Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Amintiri Ceausiste :)


631 raspunsuri la acest subiect

#371
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 18:18

In anii '80 au cumparat ai mei un aparat foto Kodak - dintre cele care faceau poze instantaneu. Hirtia era scumpa si greu de obtinut, stiu ca alegeam bine momentele cind sa ne fotografiem, fiecare poza era pretioasa!



#372
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 18:23

Mi-am mai amintit! Masina noastra avea moonroof si cind mergeam vara la bunici ma ridicam in picioare si "salutam" pe acolo precum raposatul cind mergea in vizite de lucru :) Nu aveam curaj sa fac asta, decit cind ajungeam pe strada lor.

Mai stiti ca era la un moment dat o poezie de Craciun? Era ca o lista de cadouri, doar ca pe lista erau hirtie igienica si alte cele care nu se prea gaseau.

Am scris-o in spatele caietului de Romana si a vazut-o proful, mare comunist si nici nu ma prea placea ca nu eram olteanca de-a lui :) A facut mare tam-tam, au fost chemati parintii la scoala... Noroc cu diriginta, nu stiu cum a facut dar s-au linistit lucrurile. Nu mult dupa asta a plecat intr-o excursie in Maroc si nu s-a mai intors in Romania.



#373
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 18:32

Eu nu am fost la cor ...va imaginati ce voce n-am si nici ureche muzicala ...tare am mai suferit, toata lumea buna era la cor - zambet.

Dar am avut abonament la PIF ...avea mama o pila la poshta si aia, cumva, ne-a facut abonament. Doamne cum asteptam revistele alea ...aveau surprize gen lego, tremuram pana acasa sa vad ce surpriza am de facut.

Dar aparatele dentare le-ati prins ? Oh, cat le uram si acum ce moda mai e cu ele ...vreo 4 am pierdut ca le dadeam jos la scoala de rusine ...aveam in scoala medic stomatolog. Ne lua periodic si ne plomba maselele, fara anestezie ...eu si acum am masele plombate de atunci ...va dati seama, plombe de 30 de ani. Fiecare dentist cum le vede imi propune sa le inlocuiasca ...nici vorba, nu vreau, daca raman acolo, cu ele mor.

#374
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 18:41

Am schimbat si eu recent o plomba de pe vremuri (de nevoie). Cred ca mai am o relicva din asta, dar inca se tine bine :)

Am avut si eu dentist la scoala la un moment dat. La alta scoala nu am avut dentist, dar imi amintesc ca ne-au incolonat si ne-au dus la dentist. 

Mai stiti cind ne vaccinau la scoala?

Eu nu stiu cum tot nimeream de mina cu copii d-aia de se tavaleau pe jos de spaima. Imi venea si mie, dar vazindu-i pe ei cum fac imi trecea... :)


Editat de Ramona J, 23 iulie 2013 - 18:42 .


#375
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 19:02

Daaaaa ...ne facea TBC-ul ala de trebuia sa ni-l citeasca dupa cateva zile

#376
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 19:27

Eu nu am cintat la cor, scoala nici macar nu a avut cor decit un singur an. In schimb am fost in patrula de circulatie, sic! Vai ce fain era acolo! Imi venea rindul joia dimineata la pazit circulatia si puteam intirzia de la ora de istorie (ceea ce si faceam daca profa asculta).

 

Si tare as fi vrut eu sa invat dansuri populare (ultimul l-am dansat prin clasa a doua), a trebuit sa vin in Germania sa invat dansuri populare romanesti si sa cind in cor [:-)))] . Asa de tare ma supara ca nu se invata dansuri populare ca lumea (nu doar asa numita sirba, Alunelul si Brasoveanca). Sunt niste dansuri romanesti GROZAVE, avem o cultura populare asa de frumoasa si diversa de ma apuca nabadaile cind pe canalele de muzica se dau etno si tiganesti (macar de ar fi muzica lautareasca aia veche si frumoasa, nu ce se intelege acu prin aia "lautareasca").



#377
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 19:55

Uite muzica populara este un aspect interesant al acelei perioade ...eu de ex o urasc. Nu stiu de ce, poate pt ca era prea multa, poate pentru ca era autohtona si noi vroiam tot ce e in afara ?

Cum de tie ti-a placut ...ca eu nu stiam, si atunci si si acum, cum sa o evit.

#378
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 20:15

Uite muzica populara este un aspect interesant al acelei perioade ...eu de ex o urasc. Nu stiu de ce, poate pt ca era prea multa, poate pentru ca era autohtona si noi vroiam tot ce e in afara ?

Cum de tie ti-a placut ...ca eu nu stiam, si atunci si si acum, cum sa o evit.

 

Eu nu urasc muzica populara, insa nu o plac prea mult, am evitat-o si o cam evit, posibil si din motivele pe care le-ai spus. Si imi pare rau, dar parca nu am nici o rezonanta... [:(]



#379
mariavi67

mariavi67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 20:45


 

Uite muzica populara este un aspect interesant al acelei perioade ...eu de ex o urasc. Nu stiu de ce, poate pt ca era prea multa, poate pentru ca era autohtona si noi vroiam tot ce e in afara ?



Cum de tie ti-a placut ...ca eu nu stiam, si atunci si si acum, cum sa o evit. 

 

 Sofia Vicoveanca  [flo2]  superba voce si prezenta scenica. Mie imi placeau mult romantele..era un festival de talente, se tinea la Rm Valcea parca si se dadea la televizor. 

 

Tudor Gheorge...superbe melodii si spectacole..am facut liceul la Craiova..l-am vazut si jucand pe scena teatrului din Craiova.

 

Rodica Mandache si Florin Piersic in "Visul unei nopti de iarna" 

 

Julieta Szonyi si Sergiu Nicolaescu in "Felix si Otilia" ..am aflat pentru prima data despre casatoria din interes..saraca Otilia..mama lui de capitalism meschin  [:)]

 

Piedone Africanul si Razboiul Stelelor ..se aduna tot satul la caminul cultural cand rulau astea.

 

ML, am gasit un blog cu parfumuri de atunci. Imi amintesc ce amuzant mi se parea ca si copil cand venea verisoara mea de la Bucuresti cu parfum Revin  [:)]

 

http://hertha.blogsp...n-perioada.html

 

 

 

 

 

 



#380
mariavi67

mariavi67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 21:00

Din categoria dulciuri mi-am amintit de pufarine, spirale si Cavit pe post de ciocolata. Mai furam cate trei bucati cand nu se uita mama [clo]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -