Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 83


325 raspunsuri la acest subiect

#11
elly_me

elly_me

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.782 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 11:10

Sandy .. [flo2] . se pare ca ar trebui sa-ti cresti imunitatea ...

Consuma vit.C ... produse apicole ...  si nu mai stiu ce ..

 

Qiao - harnicuta esti ... [flo2]

 

Samira .. iarta aspiratorul si relaxeaza-te [:)]

 

Sensibila - 50 lei fiola de Pregnyl ???? [fal]  [fal]  [fal]

O fiola de Pregnyl costa 15.04 lei in farmacie...

Acesta este pretul maximal cu care se vinde pregnyl-ul in Romania ...

 

De principiu, pregnyl-ul se vinde la pachet cu puregonul .. si se poate procura dintr-o farmacie la pretul de 15 lei ... iar farmacia iti poate garanta si temperatura la care a fost transportat ..  



#12
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 12:18

Qiao [flo2]  si "smotru" sa stii ca e o forma de relaxare...ca miscarea stimuleaza eliberarea de endorfine si de hormonul fericirii din creier si uite asa la finalul zilei esti si hapiliac si casa curatica [:)] [:)] ; da ciudat cu imunitatea mea...pe de alta parte anul asta nici macar nu am fost racita asa ca ....o las in pace si consum fructe si miere si legume si carnita sanatoasa ca ajuta la toate cele [:)]

 

Elly [flo2]

 

Samira pupici! [flo2] Da" stiu ca si tu la asta te gandesti;

doar stii ca si eu am zis pana recent ca analizele astea nu-mi sunt de folos...totusi in final le-am facut...

la tine insa stau altfel lucrurile...datorita varstei daca iti gasesti adevarata problema poti obtine in final ce iti doresti....dar e adevarat ca e nevoie de rabdare, timp, nervi, banuti...Cine stie poate se poate rezolva la tine totul doar cu LIT sau cu LIT si prednison

ideea e ca e important ca pt analizele imunologice sa nu fii sub tratamente de nici un fel ca altfel in mod sigur iti dau date anapoda din care nu intelegi nimic, sau se intelege ce nu trebuie.

 

Eu de exemplu nu mai avusesem niic un fel de tratament din aprilie.

 

La mine tinand cont ca astea nu m-au lamurit voi mai  face si LAD-ul si HLA DQ cu sotul; si dupa aia mai vad....insa varsta imi reduce la jumatate in fiecare an sansele fata de anul precedent, inclusiv cu donate...

 

Acum lasand astea la o parte am gasit insfarsit langa casa mea un super loc de masaj ...asa cum am avut parte numai anumite vacante...si am inceput sa fac la 2 zle...si e super super... [pk]



#13
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 14:42

buna fetelor cucuiete

am fost la eco si vestile sunt destul de .....colorate

se pare ca am facut hiperstimulare, din cauza ovarelor micropolichisticce, care ne-au cam dat batai de cap, cum intuia de altfel de la bun inceput si dr

asa ca am mai imbogatit bagajul de injectii si cu Clexane...se pareca de ce mi-a fost frica nu am scapat...asa ca din seara asta ma apuc si eu de inj piscacioase....il pun pe sotior sa sufle cu ventilatorul (cu buze din dotare [batcap]

injectiile cu Clexane va trebui sa la fac vreo 3 sapt de acum incolo (pana la urmatoarea menstra)...

momentan meniul meu de injectiute se extinde la 3 tipuri: Gonal (am scazut doza la 100) , cu Cetriotide sa nu eliberez foliculii (ii mai tinem captivi pana sambata) si of corse....mult asteptatul Clexane (de 0,4)

in alta ordine de ide, lasand gluma la o parte, vestile mele de la eco sunt cam proaste: 99% ca NU pot face transferul (de inteligenta ") de embrioni luna asta, asa ca ii pastram la somnul rece inca o luna

sambata am ultima eco, iar cel mai probabil punctia o sa fie luni....vestea "buna" (citez ) e ca vom avea ce recolta (mersi de incurajare) dar eu sunt mai sceptica (avand in vedere SOPC din dotare) vom vedea si de ce calitate vor fi.... [fri]  [fri]  [fri]

asa ca pana la embrioni ...e inca cale lunga

sunt putin suparata, voiam sa scap luna asta si sa fie "proaspeti" puiutii...dar asta e! ce mai conteaza o luna , pe langa anii de asteptare [batcap]  [batcap]

puuuup pe toata lumea

ps:L la mine functioneaza efectul Placebo: de cand iau Cetrotide si stiu ca nu mai pleaca foliculii de la mine (pana la punctie) parca nici nu ma mai dor overele (de altfel mariiiiiiiite)

sa auzim de bine [pk] 
 


Editat de josephinedxc, 25 iulie 2013 - 14:46 .


#14
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 15:09

Josephine bafta multa la punctie sa gfie oute de caliatte si embrionasi la fel; si e ff adevarat ca pt PCOS cel mai bine e ca transferul embrionilor sa se gfaca in alt ciclu! nu dor din cazua de hiperstimulare dar si pt ca endometru la cele cu PCOS poate sa devina hiperplazic; cat priveste Clexanele va deveni prietenul tau pe parcursul a 9 luni de sarcina! [flo2] [flo2]



#15
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 15:27

aoloeooooo Sandy, m-am panicat rau de tot...am dat rapid search la "endometru hiperplazic" si tot ce imi rasuna acum in creier este risc adenocarcinom....ahh, sigur era defect articolul respectiv.... gata , nu mai caut nimic

si eu care eram atat de mandra de endometru meu: dr zicea, citez "ii fain"- ardelean de-al meu- e tritratificat, de 8,5 cm...

mersi pt incurajaerea cu Clexane....

cred ca mi-ai dat o idee : ar trebui sa fac analizele pt trombofilie ...poate chiar va trebui sa iau 9 luni (doamne ajuta...ma refer la numarul de luni [pk] , nu neaparat la injectii [fri] ) aprpopos: mie mi-a dat acum Clexane pt a subtia sangele (nu ca as stii de vreo trombofilie/ mutatie...) ....trebuie programare la Synevo pt profil trombofilie? sau ceva trimitere de la hematolog ? sau e suficient dovada ca fac FIV?

puuuup pe toata lumea



#16
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 15:37

pup fetele [flo2]

 

Qiao [floare3] sper sa scapi o data de maseua buclucasa!



#17
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 15:47

Josephine, daca mergi cu banii la synevo, nu-i mai intereseaza altceva :)



#18
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 16:09

intrebam asta , pt ca am sunat la Synevo Cj de vreo 2 luni si i-am spus ce analize vereau, iar matusa de la telefon imi zicea ca imi trebuie recomandare de la hematolog...degeaba i-am explicat eu de FIV, ca nu-i placea nicicum culoarea banilor mei [batcap] [batcap] [batcap] [batcap]

in fine.....o sa insit

sa  nu dau banii degeaba (rez eronat?), stiti cumva, se poate face acest profil II trombofilie, chiar daca sunt in protocol pt FIV si iau o sumedenie de medicamente/ injectii?/???



#19
fatamorgana

fatamorgana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 18:52

buna, am intrat in farmacie sa iau climen si mi s-a spus ca a fost retras de pe piata. cu ce l-ati inlocuit?



#20
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 21:58

Josephine, daca e corecta locatia din profil, stiu ca fetele din zona au facut analizele de trombofilie la Bioclinica.
Mai degrabă suna la ei si vezi care e treaba. Intr-o lume ideala, ti-ar trebui o trimitere, dar suntem in România si cum plătești, nu ar trebui sa iti faci probleme.
Si e foarte bine, daca ai perioada asta la dispoziție, sa iti faci aceste analize, pentru ca cine stie ce iti iese si atunci decizia de Clexane nu o sa mai fie pentru primele saptamani/luni, ci pana in apropierea nasterii.

http://www.bioclinic...e&loc2=4&aid=38


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -