Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

SANATATEA COPIILOR

sanatate

9 raspunsuri la acest subiect

#1
anna2525

anna2525

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 11:05

Dragi mamici vi s-a intamplat sa raguseasca cel mic???? eu n-as vrea sa incep cu pastilele asa k apelez la voi cu  un sfat impotriva acesteia.multumesc



#2
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 11:27

Probabil a baut apa rece cand era incalzit sau de la aer conditionat (de la caldura la rece si viceversa)

Nu ii da medicamente, cate o lingurita de miere daca are peste 1 an si nu-i mai da de baut doar la temperatura camerei.



#3
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 08:03

Exista Homeovox. Sunt niste pastilute homeopate, de supt.

Unul din baietii mei raguseste daca vorbeste mai tare (cum ar fi dupa o petrecere unde urla cu colegii lui). Poate nu e de la "rece".



#4
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 09:20

Raguseala poate fi si semn de laringita care poate fi o boala destul de grava la copiii mici mergand pana la sufocare.

 

Da-i cu niste spray de apa de mare in nas, daca nu ii trece fa-i niste aerosoli cu ser fiziologic si daca nu ii trece nici asa mergi la medic.

 

Asta daca nu e ragusit de la prea mult tipat.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 10:25

Verifica gatul prima data. Daca are infectie vizibila trebuie tratata sub o forma sau alta.

raguseala poate sa nu insemne mai nimic sau poate sa insemne o afectiune. A consulta un medic nu ineamna decat responsabilitate. De aceea exista medici.



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 12:01

Hexoral spray...merge de doua trei ori pe zi, si bioparox.Merge si nu pateste nimic,Evei ii dau de la 2 ani si jumatate.

 

 

Edit Marius da-mi voie sa-ti spun ca un medic prost poate dauna mai mult decat folosi.


Editat de eumada, 26 iulie 2013 - 12:05 .


#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 12:48

Edit eumada da-mi voie sa spun ca o experienta personala nu inseamna o experienta generala.

Am mai vazut parinti (si nu numai) transformati in doctori de ocazie (mai ales pe internet) si cand problemele medicale au devenit dificile (critice) au dat vina pe medici ca-s prosti, pe sistemul medical din Romania ca e vai de el, pe oricine doreste sufletelul tau - mai putin pe ei.



#8
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 13:02

Eumada, inainte sa recomanzi bioparox nu crezi ca e cazul sa intrebi ce varsta are copilul? asta vorbind de sfaturi de pe net...din cate stiu bioparoxul nu se da deloc sub 2 ani...iar pe prospect scrie 3 ani,iar daca citesti cate ceva despre efecte secundare ale bioparox o sa vezi ca si unii adulti au avut  probleme majore de la el. 
PS si eu il folosesc pt copil dar dupa ce a implinit 3 ani si chiar si atunci l-am folosit cu frica, asa ca in mod cert nu l-as recomanda ca pe Tantum Verde de ex...



#9
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 13:37

Normal ca se intampla ca un copil sa mai si raguseasca....cauza trebuie descoperita. Daca stii ca a exagerat tipand, poate fi o posibila cauza, daca nu a tipat, alta e cauza si asta trebuie descoperita. Pana nu stii cauza, nu stii nici cum s-o tratezi. O raguseala poate insemna mai multe. Vezi si evolutia copilului, starea lui generala. Daca starea generala e modificata, mergi la medic. Noi am patit-o cu laringita de care se vb mai sus, evolutia a fost rapida si e o laringita extrem de inaselatoare si pacatoasa....laringita subglotica acuta, de natura virala....raguseala, febra, febra ceda la antitermic insa nu pt mult timp...in decurs de vreo 3 ore am constatat dificultati in respiratie, febra extrem de mare asa ca am ajuns la spital unde am aflat ca mai demult, aceasta laringita era fatala micutilor pt ca li se obstructioneaza laringele si nu mai pot respira....asa ca nici macar cu o simpla raguseala nu e de joaca uneori.



#10
anna2525

anna2525

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 01:44

Dragi mamici raguseala care am avut-o a fost provocata de tipat dar a trecut natural cu putina miere si cand si cand putin nurofen,Avem 10 luni iar maine este zi de vaccin,va multumesc tuturor pt sfaturile date,numai bine va dorim si crestere frumoasa si sanatoasa puilor vostri [flo2]  [pup]





Etichetat si cu sanatate

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -