Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Poseta, Oprah si rasismul

oprah posete

139 raspunsuri la acest subiect

#51
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 11 august 2013 - 16:42

Eu cred ca a replicat ea ceva acolo ...doar nu credeti ca a plecat Oprah cu coada intre picioare, alungata de replica vanzatoarei ...

Ulterior, e dreptul ei sa pomeneasca de acest incident in interviuri pe care le da, ca argument al ideii ca discriminarea rasiala inca exista .. Nu vad nici un fel de ipocrizie.

#52
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 11 august 2013 - 16:54

Eu cred ca si vanzatoarele acestea ( mai cu seama cele de la magazinele de lux!)  procedeaza si isi fac treaba in acord cu politica magazinului dictata de patron/manager [:D], prea putine fac asta de capul lor. Sunt instruite in mai multe sensuri de manager/patron . 



#53
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 august 2013 - 18:08

Crystall, cam ce patron de magazin crezi tu ca isi instruieste angajatii sa refuze un client? Mie discriminarea imi intoarce stomacul, la propriu! Imi vine sa vomit cand vad discriminari, de orice fel. Indiferent ca e rasiala, religioasa, de clasa, de sex, indiferent de care e, discriminarea raneste. Si din pacate, se mai intampla sa raneasca mai mult decat orgolii.



#54
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 11 august 2013 - 18:50

Seful de magazin ar da-o afara pt un client obisnuit? Ma indoiesc. Atunci de ce sa o dea afara pt un client celebru? Ar fi discriminare, nu-i asa?  

 

Nu oricine e obligat nici sa cunoasca cine e Oprah si nici orice haina de designer (si sa fim serioasi, ca unele haine de designer arata mai rau decit cele de la C&A). In schimb ar fi trebuit sa fie serviabila si nu a fost, ceea ce face un avertisment ca pedeapsa normala.

 

Eu o vad pe vinzatoarea aia snoaba, prost crescuta, cu nasul pe sus, dar nu rasista. Nu din cearta asta cu Oprah. Ori voi ca persoane albe nu ati primit asa ceva de la vreun vinzator? E jignitor, bineinteles, dar ati strigat discrimniare sau rasism? V-ati gindit exact ca mine la proasta crestere, evenutal nu ati mai intrat in magazinul ala, poate ati facut scandal la manager, dar cite v-ati dus sa va plingeti de rasism la politie sau TV?



#55
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 11 august 2013 - 19:15

Aschiuta, eu am stat un an in Japonia. Daca cineva ar fi refuzat sa ma serveasca, da-mi voie sa-ti spun ca as fi facut exact ce a facut Oprah daca as fi dispus de conditiile pe care el are ea. M-as fi intors in tara mea, la canalul MEU tv si as fi spus ca am fost discriminata in Japonia si eu cred ca m-a discriminat ptr. ca nu-s japoneza. Dar eu nu as putea face decat sa intru pe forum si sa ma plang, sau sa ma plang prietenilor din viata reala ca am fost discriminata.



#56
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 august 2013 - 19:29

Dana, tu ai fost vreodata nedreptatita? Ai incercat intotdeauna sa rezolvi pe loc? Nu ai lasat niciodata sa 'treaca de la tine" pe moment, ca dupa aia sa vorbesti cu altcineva despre ce s-a intamplat?

Daca m-am simtzit nedreptatzita da...am rezolvat pe loc,sau am incercat sa rezolv cel putzin,desi sincer sa spun nu prea m-am simtzit eu nedreptaztita...am probabil o perosnalitate ce impune respect! [:D]

 

Daca "a lasta de la ea"la fatza locului,ori lasa de tot si nu mai comenta /discuta despre asta,ori lua apoi legatura cu managerul magazinului si "rezolva rasismul la care a fost supusa".

 

Sigur ca e aiurea sa te afli intr-o asemenea situatzie,nu despre asta discutam aici ci despre cum rezolvam asemenea situatzii iar ea-Oprah nu a rezolvat decit facind circ.Parerea mea ,bineintzeles!

 

Dana



#57
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 august 2013 - 19:30

Eu cred ca a replicat ea ceva acolo ...doar nu credeti ca a plecat Oprah cu coada intre picioare, alungata de replica vanzatoarei ...

 

Asa cred si eu si pe deasupra sunt convinsa(aproape convinsa)ca si forma de adresare a lui Oprah a lasat de dorit(ma indoiesc de barierele lingvistice in acest caz)de a ridicat asemenea suspiciune.

 

edit.Eu stiu ca daca te adresezi lispit de respect vinzatoarei(intzelegetzi voi ce vreau s aspun)ea are dreptul sa refuze sa te serveasca,aducind pe altcineva in locul ei care sa stea la dispozitzia clientului.Clientul ins apoate fi scos din magazin,dac nu respecta niste reguli.

 

Dana


Editat de andacos, 11 august 2013 - 19:35 .


#58
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 11 august 2013 - 19:34

Portocalia, eu una nu cunosc emisiunile lui Oprah, si despre ea nu stiu absolut nimic, asa ca habar nu am cat de ipocrita sau nu, e ea. Dar uita-te aici,pe forum, cate topicuri de plangeri sunt in care vanzatoarea Z m-a tratat prost, medicul   Y a zis nu stiu ce, dar nu rezolva acolo problema pe loc, in schimb discuta pe forum. Presupun ca Oprah nu sta pe forumuri, ea da interviuri, asta face ea, cu asta se ocupa. Asa ca in loc sa se planga pe forum, s-a plans in interviu. E acelasi lucru, doar scala difera. Si din cate am inteles, nu a dat nume, altcineva a avut grija de asta.

 

doh, nu a dat nume! cate magazine Hermes crezi ca sunt in Zurich sau in ce oras fusese ea, caci nu mai retin. 

 

iar comparatia intre ce barfim noi aici pe forum si ce spune Oprah la tv, ma tem ca nu tine. si nici n-o cred ca Oprah vreo naiva codana, care nu stie ce impact au vorbele ei asupra opiniei publice. stia exact ce face, dupa parerea mea. 



#59
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 11 august 2013 - 19:59

Eu cred ca perspectivele asupra rasismului sunt diferite si in functie de locatie. intr-un fel vad eu care locuiesc in oras cu 30% populatie de culoare, am colegi, prieteni de culoare si le stiu povestile si altfel vede cineva care ii vede doar la televizor. Nu zic de aqai aici ca nu stiu unde stai, vorbesc in general..

 

 

 

la mine in sat sunt ffff multi indieni si arabi - orientul mijlociu. o sa vorbesc un pic despre ei, si o sa indraznbesc sa extind rationamentul si la persoane de culoare.

 

exista un individ din orientul mijlociu care ne face pe mai multi sa fugim din piscina cand il vedem de departe. nuuu, nu ne temem de bombe si nu il discriminam fiindca e arab, cum exista o mare probabilitate de a crede. problema lui insa e ca sta la dus cate jumatate de ora indiferent cati asteapta dupa el si cand inoata intra in grupurile de copii ca in branza.

 

noi ne uitam uarat la el, el zice, probabil, uite-i si pe astia ce urat se uita la mine ca-s arab... 

 

o alta familie, din iran, foarte educata si cosmopolita, au mostenit doar numele si infatisarea, in rest nu au credinte religioase (asta e relevant in exemplu). vor sa-si duca copiii la scoala catolica (educatie superioara fata celei din sistem public - motivare) si nu sunt acceptati. ironic, imi spune: catolicii se tem de noi fiindca suntem musulmani. le e teama ca le vom pune bombe.

 

nu, din experineta mea cu scoala catolica, accepta copii chiar si musulmani acolo unde au suficiente locuri. unde nr de catolici din zona acopera nr de locuri din scoala (la noi in cartier de ex) nu sunt acceptati non-catolici.

 

 

in concluzie, eu as spune ca depind mult de background, nu de situatia locala. daca esti negru sau indian vei fi foarte inclinat sa-i suspectezi pe cei care nu ti se adreseaza conform asteptarilor de rasism.

 

daca esti imigrant, vei suspecta ca urasc emigrantii

 

o femeie poate suspecta misoginismul... si asa mai departe fara sa fie cu adevarat reale.

 

ci motivele care determina reactia de respingere a celor din jur sa tina de cu totul altceva decat rasa, dar orbiti de prejudecata si istorie, strigam lupul si cand nu e cazul


Editat de Aqai, 11 august 2013 - 20:05 .


#60
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 11 august 2013 - 20:03

Victoria, astfel de fapte trebuie privite din afara incarcaturii emotionale. Adica asa o fapta trebuie sa incerci sa o judeci egal daca persoana jignita e neagra, alba, chineza, japoneza, cu handicap si astfel rtebuie data pedeapsa. Emotional te vei revolta mult mai mult cind cineva cu dezabilitati ar fi tratat de sus, sau un copil, sau o persoana in virsta. Dar pina la urma fapta ramine acceasi, chit ca noi avem tendinta sa ii privim pe cei din alte culturi mai negativ si sa presaupunem ce e mai rau (adica ai fi presupus despre vinzatoarea din Japonia ca e rasista, dar despre vinzatoarea din Romania numai ca e o toapa prost crescuta).  

 

Am fost tratata prost si de unii vinzatori germani si de unii romani, nu mi-a trecut prin cap sa strig "rasism" in nici unul din cazuri.





Etichetat si cu oprah, posete

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -