Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Tinuta modesta in biserica ,cum ar trebui sa fie,ce parere aveti?


101 raspunsuri la acest subiect

#1
EleonoraTM

EleonoraTM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 25 august 2013 - 14:52

Si ca mama de fetita de 13 ani,ma refer in special in cazul fetelor (nemaritate,evident)  cand se merge la biserica (ortodoxa,in cazul nostru), ce parere aveti,sau cum procedati cu copiii vostrii.

 

1) Ar trebui fetele,obisnuite si invatate sa isi acopere capul cand se intra in biserica,inca de la o varsta frageda?

2) O tinuta vestimentara decenta : - fusta sau rochie dar nu mai scurta de genunchi (si nu pantaloni la fete) ,nu cu tocuri ridicole,etc ?

3) Fara machiaj strident,de fapt nu ar fi mai bine fara farduri,deloc? 

 

Un aspect exterior cat mai modest,eu zic ca asta ar trebui sa incurajam.  

 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 august 2013 - 15:00

Eu nu intzeleg rostul subiectului(sincer!!!!)mai ales ca credintza,mersul la biserica,n-au a face nimic cu cochetaria.

 

Deci nu te duci ca si credincios la biserica sa faci parada modei.

 

Nu intzeleg rostul subiectului.

 

Dana



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 august 2013 - 15:01

Sigur,cind mergi la biserica sa socializezi pur si simplu,deci nu ca ai chemare pentru cuvintul domnului...deja e alta treaba si deja se poate discuta despre"o tzinuta de mers la biserica"! [alcool]

 

Dana



#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 25 august 2013 - 20:24

Ce treaba are capul; acoperit?

 

Ce treaba are tinuta,auzi cu copiii si biserica?

 

Copiii mai mult de o scurta impartasanie nu au ce sa caute la slujbe,biserica...ei oricum nu inteleg nimic.

 

Nu e corect sa le impunem ceva.Ei trebuie sa ajunga singuri sa creada sau sa descopere in ce sa creada.

 

Adica tu vrei sugestii despre cum sa imbraci  copilul cand merge la biserica?????????????



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 august 2013 - 20:32

Ce treaba are capul; acoperit?

 

Ce treaba are tinuta,auzi cu copiii si biserica?

 

Bineintzeles ca in religia ortodoxa exista legatura intre femeie-biserica si cap acoperit.

 

Si e vorba de fete(adolescente) ,nu de copii mici,insa subiectul tot aiurea este,o fata cu credintza in dumnezeu,care va merge din proprie initziativa la biserica...va sti cum sa se imbrace!

 

Dana



#6
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 25 august 2013 - 20:42

Andacos, mie mi se pare o intrebare de bun simt.  De ce incerci sa minimalizezi tot timpul ce simt altii, doar pentru ca pe tine te doare in cot?

 

Eleonora, daca fetita este obisnuita cu mersul la biserica poti sa aduci in discutie modestia.  De fapt cred ca este ocazie potrivita sa vorbiti despre modestie in general. Despre ce impresii creaza ea prin modul de a se imtraca, nu numai in biserica, dar si pe strada. Acum stiu ca ce inseamna modestie pentru unul, nu inseamna pentru altul.  Eu cred ca Dumnezeu se uita la inima.  Eu am crescut intr-o familie foarte stricta din punctul asta de vedere, si am vazut cata fatzarnicie poate fi si cu asta.  Unele purtau fuste peste genunchi, dar asa de stramte ca puteai vedea toate formele prin ele.  Altele purtau fuste lungi, dar traiau o viata de promiscuitate sexuala.  Altele isi acopereau capul, dar aveau un caracter oribil.  Altele veneau in blugi si erau cele mai sincere crestine. Cand am crescut si am ajuns sa-L cunosc eu personal pe Dumnezeu am lasat constiinta sa-mi dicteze ce e bine si ce nu, si mai intai am facut cum a poruncit Isus, sa curatam interiorul si se va vedea si in exterior.

 

In concluzie, nu stiu care este moda actuala, dar stiu ca adolescentii isi doresc sa nu arate prea diferit de ceilalti.  Oricare ar fi ea, se pot gasi variante decente care sa se incadreze in moda.  Poate cateva fustite dragute.  Nu as opri-o nici daca ar vrea sa mearga in pantaloni, pentru ca pana la urma, mai bine in pantaloni in biserica decat pe maidan in fusta. La acoperitul capului sa raspunda altcineva, pentru ca eu nu ma acopar.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 august 2013 - 20:45

Andacos, mie mi se pare o intrebare de bun simt.  De ce incerci sa minimalizezi tot timpul ce simt altii, doar pentru ca pe tine te doare in cot?

 

Te-as ruga sa-tzi controlezi cuvintele.

 

Un copil credincios,credincios...din proprie initziavia,nu impins de la spate,va sti cum sa se imbrace.

 

Daca mergi la biserica pentru ca asa simtzi,vei sti si restul...intrebarile despre vestimentazie sunt valabile doar cind te intereseaza ce spun restul despre tine1


Editat de andacos, 25 august 2013 - 20:47 .


#8
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 august 2013 - 20:47

Si ca mama de fetita de 13 ani,ma refer in special in cazul fetelor (nemaritate,evident)  cand se merge la biserica (ortodoxa,in cazul nostru), ce parere aveti,sau cum procedati cu copiii vostrii.

 

1) Ar trebui fetele,obisnuite si invatate sa isi acopere capul cand se intra in biserica,inca de la o varsta frageda?

2) O tinuta vestimentara decenta : - fusta sau rochie dar nu mai scurta de genunchi (si nu pantaloni la fete) ,nu cu tocuri ridicole,etc ?

3) Fara machiaj strident,de fapt nu ar fi mai bine fara farduri,deloc? 

 

Un aspect exterior cat mai modest,eu zic ca asta ar trebui sa incurajam.  

 

Eu niciodata nu mi-am acoperit capul cand am intrat intr-o biserica, dar am mers imbracata decent. Adica, cu fusta lunga si bluze care sa nu fie cambrate.



#9
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 25 august 2013 - 20:49

Eu nu intzeleg rostul subiectului(sincer!!!!)mai ales ca credintza,mersul la biserica,n-au a face nimic cu cochetaria.

 

Deci nu te duci ca si credincios la biserica sa faci parada modei.

 

Nu intzeleg rostul subiectului.

 

Dana

 

Ba sa stii ca eu am vazut intr-o manastire, o pustioaca imbracata cu rochie pana la fund. M-am crucit cand am vazut-o.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 august 2013 - 20:50

Alizee,te cred ca ai vazut...nu mi se pare bsolut nimic ciudat...eu incercsa spun ca atunci cind il ai pe Dumnezeu in suflet...stii si cum te imbraci.

 

Dana




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -