Sari la conținut

Sari la conținut


Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere

fumat fumatul in spatii publice

325 raspunsuri la acest subiect

#21
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:34

[:)] Imi dau, imi dau...



#22
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:42

[:-)))]  Asta e vorba mea preferata la volan de cand au deschis copiii urechile la mine si deja zic impreuna cu mine "multa, multa, sanatateeeeeeeeeeeeeeeeee!"

 

Da, frate, aia care fumeaza in lift ma dispera si pe mine si am cativa chinezi in bloc care ma stiu de frica   [mai]   si au renuntat la acest obicei devenit periculos pentru ei nu numai in perspectiva cancerului ce va sa vina.

 

Acum ce sa zic ca fost fumator ii inteleg si pe cei care fumeaza, acum ca nu mai fumez ii inteleg si pe cei care se intorc acasa imputiti si simt nevoia sa se spele din cap pana in picioare. Imi prind bine totusi ocaziile care imi amintesc ce rau miroseam in permanenta atunci cand fumam. Cu toate astea, nu mi s-a intamplat vreodata sa merg intr-un loc si sa nu pot sta de fum, daca am dat pentru un astfel de loc am plecat pur si simplu fara sa ma umplu de indignare si sa simt nevoia unei legi care sa ma apere. Dar daca vine, sa fie bine venita si respectata si pusa in aplicare!

 

PS Cui zice ca vrea sa se lase de fumat dar nu poate ii place mai mult sa fumeze decat isi doreste sa se lase, Rufus  [:)]  Cand se inverseaza raportul atunci urmeaza si puterea de a renunta la fumat.



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 16:04

Mie cel mai corect mi se pare ca ar fi sa existe spatii pentru toata lumea, terase pe care sa se fumeze, terase pe care sa nu se fumeze, si mi-ar placea si sa incercam sa convietuim cat mai frumos, incercand sa deranjam cat mai putin...

 

Din pacate, asta nu se poate.

Cum ai remarcat si tu, multa lume prefera restaurantele unde se fumeaza, ceea ce automat ar insemna ca celelalte, doar pentru nefumatori, ar sta mai mult goale. De ce preferam, chiar daca ne expunem la fum nedorit, restaurantele unde se fumeaza? Pentru ca ne place sa mergem cu gasca si, in orice gasca, exista fumatori. Nu vreau sa-mi serbez ziua o tura cu fumatorii si o tura cu nefumatorii. Vreau cu toti impreuna.

Si singura metoda sa o fac asa este sa fie pentru toti aceeasi regula.

Iar daca regula va fi, cum sper eu, fara fumat, asa sa fie.

Si vom convietui foarte frumos asa, fara sa ne deranjam.



#24
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 18:18

Nesimtire din partea cui?Fumatul in locuri permise nu este nesimtire.De aceea exista in localuri spatii speciale pentru fumatori/nefumatori.Atata timp cat fiecare sta in spatiul potrivit, nu avem de ce sa ne deranjam unii pe altii.Eu sunt fumatoare dar nu m-ar deranja ca in localuri sa nu se fumeze,am calatorit mult in tari in care nu se fumeaza nicaieri, si nu m-a deranjat deloc...abia fumam mai putin.

Si daca o sa va uitati cu atentie, toate localurile in care nu se fumeaza sunt mai mult goale...salile de nefumatori din restaurantele mixte, deasemeni.Deci proprietarii isi adapteaza oferta la cerere.Clar, in Romania se fumeaza mult...

 Eu n-as avea nici o problema cu fumatorii, dar din pacate restaurantele nu sunt singurele locuri in care se fumeaza. Se fumeaza la locul de joaca al copiilor, se fumeaza in tren, se fumeaza in principiu peste tot pe ideea ca nimeni nu o sa le faca nimic. In plus nu are rost sa incerci o abordare politicoasa a fumatorului si sa-l rogi sa-si fumeze tigarea in alta parte a parcului sau la urmatoarea statie ca te face albie de porci. Mi s-a intamplat de cateva ori si am renuntat. Din pacate bunul simt e ce lipseste.

La restaurant e alt subiect, in teorie ar trebui sa fie si locuri pentru nefumatori si locuri pentru fumatori, dar cum patronul urmareste maximizarea profitului este mult mai usor sa conteze doar pe fumatori si sa ii lase pe ceilalti balta.



#25
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 20:21

se exagereaza.acu sunt la o terasa pe malul marii fumeaza cam ls fiecare masa cate doi,sunt si cu fata si nu se simte nimic.de ce sa ma deranjeze ceva?e aer pentru toti.

#26
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 20:23

 

Cu toate astea, nu mi s-a intamplat vreodata sa merg intr-un loc si sa nu pot sta de fum, daca am dat pentru un astfel de loc am plecat pur si simplu fara sa ma umplu de indignare si sa simt nevoia unei legi care sa ma apere.

 

De ce sa pleci tu si nu cei care fac ceva ilegal (recte fumeaza intr-un loc public, in care nu e permis fumatul)?

 

Nu stiu exact care e legislatia in Romania, dar e clar ca, daca exista, exista degeaba, pentru ca nu o respecta nimeni.

 

Sunt o fosta fumatoare devenita ferventa anti-fumatoare, pentru sanatatea mea si alor mei.

 

Dupa parerea mea, nu exista nici o scuza pt. cei care fumeaza in apropierea copiilor, indiferent de ora si de locatie.

 

Pentru comparatie, in Canada este interzis fumatul in absolut toate locurile publice, inclusiv restaurante, parcuri, plaja. Nici macar in apropierea cladirilor publice nu ai voie sa fumezi, ci la o anumita distanta.

Sunt si aici anumite solutii de compromis, cum ar fi terase inchise si incalzite iarna, dar nici vorba de spatii separate pentru fumatori indoor.

Si toate astea nu-s numai articole de lege, exista inspectori care verifica periodic si aplica amenzi usturatoare contravenientilor.

Toti carciumarii au supravietuit "socului legii" pt. ca, o sa radeti, aici vin la restaurant si multi nefumatori, familii cu copii mari si mici!

 

In rest, cu privire la situatia din Ro, subscriu cu totul la mesajele Laurei.



#27
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 22:46

pe mine m-a surprins in romania  ca se fumeaza chiar si  la benzinarie


Editat de michelle-usa, 30 iulie 2013 - 22:47 .


#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 22:58

aici nu stiu ce fac cei care fumeaza si pe unde ma duc sa isi fumeze tigarile. fff rar  vad cate un fumator  pe trotoar in fatz aunui magazin dar la distantza de usa .

nu sutn nici pe strada, nici prin parcuri, nici la magazine sau institutii publice, nici in restaurante....

deci cum se poate aici...s-ar putea cu un pic de educatie si aplicare a legii si in alte tari.

 

la tv se fac reclame zilnic impotriva fumatului, in scoli la fel . pe mine ma ingrozeste reclama aia in care tipa cu gaura in git , nu se poate lasa de fumat si fumeaza si pe acolo...parca recent chiar a murit...

nu stiu cum mai poate lumea fuma cand dauneaza asa de mult sanatatii...cat de inconstient sa fii. una e sa faci cancer...ca asa a fost sa fie...si alta e sa fie decizia ta.

 

tata de ex s-a lasat dupa 40 de ani de fumat. sotul meu s-a lasat pana sa ne cunoatem dupa vreo 15 ani de fumat...amindoi sunt cazur8i care le stiu, caand s-au lasat brusc de fumat. s-au decis ca din acea zi sa nu mai fumeze...si nu au mai fumat niciodata.

deci, se poate!



#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 22:59

mai citeam undeva ca ultimele studii arata cum ca nicotina se depune pe pereti , pe canapele...pe lucruri si copiii mici care ating si bag in gura degetele pur si simplu se contamineaza cu aceasta nicotina si este f. toxica.



#30
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 23:04

pe mine m-a surprins in romania  ca se fumeaza chiar si  la benzinarie

 

Si se vorbeste la mobil in timp ce se tine pompa in rezervor, sub semnul de interzis.





Etichetat si cu fumat, fumatul in spatii publice

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -