 

Bine zis.  [flo2]



#97
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 03:38



#98
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 12:58

Nici nu am stiut ca au fost vreodata amish in Romania!



#99
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 15:18

Nu , sunt penticostali sau baptisti sau cum le mai zice , dar se comporta ca niste amish ):



#100
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 05 septembrie 2017 - 18:05

Cred că depinde de omul în sine, cunosc și eu, de obicei bărbații sunt mai rigizi, dar nu au cum evita oricum să vadă copiii un tv , un telefon pe undeva, să audă diverse... Așa că părerea mea este sa nu te mai stresezi, tu ți-ai făcut fapta buna , e treabă lor cum înțeleg să se poarte și ce aleg să facă, nu ai de ce să te superi.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -