Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credinta si Ateismul

religie. credinta ateism

100 raspunsuri la acest subiect

#31
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 04 august 2013 - 15:34

ma refer ca faptul ca toti oamenii de stiinta au descoperit acel ceva care a dus omenirea cu un pas inainte numai datorita "acelui  ceva " care nu poate fi explicat in cuvinte.   religia a fost inventata de oameni in timp ce   stiinta a existat dintotdeauna.

 

putem sa il lasam pe nenea pascal si sa ne uitam un pic si la nenea einsten! [:)]   sau putem singuri sa ne uitam in jurul nostru si sa incercam sa intelegem lucruri pe care nu le vedem , nu le auzim dar ele totusi exista.  ca de exemplu timpul . 

 

Mintea mea efectiv nu poate pricepe asemenea concepte, nu intelege "acel ceva care nu poate fi exprimat in cuvinte". Ori exista si il putem descrie, ori nu (pentru mine!).



#32
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 august 2013 - 15:44

Mintea mea efectiv nu poate pricepe asemenea concepte, nu intelege "acel ceva care nu poate fi exprimat in cuvinte". Ori exista si il putem descrie, ori nu (pentru mine!).

 

 

Cam exclusivista parere. Sunt extrem (daca nu majoritar chiar) de multe fenomene, lucruri etc pe are le percepem insa nu avem capacitatea de a le intelege sau descrie. Si astea sunt putine fata de cele care exista si nu le percepem.



#33
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 04 august 2013 - 15:52

da-mi si mie un exemplu, de rog, de fenomen pe care il percepi si nu-l poti descrie. Bine, e o cerere oarecum aberanta, pentru ca zici ca nu se poate descrie, dar eu pur si simplu nu-mi pot imagina la ce te referi...

 

Nu am observat in viata mea ceva ce nu as putea sa descriu!

 

Eu chiar nu inteleg la ce se refera A_alinta.. la acei oameni de stiinta care au descoperit quelque chose care nu se poate descrie (si atunci de unde stim despre?...).



#34
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 august 2013 - 16:05

Cand ma refer la "a descrie" inteleg  "a da o explicatie logica, coerenta, in acord cu puterea de percepere si si recunoastere"  .



#35
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 04 august 2013 - 16:11

Iata neintelegerea..eu cand spun "descrie" ma refer la descriere: acest lucru este un romb, are culoarea rosie si miroase a cartofi prajiti. Asta inteleg eu prin descriere... nu explicare, intelegere etc.



#36
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 august 2013 - 16:22

pai ce a decoperit nenea pascal ? ce a descoperit nenea einstein? crezi ca au invatat la scoala legea gravitatiei? 

 

eu pot sa iti spun despre acel ceva care nu poate fi spus in cuvinte, dar vor fi cuvintele mele si sunt convinsa ca nu te vor convinge.

 

dar cum iti explici timpul?   

 

 

am citit mai de mult ceva: in fata a doua crengi  puse in forma de  cruce cineva a intrebat persoana care era curioasa sa afle ce vede. raspunsul persoanei a fost: o cruce.  in realitate  erau  doar doua crengi. 

 

tu vrei sa ti se explice in forme sau culori cand totul este atat de simplu. [:)]  dar si complicat in acelasi timp.



#37
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 august 2013 - 16:32

Probabil si anterior erei lor daca luam afirmatia ca stiinta a exista dintotdeauna  [:-)))]

 

 

marius, asta e afirmatia mea, eu cred in asta, tu  poti crede in ce vrei tu dar nu te mai rostogoli de ras singur.    eventual ia-ma si pe mine! [:-)))]



#38
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 04 august 2013 - 16:39

Inaintea omului chiar  [:)]

 

Am crezut ca e o gluma.. a_alinta, tu spui ca stiinta a existat inaintea omului?



#39
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 04 august 2013 - 16:56

Am crezut ca e o gluma.. a_alinta, tu spui ca stiinta a existat inaintea omului?

 

da. 



#40
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 04 august 2013 - 17:04

Credinta in Dumnezeu ne poate mentine pe linia de plutire, in vremuri de restriste. Mersul la biserica, rugaciunea in fata unei icoane sau acasa, in intimitate, discutia cu preotul, care uneori, poate fi mai intelept decat un psiholog, ne ajuta sa nu cadem prada disperarii.

Dumnezeu nu este o fiinta; este universul si legile lui.





Etichetat si cu religie. credinta, ateism

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -