Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credinta si Ateismul

religie. credinta ateism

100 raspunsuri la acest subiect

#41
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 august 2013 - 17:26

alizee, eu nu merg la biserica, discutia cu preotul mi se pare un non sens, nu ma rog in fata vreunei icoane, dar cred cu adevarat ca exista cineva mai presus de mine . si intr-adevar nu are forma , este doar o teorie, sau o lege, sau un echilibru, sau un  sens sau fiecare cum poate intelege. 

 

cine poate explica ce inseamna toate astea? ce este echilibru, ce este legea , ce este sensul, ce este teoria?  au forma, au culoare, au miros?

 

cine poate explica ce inseamna dragostea?  iubirea are forma, are culoare, are miros? 



#42
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 04 august 2013 - 17:27

Stiinta se bazeaza pe doua verbe mari : a descoperi si a inventa.  Intre ele exista o diferenta: a descoperi inseamna sa iti dai seama de niste legi, evenimente, procese ce deja exista/ existau a priori intelegerii de catre oameni si acele evenimente se manifestau chiar daca lumea habar n-avea pana nu a "descoperit". Multe legi fizice sunt descoperiri. Adica, cineva destept  a inteles ce se petrece defapt.  A inventa presupune o inovatie; a veni cu o imbunatatire, a produce ceva ce nu a existat vreodata. Uneori pt. a inventa trebuie intai a se descoperi. 

 

Din perspectiva asta, o parte a stiintei a existat mult inaintea omului. 

 

Intrebare: Divinitatea este inventie ori descoperire? 



#43
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 04 august 2013 - 17:31

Legile universului nu au forma, miros sau culoare.

Spre exemplu : pe un om care face rau in mod constient si repetat, legea universului il va ajunge din urma. Nu o data am constat ca oamenii de genul asta sunt ajunsi de mana destinului, fiindca, cel mai adesea, se imbolnavesc psihic si fizic, in cele din urma.


Editat de Alizee, 04 august 2013 - 18:10 .


#44
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 august 2013 - 17:39

depinde de mintea omului.  pentru unii poate fi o inventie pentru altii o descoperirie, pentru altii totul sau pentru restul nimic.

 

divinitatea nu este nici una nici alta.  ea  exista dincolo de puterea mintii umane.  unele minti o gasesc pentru ca o cauta altele nici macar nu isi pun intrebarea asta.

 

parerea mea , ca intotdeauna! [flo2]



#45
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 04 august 2013 - 17:44

daca divinitatea nu este nici una, nici alta, atunci, ce este ?



#46
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 04 august 2013 - 20:29

daca divinitatea nu este nici una, nici alta, atunci, ce este ?

 

Eu  cred in Dumnezeu, desi nu sunt tocmai o mare credincioasa.

Cred ca exista ceva mai mult deasupra noastra, si de ce sa nu recunosc SIMT CA AM NEVOIE sa cred in Dumnezeu.

 

 

Si tot dupa parerea mea, religia crestina a venit cu niste "daruri" psihologice absolut extraordinare, mai cu seama pentru vremurile acelea, si care se dovedesc tot mai actuale. 

 

 

Pe de alta parte, chiar nu vad rostul unor asemenea topice "Crestinism si Ateism"  [:D] - ok, sunt credincioasa, am anumite opinii si pareri zic eu, de nestramutat - ce fac, ma apuc sa convertesc ateii?!  [alcool] 

Nu, nu am de gand.

 

Dar si voi ateilor, ok, va respect opiniile, parerile, dar fie acolo la voi, nu incercati sa ma "convertiti" nici voi pe mine [:D]



#47
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 august 2013 - 21:04

Stiinta se bazeaza pe doua verbe mari : a descoperi si a inventa.  Intre ele exista o diferenta: a descoperi inseamna sa iti dai seama de niste legi, evenimente, procese ce deja exista/ existau a priori intelegerii de catre oameni si acele evenimente se manifestau chiar daca lumea habar n-avea pana nu a "descoperit". Multe legi fizice sunt descoperiri. Adica, cineva destept  a inteles ce se petrece defapt.  A inventa presupune o inovatie; a veni cu o imbunatatire, a produce ceva ce nu a existat vreodata. Uneori pt. a inventa trebuie intai a se descoperi. 

 

Din perspectiva asta, o parte a stiintei a existat mult inaintea omului. 

 

Intrebare: Divinitatea este inventie ori descoperire? 

 

 

stiinta , respectiv divinitatea , nu se bazeaza pe nimic.  exista pur si simplu in echilibru, in armonie , in iubire si in eternitate.

 

 verbele ca si religia au fost inventate de oameni  in dorinta de a intelege stiinta, respectiv divinitatea.  

   

eu asa vad lumea  si imi e bine [flo2]  



#48
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 04 august 2013 - 22:21

Dumnezeu nu este o fiinta; este universul si legile lui.

Conform Bibliei, noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui. Si nu mi- l imaginez ca pe un batran respectabil cu barba :) Nu la asta cred ca se refera asemanarea noastra cu El.
In plus, Dumnezeu s- a intrupat in persoana lui Isus Hristos.
Nu, nu cred ca este vorba doar de o Forta, precum in Razboiul stelelor....Desi inteleg ce vrei tu sa zici.

Editat de lucialu, 04 august 2013 - 22:23 .


#49
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 august 2013 - 22:48

eu vad discutia asta altfel. nu e vorba de atei sau credinciosi. nu are nicio legatura una cu alta. 

 

din punctul meu de vedere ateii sunt egoisti in sensul ca se concentreaza asupra lor si doar a lor.  sa nu poti recunoaste ca cineva e mai puternic decat tine inseamna ca esti ateu.

"credinciosii" sunt mai deschisi la minte, pun multe intrebari si afla si raspunsurile la ele.

 

sunt convinsa ca si nenea pascal a facut asta. si-a pus intrebari la care a aflat raspunsuri.   nu s-a gandit ca el le stie pe toate deja   [flo2]



#50
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 05 august 2013 - 05:05

AM scris un post cat o placinta tiganeasca si l-am pierdut. Poate e mai bine asa...rezum:

 

Blue Starr, noi suntem atei si nu avem nici o sfiala in a declara deschis treaba asta. La fel vorbim si cu fata cea mare, ii raspundem la intrebari daca le are. Deocamdata nu prea multe. A venit o data ca ea vrea la biserica. Am intrebat-o ce vrea sa faca acolo si habar nu avea. M-a intrebat ea ce fac oamenii la biserica. I-am spus ca se duc acolo sa se roage si sa asculte preotul. A declarat ca e plictisitor si nu a mai vrut. Exclama toata ziua"Oh, my god!", dar cand am intrebat-o cine este "god", a dat din umeri.

La intrebari despre moarte, de ex, ii spun parerea mea sincera, fara cosmetizari.. In rest, ii citesc din cand in cand din religia egipteana, greaca, romana, nordica si o sa-i prezint crestinismul, islamul etc in aceeasi cheie.

 

Ce e cel mai important pentru noi, este sa o invatam sa gandeasca critic si sa (isi) verifice intotdeauna sursele de informatie, sa nu creada o afirmatie fara argumente solide si dovezi. In rest, va fi decizia ei daca va adera la o religie, ce ramura a ei etc.





Etichetat si cu religie. credinta, ateism

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -