Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.2

mamici burtici gravidute martie 2014 sarcina bebe

248 raspunsuri la acest subiect

#241
Zuzaaa

Zuzaaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 19 august 2013 - 22:58

Va rog sa votati subiectul : Despre doctori si spitale! din Odisseea sarcinii. Va invit totodata sa dezvoltati acest subiect deoarece este destul de util d.p.d.v al unei viitoare mamici.

#242
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 20 august 2013 - 17:04

salutare fetelor [flo2]

am fost azi la doctor. concediu medical, fara discutie, 2 saptamani si pe urma, tot ce se poate, prelungire.

bebele e bine, are 4,25 mm, 140 de batai/minut si era foarte activ. nici nu putea sa-i asculte inimioara ca lumea caci era intr-o continua miscare. dupa masuratori ar avea 11 saptamani si 3 zile. in realitate are doar 11 sapt si 1 zi. deci e un pic mai maricel, ceea ce nu ar fi rau. oricum, masuratorile acestea au o mica marja de eroare.

desprinderea de sac embrionar mai persista inca, si am si un mic hematom, care se va resorbi, cel mai probabil.

m-am topit toata cand am vazut bebele cat de activ era [il] [il] [il] [il] [il]



#243
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 20 august 2013 - 17:14

zuzaaa, si la mine data probabila a nasterii este 10 martie, dar doctorita a zis ca, ea ar fi fericita sa duc sarcina pana la 35 de saptamani deci, tot ce se poate sa ma inscriu si la mamici de februarie, odata cu tine [:)]



#244
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 20 august 2013 - 17:38

Dragi burtici,

Sa va hotarati care dintre voi va crea noul capitol. Copiati pur si simplu primul mesaj al subiectului, iar daca mai e nevoie de ceva va ajut sa il editati! [flo2]



#245
Sasha159

Sasha159

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 20 august 2013 - 19:49

Salut tuturor,

Am fost si noi la ecograf, am 8 saptamani si 1 zi (luni), si bebe are 15 mm. DPN -ul mi l-a caculat pe 29-30 martie. Hematomul il mai am, dar e in resorbtie. Mai trebuie sa iau utrogestan 100 mg seara si 100 dimineata. 

dureri de burta si eu am mai avut, din acelea ascutite  [:)]. si acum mai am, mai ales cand ma ridic noaptea din pat sa ma duc pana  la baie... trebuie sa ma asez inapoi sa astept sa treaca. 

In rest... hmmm, greata din plin, am un gust foarte neplacut in gura... la prima sarcina nu am avut asa ceva... mai si ametesc din cand in cand, si asi dormiiiiiiii..... 

 

Cam atat despre noi



#246
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 20 august 2013 - 20:23

Bună seara, fetele. Am revenit si eu. Nunta a fost superba, m-am simțit și distrat de minune.
Însă de 48 de h am o durere crunta de cap, accentuata când stau la orizontala, deci nu pot dormi, mă doare si in spatele ochilor, in laterale, in sinusuri, Îmi pulsează întreg capul, f rău..
Am si o infecție la măsea, gat, pt care din cauza ca am dat o si in febra, am Vb cu dr si mi-a dat antibiotice. Nu vroiam sa iau, dar m-a speriat caz infecția cobora in gat si urca si in sinusuri.

Despre cap, aveți ceva remedii? Am încercat Ceai, masaj, compresa, si tot nimic...

#247
viooo

viooo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 20 august 2013 - 20:40

Buna seara tuturor,

 

Ma bucur ca sunteti bine [:)]

Eu tocmai vin de la urgente. Azi am avut, din senin, scurgeri amestecate cu sange, urmate de dureri in partea de jos a burtii care au durat toata ziua. Nu insuportabile, dar nici neglijabile.

In fine, la eco totul parea in regula. Dr mi-a dat utrogetan, no-spa si magne B6. Sper sa fie bine!

Mi-a zis ca posibilele cauze pt dureri pot fi si diverse infectii, urinare sau de col, si mi-a mai dat o lista de analize de secretie.

Maine imi iau o zi libera, de repaus [nani]

 

PS se pricepe cineva la creat capitol nou? Eu nu am nici cea mai mica idee cum se face asta



#248
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 20 august 2013 - 20:45

in dureri ale dintilor, stomacului, sanilor sau dureri de cap (in timpul sarcinii si lauziei): Sepia (remediu homeopat)

Sepia CH 15 sau 30, cate 3 granule sublingual, din ora in ora in faza acuta si apoi odata pe zi pana se remite. remediile sa fie luate la o ora dupa spalatul pe dinti si cafeaua de dimineata.



#249
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 20 august 2013 - 20:53

fetelor am deschis un nou capitol aici [flo2]





Etichetat si cu mamici, burtici, gravidute, martie, 2014, sarcina, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -