Sari la conținut

Sari la conținut


Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere

fumat fumatul in spatii publice

325 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 12:07

dragilor va invit la o dezbatere ...

 

Introducere:

Aseara am fost cu niste prieteni in Centrul Vechi al Bucurestiului. Seara e frumos, animat, plin de tentatii culinare ...Inevitabil, te asezi la o masa si mananci ...Si, pentru ca e vara, nu ma deranjeaza ca se fumeaza pe terasa, desi dacai ai ghinion, tot fumul celor 4 fumatori de la masa alaturata, ajunge la tine ...

Analizand fetzele fumatorilor, descoperi uimita ca ... sunt oameni tineri, ce par educati ... care nu se poate sa nu auzit ca fumatul ii va omori intr-o zi  - sau poate nu le pasa.

 

Daca insa intri in restaurant, nu mai e nici un dubiu - se fumeaza in draci  ... chiar daca sunt si copii in preajma, chiar daca suntem in UE si exista o lege europeana ...

Ca cetatean UE, unde imi sunt drepturile de nefumator ?- ca sa ma refer la o reclama ...

 

Ajungem acasa  ... la sfarsitul zilei si descoperim ca totul de pe noi miroase a tutun ... de la par pana la la chiloti si sutien (deci nu am facut ST) ...

 

Ce parere aveti? De ce se fumeaza asa de mult in Ro? De ce nu se respecta legea europeana de protectie a nefumatorilor in spatiile publice? Pe voi va deranjeaza acest lucru?

 

va invit la dezbatere, pentru ca parerea voastra e cea care conteaza :)



#2
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 12:18

Da, pe mine ma deranjeaza fumatul la terase si restaurante, ma deranjeaza si fumatul in parc unde sunt copii, ma deranjeaza si cand trece cineva pe strada fluturand mana cu o tigare aprinsa, stiu caz concret de copil ars cu tigarea pe fata in modul asta. Au primit multe scuze si pareri de rau si parintii si copilul si... asta e!

Ma deranjeaza pentru ca eu nu fumez.

Daca e sa intrebi un fumator, pe el il deranjeaza ca ne deranjeaza pe noi cei care nu fumam, ca e dreptul lui sa faca ce vrea cu plamanii lui.

Chiar, cine sunt eu sa ii contest sa faca ce vrea cu plamanii lui?

Problema apare atunci cand eu nu ii contest ca el poate sa faca ce vrea cu plamanii lui, in masura in care nu mi-i afecteaza pe ai mei. Pentru ca lui, fumatorului, nu ii pasa de plamanii mei. Daca nu ii pasa de ai lui, de ce i-ar pasa de ai mei??

Si ne intoarcem de unde trebuia sa plecam de fapt. La cei care ar trebui sa vegheze ca legile sa fie respectate. Si sa dea amenzi. Macar atat. Poate asa invatam cu totii ca libertatea fiecarui se termina (sau ar trebui) unde incepe libertatea celuilalt. Poate asa, contra cost, invatam sa ne respectam unii pe altii.



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 12:31

Eu fumez. Nu pea regulat...dar suficient de des.. Imi place sa fumez, desi mi-e ciuda ca nu pot renunta definitiv.

As vrea insa sa nu stau in fumul altora, fiind de acord sa nu-i afum nici eu pe altii.

Adica fumatul sa fie interzis in oric loc unde ar putea deranja nefumatorii inclusiv pe strada.

Sper in reguli impuse de UE, chiar daca se vor aplica pe sarite, cu greu, cu indaratnicie. Avem nevoie de lege in primul rand.

Nu stiu daca in Romania se fumeaza mult sau putin, daca se fumeaza mai mult ca in alte parti, cert este ca politicienii nu se grabesc sa stavileasca obiceiul asta in spatii publice, pentru ca n-au nici un interes sa-si puna lumea in cap.

Iar cand vezi mame care stau in parc, in locul de joaca, si afuma dupa cum bate vantul, cand propria odrasla, cand ale altora, ce pretentii sa avem de la politicieni?



#4
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 12:32

pe scurt, se intampla asta pt. ca exista MULTA NESIMTIRE



#5
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 12:34

Carmencat - tot asa si eu...

Insa ma suprinde mai mult cand vad medici care nici cand consulta nu pot sa se abtina de la fumat. Nu numai educat, dar si scolit despre sanatate.

 

Apoi.... in scoala - profesorii, pentru caqre nu conteaza ca rolul lor e educativ.

 

Parerea mea e ca romanul considera ca fumatul nu e nociv, pur si simplu.

Spun cu gura ca da, stiu, dar in realitate nu cred deloc.

 

Intre colegii sotului meu, cineva spune "ce fain concediu ati avut... ce mi-ar placea sa merg si eu in Grecia.. dar nu am buget...". I-a socotit sotul clar cat cheltuie pe tigari pe an si raspunsul a fost, inevitabil "atata placere am si eu pe lumea asta"

 

Cam asta e toata povestea fumatului in RO: e o placere nevinovata si macar atat isi poate permite omul pe lumea asta...

[:D]



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 12:33

si eu mai fumez.cate o tigara la cafea.dar nu vi se pare totusi ca exagerati?Banuiesc ca totusi nu suntem un evul mediu unde erau considerati vrajitori toti cei cu parul rosu...

#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 12:43

si eu mai fumez.cate o tigara la cafea.dar nu vi se pare totusi ca exagerati?Banuiesc ca totusi nu suntem un evul mediu unde erau considerati vrajitori toti cei cu parul rosu...

Eumada, eu cred ca nu ai citit mesajul meu ... este vorba despre fumatorii care fumeaza in spatiile publice, de aerul carora au dreotul si nefumatorii sa se bucure. Treaba ta daca tu fumezi 20 de tigari pe ora la tine acasa. Este vorba despre respectul pentru altii. [flo2]



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 12:44

Cine vrea sa fumeze, sa o faca, nestingherit, in casa proprie si sa i afume pe cei dragi lui, nu pe cei ce circula pe strada / parc / plaja / etc sau orice alt domeniu public.



#9
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 13:06

pe scurt, se intampla asta pt. ca exista MULTA NESIMTIRE

Nesimtire din partea cui?Fumatul in locuri permise nu este nesimtire.De aceea exista in localuri spatii speciale pentru fumatori/nefumatori.Atata timp cat fiecare sta in spatiul potrivit, nu avem de ce sa ne deranjam unii pe altii.Eu sunt fumatoare dar nu m-ar deranja ca in localuri sa nu se fumeze,am calatorit mult in tari in care nu se fumeaza nicaieri, si nu m-a deranjat deloc...abia fumam mai putin.

Si daca o sa va uitati cu atentie, toate localurile in care nu se fumeaza sunt mai mult goale...salile de nefumatori din restaurantele mixte, deasemeni.Deci proprietarii isi adapteaza oferta la cerere.Clar, in Romania se fumeaza mult...



#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 13:12

Poate ca "nesimtirea" era cu adresa la mamele (dar nu numai, ca sunt si tati, bunici, bone sau alti gura-casca) despre care spuneam eu ca fumeaza in spatiile de joaca ale copiilor. Si care incalca, apropos, si legea.





Etichetat si cu fumat, fumatul in spatii publice

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -