Sari la conținut

Sari la conținut


Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere

fumat fumatul in spatii publice

325 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 13:18

Eu cred ca se fumeaza pentru ca inca tigarile sut foarte ieftine, pt ca legea nu se respecta si nimanui nu ii pasa (inca se vand la greu tigari minorilor, inca nu sanctioneaza nimeni fumatul in locuri publice unde nu ar trebui sa se fumeze), pt ca e o lipsa mare de educatie si informare. Pt ca lipsesc (sau sunt f, putine si rare) programele de ajutor concret a celor ce vor sa se lase de fumat, pt ca toleram si acceptam cu mare usurinta ca tinerii, copiii nostri, sa se apuce de fumat. Pt ca cei ce fumeaza, multi din ei, nu constientizeaza cat de mult rau isi fac lor si celor din jur. Imi vine sa dau, la propriu, de pamant cu toti parintii care tin copilul de o mana si tigara in mana cealalta sau pe cei care accepta sa stea cu copilul la masa unde mai sunt altii care fumeaza.



#12
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 13:59

 

Si daca o sa va uitati cu atentie, toate localurile in care nu se fumeaza sunt mai mult goale...salile de nefumatori din restaurantele mixte, deasemeni.Deci proprietarii isi adapteaza oferta la cerere.Clar, in Romania se fumeaza mult...

 

Da, chiar voiam sa zic despre asta...chiar e caraghioasa "mixtura"asta, ba sali pentru nefumatori-undeva pe hol sau langa wc, ba custi de sticla pentru fumatori, parca-s exemplare la zoo...pai legea va spune ca nu se va fuma in nici un spatiu public, nu pe jumatate sau nu stiu ce procent. Nicaieri.

Si sa inteleg ca atunci se va intampla...ce? Nu va mai merge lumea la crasma? Acum, cand au de ales, merg unii la fumatori (cei mai multi) altii la ne. Dar cand nu va mai exista alegere...se vor desfiinta si carciumile?

Am auzit cum se tanguie carciumarii...sa fim seriosi.



#13
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 14:31

Rufus, sa stii ca in Italia, in iarna in care s-au implementat noile norme europene a fost dezastru, era gol peste tot...Mai ales localurile de seara/noapte si discotecile, cafenelele, restaurantele scumpe.Apoi rapid s-au adaptat, au facut terase inchise , incalzite cu ,,ciuperci ''din acelea cu gaz, si incet incet lumea a reinceput sa iasa.Dar pana s-au obisnuit si resemnat, a fost greu pentru toti proprietarii de localuri.Au pierdut enorm...iar aici crede-ma ca 4-5 luni de incasari sub un sfert inseamna faliment pentru multi...

 

Dar pretentia ca seara, pe terasa la restaurant, sa nu fumez ca sunt la masa alaturata copii mi se pare putin exagerata...


Editat de caress, 30 iulie 2013 - 14:32 .


#14
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:03

caress - cand fumezi pe terasa, fumul il inghit cel din jur, inclusiv nefumatorii. Mai ales copii care sunt la inaltimea scrumierei - ei trag in plamani cel mai mult din fumul de tigara de pe terasa sau din restaurant.

Am fost fumatoare si pt mine cel mai importat lucru pe care l-am facut pana acum e ca m-am lasat de fumat.

 

Probabil o sa fiu clasata drept extremista: mergem foarte rar la terase cu copii (mai nou si fara ei tot asa rar...) pentru ca ma seaca fumul. Prefer la padure, pe pietonal, oriunde altundeva. Nuntile sunt pedeapsa pt mine, iesirile la restaurant (impuse) iarasi o corvoada, pentru ca la venirea acasa bag tot de pe noi in masina de spalat si facem baie cum intram in casa (adevarata "placere" iarna cand ai n-sphe mii de haine pe tine, fular caciula manusi...)

 

Cel mai trist e ca oamenii nu sunt constienti de fumul din haine, si iau bebelusi in brate care inspira la cald fumul... apoi apare multimea de infectii respiratorii la bietii micuti si vesnica dilema a parintelui - oare ce sa mai fac, cand raspunsul e simplu, macar renunta la fumat.

 

Stiu ca e subiect sensibil si va genera multe flacari - dar asta numai pentru ca fumatorul refuza sa accepte cat e de nociv fumatul.

Cel care accepta, se lasa - elementary my dear Watson [:D]  [detectiv]  



#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:05

caress, eu cred ca pana se adapteaza lumea va fi greu.

Dar nu ma prea intereseaza. Nu ca as dori falimentele unora-altora, nici vorba...dar nici pe ei nu cred ca-i intereseaza sensibilitatea altora la fum de tigara. Cred ca spun ca, daca nu-mi covine, sa stau acasa. Si le dau dreptate, atata vreme cat legea permite, pot face orice in interesul afacerii lor.

Dar faptul ca ti se pare exagerat ca fumul de la tigara ta poate deranja pe oricine (nu numai copii) de la masa vecina, ma mira. De ce nu m-ar deranja? Sau de ce crezi ca nu ma deranjeaza? Ca nu te deranjeaza pe tine? Nu, nu-i un criteriu. Tu fumezi acum la terasa pntru ca legal ai voie, nu pentru ca nu crezi ca deranjeaza pe nimeni. Pentru ca exista persoane pe care fumul le deranjeza si n-au de ales: ori inghit, or stau acasa.

Daca ar fi sa exagerez, as intelege ca nu trebuie sa deranjeze pe nimeni ca la masa vecina cieva trage niste vanturi rasunatoare si puturase. Legal ai voie s-o faci, sau n-am gasit eu vreo lege sa interzica. Exagerarea asta cum ti se pare?



#16
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:12

Stati sa ne intelegem...vorbim de localuri si restaurante, seara...La ore la care copiii ar trebui sa doarma de mult, in niciun caz sa alerge printre mese capiati de oboseala.In locuri complet nepotrivitte pentru varsta lor.

 

PS Apropo, de ce nu se interzice fumatul macar pe terasa la MC Donalds, unde predominant vin parinti cu copii...?Oare pt ca parintii fumeaza in marea lor majoritate...?


Editat de caress, 30 iulie 2013 - 15:15 .


#17
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:15

Aici ai dreptate Caress ! Copiii nu au ce cauta prin baruri de exemplu, desi am vazut poze pe fb ale unor mame ce merg cu copiii la ore absolut uimitoare :-)

 

 

edit: eu personal imi iau copilul din fum, plec pur si simplu; nu ma sfiesc sa i strig sa nu mai stea in fumul altora cand suntem prin parc ... ca in alte locuri nu intram in fum :-)

aaa, ba da, am doi vecini minunati ce fumeaza in lift, le doresc multa "sanatate" si pe aceasta cale :D


Editat de szivarvany, 30 iulie 2013 - 15:21 .


#18
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:17

Ahaaa! Deci copiii sunt de vina ca umbla bezmetici cand ar trebui sa doarma! Eu de exemplu vorbesc de terasa,  in mijlocul zilei. este de ex. o terasa unde se mananca hamsii si cartofi copti. Am voie pe la 17-18 sa imi duc copiii acolo si sa nu fiu nevoita sa ma mut de 3 ori si sa verific din ce parte bate vantul inainte de a ma aseza pt ca la toate mesele este cel putin o persoana care fumeaza?

Sunt profund revoltata si le-as baga tigara aprinsa pe gat parintilor care fumeaza la masa cu copilul. Urasc cand vad scene de astea. Si se intampla din pacate cu o frecventa mai mult decat alarmanta.



#19
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:23

Laura, eu chiar sunt o persoana care respecta regulile si se conformeaza fara comentarii...nu as vrea sa intram intr-o polemica absurda.Mie cel mai corect mi se pare ca ar fi sa existe spatii pentru toata lumea, terase pe care sa se fumeze, terase pe care sa nu se fumeze, si mi-ar placea si sa incercam sa convietuim cat mai frumos, incercand sa deranjam cat mai putin...



#20
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:31

caress, scuze, acu ai picat tu la mijloc, ca te-ai declarat fumatoare, eu am o problema in general, nu cu tine in particular, iti dai seama. [:)] [flo2]





Etichetat si cu fumat, fumatul in spatii publice

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -