Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Amintiri Ceausiste :)


631 raspunsuri la acest subiect

#351
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 14:39

Am sapat un pic dupa imagini, dar e musai sa le pun :-)

 

Monchichi -ul - l am dorit enorm, nu se mai gasea nicaieri, asa ca mi am cumparat cu fabuloasa suma de 2 lei acu` fro 3 ani [:I]

 

Papusi de cauciuc cu par cret, am avut [pk]  cat le am pieptanat , le am chelit [:)]

 

Jucariile piuitoare, aveam o vasta colectie, am pastrat vreo 3 care arata decent, am un pitit identic acasa , mai am un catel si un iepure ce l am ros cu spor acu muuulti ani [clo]

 

Ultima imagine cu papusa cu corp moale, era preferata mea, aveam si din astea cateva, una fix ca cea din imaginea gasita pe net

 

Am mai indragit papusile alea mici, cca 10 cm cu par luuuung de tot , apoi mai erau papusile Aradeanca si cele rusesti de le tineai de o mana si mergeau [:)]

 

 

 

 

 

Miniaturi atasate

  • monchichi.jpg
  • papusi-aradeanca-anii-80.jpg
  • pitic.jpg
  • url.jpg


#352
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 16:11

Din anii '70 mi-o amintesc pe Margareta Pislaru, Mihai Constantinescu (era o melodie ceva de genul "un zimbet si o floare, o raza de soare"), Anda Calugareanu , Dan Spataru
Pantaloni trapez ("care se misca" - facusem o obsesie pentru ei!).
La radio cinta mereu "Paloma Blanca".
Erau bicicletele Pegas (v-o amintit pe cea "cu sa"?) sau motoreta Mobra. Va amintiti Dacia 1100?
Toma Caragiu!
Erau niste ascutitori pentru creioane din ceramica.
Revista si cenaclul Flacara.
Rachete de tenis din lemn.
Pestele din sticla, care se gasea in multe, multe case :)
Stilouri chinezesti.
Sapun pentru copii ratusca. Mai era si sapunul Cheia :)
Magnetofon
Papusile Aradeanca


Vai Doamne ...pestele de sticla - mor de ras, sigur ca aveam ...dar oare ce era cu pestele asta de il aveam toti ? Matusa mea de la Piatra Neamtz il are si acum ...
Si cainele care dadea din cap in dosul masinii ...si ala era pretutindeni ???

#353
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 16:16

In afara de ultima papusha de care nu-mi aduc aminte, le-am avut pe toate ...

Papusile crete de cauciuc le mai are mama si acum ...am 3, pe ele scrie anul si media celor 3 examene - treapta 1, treapta 2 si facultate ...normal ca nu le arunca.

#354
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 16:23

Daaa, bineinteles, si eu am facut colectie de timbre  [pk]  ....va mai aduceti aminte de timbrele "Belize"?

640080966525401163970683-534396-700_700.

 

Si mai erau unele, tot nestampilate, cu diversi pui de animalute [:)]

 

 

Si imi mai aduc ce la mare cinste era sa ai sprayul deodorant Farmec 16  [:-)))]



#355
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 16:24

Eu am si acum albumele cu timbre si le mai rasfoim cateodata cu fi`mea [:)]



#356
EleonoraTM

EleonoraTM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 16:27

Daaa, bineinteles, si eu am facut colectie de timbre  [pk]  ....va mai aduceti aminte de timbrele "Belize"?

640080966525401163970683-534396-700_700.

 

Si mai erau unele, tot nestampilate, cu diversi pui de animalute [:)]

 

 

Si imi mai aduc ce la mare cinste era sa ai sprayul deodorant Farmec 16  [:-)))]

 

Da,grozave erau astea din Belize,inca le am, cele din Mongolia,Cuba si unele tari africane erau deasemenea foarte atractive!



#357
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 16:31

Hihihi eu n-am vazut niciodata papusile puse de Curcubeu:)) cred ca din cauza ca unica papusa pe care am avut-o un Ciciobello, care ma fascina ca era moale si i se miscau mainile si picioarele - nu era ca alte papusi cu membre tepene, a sfarsit ca minge de fotbal intre mine si frate-miu. Cand i s-a rupt capul, l-am desfacut si-am vazut ca era moale din cauza ca era umplut cu niste bucatele foarte foarte mici de burete. Mi-a pierit fascinatia si l-am aruncat.

Jucariile mele preferate erau un trenulet si sarmele si diodele lu' frate-miu.



#358
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 16:39

.Fraa televizor,fara haine...crescusem si era perioada cea mai grea...`88-`89.Nu se gaseau haine de cumparat deloc,imi ajusta mama fustele ei si pantalonii ei,de sandale sau pantofi nu-mi aduc aminte...traiam la tara,la doar 14 km de oras.....

 

 Ba se gaseau haine, cum sa nu ....dar majoritatea erau urate, ori  (si) de calitate proasta [:(].
 

Se mai gaseau si incaltari ( va mai aduceti aminte de pantofii "leonarzi", Leonardo? Aia insa se dadeau pe sub mana, cu spaga [:D] - ai mei nu au vrut sa imi cumpere ) si haine "de export", cateodata si fara sa fie "pe sub mana"  - de ex, tin bine minte: era in iarna '88-'89, de-abia intrasem la liceu (14 ani)  si se purtau in draci niste paltoane frumoase, luuungi, de stofa groasa, de mai multe culori tari - albastru electric, ciclam, rosu, verde venin; se gaseau in magazinele din centrul Capitalei si costau 2500 - 2800 de lei, cam cat un salariu [:D] [:D]  - de-aia si stateau si frumos insirate pe umeras, ca nu se bulucea lumea [:-)))] .....mama nu a avut atatia bani si  mi-a cumparat  un alt paltonas, mai scurt, pana la genunchi, la moda, cu maneci bufante ( ca asa se purtau) pe care a dat 1100 de lei [:D] 

 

Si bineinteles se purtau "frezele" gen anii '85   - Samantha Fox, CC Catch, Sandra - tot in ultimii ani se purtau in draci beretele si freza a la Sandra, ca in video-ul de mai jos:

 


Editat de crystall, 23 iulie 2013 - 16:41 .


#359
EleonoraTM

EleonoraTM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 16:59

 Ba se gaseau haine, cum sa nu ....dar majoritatea erau urate, ori  (si) de calitate proasta [:(].
 

Se mai gaseau si incaltari ( va mai aduceti aminte de pantofii "leonarzi", Leonardo? Aia insa se dadeau pe sub mana, cu spaga [:D] - ai mei nu au vrut sa imi cumpere ) si haine "de export", cateodata si fara sa fie "pe sub mana"  - de ex, tin bine minte: era in iarna '88-'89, de-abia intrasem la liceu (14 ani)  si se purtau in draci niste paltoane frumoase, luuungi, de stofa groasa, de mai multe culori tari - albastru electric, ciclam, rosu, verde venin; se gaseau in magazinele din centrul Capitalei si costau 2500 - 2800 de lei, cam cat un salariu [:D] [:D]  - de-aia si stateau si frumos insirate pe umeras, ca nu se bulucea lumea [:-)))] .....mama nu a avut atatia bani si  mi-a cumparat  un alt paltonas, mai scurt, pana la genunchi, la moda, cu maneci bufante ( ca asa se purtau) pe care a dat 1100 de lei [:D] 

 

Si bineinteles se purtau "frezele" gen anii '85   - Samantha Fox, CC Catch, Sandra - tot in ultimii ani se purtau in draci beretele si freza a la Sandra, ca in video-ul de mai jos:

 

Exista si incaltaminte de calitate,de exemplu aici la Timisoara,celebra Guban. Si nu numai. La fel si imbracaminte,dar in ambele cazuri, erau si destul de scumpe!

 

Cat despre "freze" da erau la moda, insa eu pana in clasa a 8-a,inclusiv (si comandanta de grupa fiind) am purtat mai tot timpul 2 cozi lungi pana in talie, impletite cu mult zel de mama ,si uneori bunica. Si nu doar la scoala!  



#360
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 17:07

Hmmm frumoasa realizare - pot sa o public pe FB? Ma refer la link. Sunt convins ca ar fi foarte apreciata si de altii

 

Da, Marius. Intentionez sa adaug si altele. Eu nu am cont FB, imi inchipui ca numai daca mi-as deschide unul as putea citi contributiile altora (spre completare), asa-i?

 

Vreau sa fac si un board pt. anii 80, dupa cum am spus. Va fi mai exact pentru ca ma bazez pe jurnalul din anii liceului (80-84). Va anunt cand, m-as bucura sa ma ajutati, de aveti timp si va face placere .




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -