Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poseta, Oprah si rasismul

oprah posete

139 raspunsuri la acest subiect

#61
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 august 2013 - 20:55

Dana, eu nu strig neaparat rasism, ci discriminare.



#62
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 august 2013 - 20:56

Ca discriminarea a fost rasiala sau de clasa, are mai putina importanta.



#63
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 11 august 2013 - 21:48

 

Iar scuza cu bariera lingvistica e penibila. in asemenea magazin, cu asemenea produse exclusiviste angajezi personal vorbitor de macar o limba de circulatie internationala.

 

Doar nu-ti imaginezi ca Oprah a vorbit cu vanzatoarea in germana, franceza, sau italiana, care sunt limbile oficiale vorbite in Elvetia?



#64
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 11 august 2013 - 21:49

Adina,Alexia a zis "limba internationala"....deci obligatoriu engleza.

Nu limba oficiala.


Editat de eumada, 11 august 2013 - 21:50 .


#65
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 11 august 2013 - 22:20

Si care deci ar mai fi si alte limbi de circulatie internationala? Ca a mentionat ca vanzatoarea trebuia sa stie "macar una"...

 

Elvetienii pe care ii cunosc vorbesc fluent toate cele 3 limbile oficiale. E drept ca stiu si engleza - ca a 4a limba - dar nu toti o vorbesc fluent.


Editat de A_Iulia, 11 august 2013 - 22:24 .


#66
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 august 2013 - 00:02

Am patit-o si eu, la o scara mai mica, intr-un magazin din Elvetia (al carui nume nu-l mentionez! :)) sa pun in cosul de cumparaturi un pachet cu sortimente de cascaval Raclette, care costa vreo 24 Fr., iar la casa vanzatoarea mi-a facut observatie ca e scump, de ce il cumpar. Am privit-o siderata, dar a continuat cu obraznicie. Elvetienii, vanzatorii, vorbesc mai ales italiana si trilulilul lor care se cheama germana elvetiana. Cu franceza si engleza, foarte slabut in zona germana.

Deci or fi invatand aceste maniere elegante in scolile lor, ca nu poti fi vanzator la Lidl de ex. daca nu ai facut o scoala speciala de vanzatori. Deci, cel putin pentru mine, e clar ca nu e vorba de discriminare. E "calitate elvetiana", doar.



#67
mariavi67

mariavi67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 12 august 2013 - 00:25

Asa cred si eu si pe deasupra sunt convinsa(aproape convinsa)ca si forma de adresare a lui Oprah a lasat de dorit(ma indoiesc de barierele lingvistice in acest caz)de a ridicat asemenea suspiciune.

 

edit.Eu stiu ca daca te adresezi lispit de respect vinzatoarei(intzelegetzi voi ce vreau s aspun)ea are dreptul sa refuze sa te serveasca,aducind pe altcineva in locul ei care sa stea la dispozitzia clientului.Clientul ins apoate fi scos din magazin,dac nu respecta niste reguli.

 

Dana

Deci pana la urma a fost de vina victima ca avea fusta scurta?  [:)]

 

Oprah a spus clar ca n-a fost nici un incident, n-a fost nimeni nepoliticos. Pur si simplu vanzatoarea a judecat-o dupa APARENTE. Ca a fost culoarea pielii, ca a fost marimea de la sandale sau dimensiunile taliei deja nu mai conteaza. Vanzatoare nu i-a dat poseta si gata ori ca i-a fost friica ca o fura ori ca s-a gandit ca ii vinde alta si iese si ea in castig.

Ideea e una singura si anume ca nu e corect sa judecam sau sa fim judecati dupa aparente si ca atunci cand suntem victime e bine sa luam atitudine (mai ales daca putem) pentru ca atitudinea noastra poate schimba mentalitati si face viata altora mai buna.



#68
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 12 august 2013 - 02:03

Raspund pe repede inainte, ca bebita mai sus- mentionata  se cam foieste (Andacos, multumesc de intrebare,crestem, avem aproape 3 luni! Am pus o poza cu ea, nu de alta, dar daca posete hermes nu imi permit, macar cu fie-mea sa ma laud!  [:D] )

 

Acum...referitor la Oprah si poseta ei...sincer, nu stiu cate magazine Hermes sunt in Zurich sau in oricare alt oras din lume. Pentru simplul motiv ca nu eu sunt targetul magazinelor respective si pe lista mea de cumparaturi nu intra posete de $38000.  Cu siguranta cca atunci cand voi ajunge la Zurich, daca imi voi aminti de povestea asta, nu o sa influentez vanzarile magazinului respectiv in nici un fel (ca asa sunt eu, obiectiva,  [:D] ). Si ca mine, marea majoritate a audientei lui Oprah. Persoanele care pot ajunge sa influenteze vanzarile respectivul magazin, cu siguranta au auzit de patanie de la Oprah insasi, cu multe amanunte juicy.  

 

Nu cred ca vanzatoarea a refuzat-o pe motiv de rasa. Sunt convinsa ca nu a fost Oprah prima clienta de culoare ca sa se oripileze vanzatoarea. Cred mai degraba ca a fost judgmental si a etichetat-o prin prisma a ce purta si cum arata. Nu stiu Oprah ce a vrut sa spuna cu "black card", dar cred ca mai degraba s-a referit la cardul de credit, din acelasi motiv. In schimb sunt sigura ca s-a ofticat ca nu a fost recunoscuta     ;-p 

 

Adina, la engleza ma refeream. In caz ca a fost o neintelegere- ceea ce eu nu cred-, in momentul in care vanzatoarea spune: "nu, nu o vrei pe asta, ca e prea scumpa si nu ti-o permiti" si patroana spune ca a fost o neintelegere (ca ii era rusine fetii cu pretul gentii (???) cam ce concluzie se poate trage? Ca engleza vorbita era mai de clasa a patra, asa ...sau ca vanzatoarea este excesiv de rusinoasa ...in fine, clar magazinul e in wrong aici, oricat ar incerca sa dreaga busuiocul si oricate scuze ar gasi.

 

 

edit: mi-am dat seama ca mi-a luat 2 ore sa scriu mesajul asta!!

Miniaturi atasate

  • Jamie 8.08.13.jpg

Editat de Alexia27, 12 august 2013 - 02:05 .


#69
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 august 2013 - 07:19

Alexia... [flirty] ,vai ce minunatzie de bebe ai tu acolo!!!!!Ce frumusetze de fetitza!!!!Sa ai ba noroc si sanatate multa!

 

Maria,cind recitesc si mai ales comentariul tau ,itzi dau dreptate,asa pare/este insa ramin la ideea ca Oprah putea rezolva pe loc ,fara tot tam-tam-ul asta.Chema managerul,se plingea acolo-mai obtzinea si-o reducere cu sigurantza la poseta [:D] si gata rezolva treaba.

 

Asa ce a vrut sa arate cit de rasisti sunt elvetzienii/europenii?

 

Dana



#70
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 12 august 2013 - 19:16

De ce discriminare rasiala? Probabil angajata cu pricina ar fi refuzat sa-mi arate poseta cu pricina si mie care sunt alba ca branza. Principalul motiv e, zic eu, pretul magnific al gentii cu pricina 38000 nu-s de ici de colo nici in Euro nici in $. S-a intrebat cineva daca au fost furturi recente din magazinul respectiv? Exista persoane care se specializeaza in asa ceva, poate vanzatoarea isi lua precautiuni.

Si intradevar, e gresit din partea ei sa presupuna automat pe baza aspectului individului ca nu are venitul necesar sa cumpere obiectul in cauza, dar pana la urma in caz de necaz pe ea cu ce o incalzeste ca a fost corecta cu toti clentii daca are de acoperit suma aia magnifica din buzunarul propriu?

Stiti ce scrie in contractul ei? Daca are clauza care scrie ca-si pierde job-ul daca i se fura din gestiune? Daca are clauza ca trebuie sa despagubeasca din salariu? 

 

PS. N-as da atatia bani pe o geanta nici daca m-as scalda in milioanele lui Oprah. Prefer o geanta normala si sa dau surplusul pe ceva mai de pret. 





Etichetat si cu oprah, posete

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -