Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Montignac (193) ... STIL DE VIATA, NU DIETA

dieta slabire. montignac monti

714 raspunsuri la acest subiect

#21
ninha

ninha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.361 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 07:02

[flo2] Buna dimineata, frumoaselor! [flo2]

 

Brindusik, nu manca humusul cu paine, ca are multe grasimi. Nu-ti place cu legume? mie imi place sa mananc jumatati de ardei rosu umplute cu humus. Dar e adevarat ca uneori mi-e pofta sa-l mananc cu paine.  eu m-am gandit sa pun iaurt degresat in loc de ulei si tahina. oare ce-o iesi?

Si de ce zicea vanessa ca puiul nu e de regim?

 

Ptr pranzul de azi si maine ma gandesc sa fac asta:  http://poetagurmanda...aramura-de.html

Na [soricel] !  (fara mamaliga, fcourse)

La MD : F2- doua oua fierte, o rosie si o felie de paine integrala de secara.

La C: paine cu rosii

 

Azi am zi de rasfat, sunt in concediu, ma plimb prin oras, ma duc la cosmeticiana sa-si faca de cap cu fata mea, pe urma vreau sa merg la coafor, poate imi gasesc si ceva dragut de cumparat. cand ma gandesc la toate astea,  mi se para ca a meritat sa ma scol cu noaptea in cap. [:)]


Editat de ninha, 25 iulie 2013 - 14:01 .


#22
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 07:25

Buna dimineata fetelor!

Brindusik, niciodata nu am inteles de ce humusul are IG mai mic decat nautul din care este facut, atata timp cat nu adaugam decat tahini , ulei, usturoi si lamaie...nu stiu ce anume ar putea sa ii scada IG ul.Oricum, important e ca este conform.Daca nu iti place doar cu legume, iti poti face lipiuta aia crescuta, la tigaie, care e chiar buna, sau orice fel de turtite, chiflute, etc, cu faina 50:50.Bine, merge si cu wasa dar zici ca la tine acolo nu gasesti decat cu 16-17 % fibre, care nu e ok.

De mult vroiam sa te intreb, energizantul ala e conform?De ce il bei, iti place gustul sau ai nevoie de efectul lui revigorant?

Ninha, ce frumoase sunt zilele astea libere in mijlocul saptamanii...Enjoy it!

Nu strica humusul, eu cred ca fara tahini si ulei, iese piure de naut...cu iaurt e inca si mai rau...

La saramura aia fa ti o mamaliga de tarate de ovaz, e super buna!Si chiar se cere... [:)]

Dulcetica, eu mananc mult pepene.Atat cat intra in momentul ala, adica pana simt ca pocnesc. [soricel] Acum ca e o felie, ca sunt doua, depinde si de cat de mare e...dar nu am tinut cont de cantiate, ci doar de celelalte aspecte.

 

Marietutza, daca ai legume proaspete la indemana, si din gradina proprie, si un congelator mare, chiar merita sa faci ce faci tu.Eu nu am loc in congelator de toate astea.Pun doar ardei copti, cati am putere sa coc, capia din aia lungi si grasi, SI ardei taiati cubulete.Dar mai incolo...In rest cumpar din cele congelate iarna.Cu morcovii nu ma omor de fel-desi o tigaie de baby carrots trasi in unt cu chimen tare as manca.... [:I]

 

Ieri inainte de sala am mancat cateva lingurite de inghetata,nimic altceva, iar dupa, am baut o sticla mica de sana , asta inca inainte de a ajunge acasa...Cina a fost o omleta dintr un galbenus si doua albusuri-era foarte tarziu, totusi- cu salata de rosii.Foarte buna...mi am adus eu aminte ca un ex de al meu, mare sportiv, voia dimineata omleta din 6 albusuri si 2 galbenusuri...decat pudre de proteine, mai bine albus de ou, zicea el.Si asa la cate proteine mananc eu...Si galbenusurile le strang si fac inghetata de vanilie.Pot sa le congelez oare?


Editat de caress, 25 iulie 2013 - 08:32 .


#23
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 08:10

Dulcetico, cu adevarat esti o dulce [flo2] . Am tot cautat in marile magazine inghetata cu fructoza, dar nu mi-a trecut in cap sa caut pentru diabetici. Ieri dupa ce-ai scris tu m-am dus in primul supermarket si-am gasit o inghetata grozava de cioco facuta fara zahar.

Cu mazarea: pana am ajuns acasa a stat ploaia, dar a plouat amestecat cu furtuna, asa ca a trebuit sa plec...
 
Ariel, scuze, numele sunau tare grecesti :-D. Important e c-ati avut o vacanta frumoasa.
 
Brindu, sa-ti fie de bine inghetata. Io zic sa intrebi in supermarketuri, exista cu siguranta inghetata de diabetici!
 
Child, multumesc de idee. Cum faci mazarea cu smantana?
 
Marietuta, ma termini cu legumele tale. Bravo tie! As vrea si eu daca as mai avea timp...
 
Nina, savureaza ziua ta si bucura-te la maxim!
 
Caress, esti bestiala cu greutatea ta. La 58 aratai mai slaba :-))). Galbenusurile se pot congela foarte bine.
Multumesc de lamuririle cu batoanele energizante :-)
 
Ariel, esti o fericita cu greutatea, bravo! Te-ai si distrat, si ti-ai pastrat si greutatea!
 
Carmen, totusi, incearca sa mananci mai mult mult. Si mai ales proteine, eu am observat ca ajuta enorm la scazutul in greutate.
 
Meniul meu de ieri:
 
MD: wasa si kefir
G: avocado
P: salata cu avocado, rosii si feta
G: 1 inghetata conform
G: mult pepene rosu
C: taitei chinezesti conformi facuti cu un sos cu dovlecei, rosii, usturoi si sos  soja. Superfain!
 
Meniul de azi:
MD: Kefir cu wasa
P: salata cu rosii, feta, ou fiert
G: cred ca o inghetata de cioco  [pk]
C: cred ca gratar cu salata
 
S-avem o zi frumoasa


#24
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 08:24

Serios, Lorelei, aveam un gatutz subtire, mi se vedeau toate coastele si toate vertebrele, abdomenul super scobit, fundul si picioarele ce erau mai bine reprezentate, si acolo erau cele 3 kg...de grasime, evident.Aveam 60 in talie, acum am 65.Era o poza pe fb, stai sa vad daca o gasesc, ca tare mi a placut...Bine, nu exista comparatie, fereasca sfantul...:)))) E doar o noua dovada ca greutatea nu inseamna totul...

 

Am gasit-o:

diet.png


Editat de caress, 25 iulie 2013 - 08:31 .


#25
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 08:26

Buna dimineataaaaaa  [pl]



#26
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 08:46

Neata si de la mine.

Azi:

-cafea cu cofeina

MD: iaurt mic 0.1% cu fulgi de ovaz, ness fara cofeina

G: inghetata dietetica

P: pulpa pui rotisor, rosie

G: piersici

C: pepene rosu


Editat de carmencat, 25 iulie 2013 - 20:54 .


#27
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 08:51

ninha , vanesa spunea ca nu e de regim...ca probabil in mintea ei e plin de grasimi puiul (ea fiind vegetariana)...e greu sa ii spui unui om (neinteresat) ca frate mananci si dulce si tot slabesti daca dulcele e facut bine..da i-am dat alt exemplu mai la indemana ei..ca manca alune si i-am spus ca eu am slabit 10kg in 2.5luni manacand cate 600g alune pe saptamana..a fost ceva de genul [wow]

 

lorelei o sa intreb...io m-am uitat asa la tot raftu de inghetata si nu am vazut neam...dulceata e numai de la o firma fara zahar. dar o sa intreb si treaba asta poate cine stie, o fi pitit in vreun colt si nu am vazut io (m-as mira ca is numai ochii in rafturi)..englezii mananca numai si numai tampenii..asta a fost prima dezamagire cand am venit in UK

 

caress exceptand faptul ca e sugar free energizantu, stiu ca e nesanatos..il beau dimineata pentru ca ma simt obosita si daca beau cafea am mereu senzatia aia de greata si de voma de la fiere...mie nici in general nu-mi place gustul de cafea dar imi trebe ceva sa ma trezeasca dimi [batcap]  [batcap]

 

andani neata si tie [soricel]

 

nush ce am de la o vreme dar is rupta seara de oboseala...aseara m-am culcat la 10! [fri]  [fri] cu gainile [smulgpar]

 

azi cred ca merg la compras sa vad ce mancare m-ai fac, 

*a si mi-am adus aminte...am mancat humusu cu wasa (are 19%) , desi nu are 24% nu am observat nici o influenta de-a lungul anilor, cred ca si asta cu 24% de fibre e exact cum e IG-ul la humus, ca sa inteleaga poporul montignesc ca painea alba e no no no [clo]

 

ii duc doru lu gaby, ca ea se mai ducea pe la intalnirile din paris cu fata lu monti si putea sa intrebe de ce humusu are mai putin ca nautul Ig-ul (ca la naiba nici cu steluta nu e cum e laptele ..ma roade problema acu)


Editat de brindusik, 25 iulie 2013 - 08:53 .


#28
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 09:18

Neata,

Andanii, de ce nu ai reusit sa pui tickerul la semnatura??? ai sters ghilimelele cum ti-am zis??

Azi:

md:masline, branza, rosie

g: niste alune

p:piersica si dupa o ora iaurt cu lipii de tarate

c:nu stiu inca

 

Maine e week, abia astept; ma simt obosita; eu cred ca humusul are totusi IG de mentinere nu de slabit, eu il vad peste 35. 



#29
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 09:35

Am si eu o intrebare... ce IG au vinetele? pot sa fac vinete umplute cu carne?



#30
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 09:42

claudia daaaa, am sters ghilimelele si tot eroare imi da ... nu vrea si basta  [batcap]  [batcap]  [batcap]

 

brandusik sa vezi la mine oboseala ... doarme sufletu-n mine nu alta  [:-)))]  [:-)))]

 

caress ce tare-i poza ... chiar ca e sugestiva  [pk]  [pk]  [pk]  [pk]





Etichetat si cu dieta, slabire., montignac, monti

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -