Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

un smartphone sau un smartSEX pentru fiecare roman

sex smartphone

21 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 20:21

Probabil ca tabloidele deja vuiesc cu stirea copiata de pe Daily Mail: 10% dintre americani folosesc smartphone-ul in timp ce fac sex.

 

smartphonesex.jpg

 

Nu am de gand sa  traduc acel articol dar vreau sa-l folosesc ca punct de plecare pentru o discutie interesanta: personal sunt dependent de IPhone-ul meu!

 

De pe telefon trimit facturi cand fac consultanta, de pe el restartez severele desprecopii.com cand sunt down, pe el imi citesc mailul, stirile, fac poze, ascult muzica, fac tranzactii bancare, folosesc programul de navigatie cand conduc sau merg cu bicicleta, si multe altele! Si ca sa vezi, pe deasupra il folosesc si cand dau telefon! Dar pot sa spun fara sa exagerez, telefonul meu este folosit sub 5% din timp pentru a da telefon.

 

La noi in familie toata lumea are smartphone. Ne surprindem uneori in casa, la restaurant, ca suntem toti 3 pe telefon in loc sa comunicam!  Tehnologia ne acapareaza viata si noi ne lasam dusi de val (de parca ne-am putea opune?). Pentru o parte dintre noi intrebarile de mai jos sunt socante, dar pentru mamicile mai tinere sunt intrebari valabile:

  • Va aduceti aminte cum era sa intri intr-o cabina cu geamuri sparte si sa cauti fise ca sa dai un telefon? Sau sa cauti disperat un telefon functionabil care nu avea difuzorul furat sau care nu era infundat cu fise. Apropo, aveti in vocabular cuvantul "fisa"?
  • Stiu mamicile tinere ce inseamna sa ai cuplaj la telefon?
  • Mai aveti in casa masuta de telefon sau carte de telefon?
  • Stiu mamicile tinere ce inseamna expresia: "la ceas la universitate"?

Imi pare rau? NU! tehnologia are multe avantaje si cred ca a renunta la tehnologie este ca si cum ai renunta la metrou pentru trasura cu cai. Viata merge inainte, tehnologia evolueaza, si da, sunt constient ca o sa vina momentul in care (desi sunt o persoana tehnica) o sa pierd pasul si o sa devin deconectat.

 

Voi aveti SMARTPHONE? Cat timp va petreceti pe telefon sau tableta?

 

Si sa revenim la sex!

Conform unui studiu recent (vezi graficul de mai jos) 33% dintre americani ar prefera sa traiasca fara SEX decat fara smartphone.  Parafrazand reclama de la TV "Un smartphone pentru fircare roman", ma gandesc ce o sa mai scada natalitatea daca ea se implementeaza. Sau poate cei 10% dintre americani o sa fie 90% la romani si o sa apara cate un copil la fiecare 10 SMS-uri.

 

Alo, ti-am dat "bip", si sunt haiduc, si am "smartfoni"! Cine este mai smecher decat mine?

 

infographic_phonewars_lrg.jpg

 



#2
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 22:38

Ascultator fidel: Pot sa folosesc un Smartfone in timp ce fac sex?

Radio Erevan: Da, cu conditia sa aiba activat apelul prin vibratii.



#3
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 18:38

Eu sunt exact contrariul. Sunt oricum connectata la net/cloud and all that tech stuff la servici, smartphone-ul personal ramane pentru convorbiri telefonice. Dar cand sunt acasa, cu copii, ies cu prietenele in oras sta la locul lui in geanta. Apreciez mai mult socializarea in direct.

Nu neg ca e folositor cand ma ratacesc, bag repede un google maps si reusesc sa ma descurc, sau daca am nevoie rapida de o informatie. Il mai bag la sala ca sa ascult muzica cat fac exercitii. Dar socializarea o fac in direct. Copii mei nu au smartphone sau tableta, s-au bagat la Kindle Free time 30 minute cam 1-2 ori pe saptamana, si sunt ok cu asta. 

Petrect mult timp pe smartphone pentru ca face parte din munca mea, eu lucrez cu software pentru smartphones, un calcul ar fii undeva la 8ore pe zi.



#4
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 20:11


(...) pe deasupra il folosesc si cand dau telefon!(...)

 

[:-)))]

 

Nu stiu daca e doar pentru mamici articolul dar imi aduc aminte de ceas la universitate, cuplaj n-am avut si ma cuprinde nostalgia cand imi amintesc de telefoanele de posta de la bunica-mea de la tara cand asteptand sa-mi dea un fir sa vorbesc la Bucuresti (hm oare pe cine sunam ca nu-mi amintesc [:D]) vedeam telefonista cu castile pe urechi, cum baga firele in diferitele mufe si zicea pe un ton nazal "Alo, Bucurestiul, m-auziti?, Bucurestiul m-auziti?":)))

 

Si aici exista inca telefoane publice...cu fisa:))), mai ales in cladiri guvernamentale. Am fost la jury duty in Detroit anul trecut si m-a dus barbata-miu cu masina ca eu nu ma descurc acolo si n-am avut voie sa am celular care face poza (si al meu face) si l-am lasat acasa. Am zis ca pot sa il sun de la telefonul public care era in holul unde se strangeau in asteptare persoanele sa fie chemate pentru cases. N-a fost nevoie ca ne lasau sa sunam de la telefoanele pe care le aveau in birouri.

Heck, am vazut zilele trecute telefon public cu fisa intr-un supermarket la iesire, nu mai stiu ce supermarket.

Telefoane publice sunt si pe autostrada, nu sunt cu fisa, sunt pentru emergencies, banuiesc ca formezi direct un numar pentru asistenta.

 

Dintr-un economic standpoint eu nu am smartphone (am inca un Nokia E72) si am cartela prepaid, dar daca as avea nevoie as cumpara.

Tehnologia e o scula care are importanta pe care i-o acorzi.

La masa socializam, mancam si folosim telefoanele sa ne facem poze cu prietenii:))) si sa le postam pe Facebook [:D]



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 20:59

Oh, da cuplajul si telefoanele cu fise.

 

Nu am smartphone. Nu-mi doresc. Nu inca. Ai mei au. Fii-mea e dependenta. Cand nu are unde sa-l tina il pune-n chiloti. Nu se deplaseaza fara el nici macar la WC. De aici i-am cumparat  un fel de ciorap??? care se pune pe brat - pentru Iphone.

 

Ieri dimineata, cu castile la urechi, cu Iphone-ul in mana trancanea de zor. Asa m-a enervat ca am urlat la ea: "nu mai vorbi la telefon!"

"Nu vorbesc la telefon. Vorbesc pe Skype" Na, raspuns.

 

Acu, ea si cu vara-sa au descoperit un app care le face Iphoanele walkie-talkie. toata ziulica trancanesc prin el, chiar daca sunt la 1 m una de alta.

 

ASculta muzica, au albume intregi, il folosesc ca lanterna, citesc, se joaca.

 

Daca le iei intra in sevraj.

 



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 21:00

Ah, si am uitat si-au mai pus o aplicatie care le socoteste data ciclului si le anunta.

[:-)))]



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 12:11

Eva are tableta ,laptop,avem si un desktop precum si doua telefoane care nu-s iphone da`s samsung-uri...un s3 si unul micut.Pai deja sunt prea multe si nu stim ce sa facem cu ele.A inceput sa bprefere sa mergem sa alergam.Am 5 dispozitive in casa acre fac aceleasi chestii.

Nu vad la ce bun atata tehnologie.Sunt de acord cu ea,dar ce e mult strica.Trebuie sa invatam sa traim si mai simplu,nu s estie niciodata.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 12:26

Viviana, este whatsup - un app cu care trimiti gratis mesaje si poze, filme...
Nu te costa nimic

#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 17:32

Eu sunt la fel ca fata vivianei, daca imi iei iPhone-ul intru in sevraj, lucrez de pe el absolut independent, comunic oriunde si oricum, skype, whats'up, FB, viber, fotografii

#10
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 17:39

Hehe Admin , ai uitat sa amintesti de pager, nu prea a avut succes dar prin anii 90 pe la mijloc inainte sa apara mobilele pe scara larga era mare nebunie.



Etichetat si cu sex, smartphone

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -