Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#551
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 26 noiembrie 2015 - 17:48

da, am vb cu el si a spus ca oricum nu monteaza acolo nici daca vreau si ca probabil va trebui sa platesc si pt luna decembrie. dar costa 10 euro, nu/i un capat de tara :))  mersi mult, deja incepusem sa il suspectez ca vrea sa ma fure :)))))))))



#552
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 28 noiembrie 2015 - 18:31

eu am sunat odata la verbraucherzentrale si le-am expus cazul, m-au sfatuit sa trimit o scrisoare cu confirmare de primire la firma de unde cumparasem produsul defect, in care prezentam situatia cu date si copii de pe bon si incheiam cu faptul ca daca nu imi rezolva problema ma voi adresa autoritatilor competente si a functionat, adica am primit un nou produs. era vorba despre un set chiuveta - dulap cu sertare dedesubt si la care, dupa 3 luni, a aparut o fisura in portelan, clar un defect de fabricatie, am fost apoi la magazinul respectiv de nenumarate ori cu poze doveditoare dar de fiecare data ma amanau...

iar cu firmele de telefonie eu cred ca e dupa cum ai noroc, sunt client vodafone de 9 ani, anul acesta am schimbat abo. de mobil doar de la ei, fixul si netul au ramas, am avut de cateva ori intreruperi de semnal la fix si net dar s-au rezolvat cam in 24 ore. sotul a avut o problema cu 1&1 de ex. dupa vreo 3 luni de discutii telefonice si incheind cu sonderkündigung s-a rezolvat si problema lui, fara kündigung, de aia cred, e chestie de noroc, ma gandesc ca cei de la relatii cu publicul ajung acolo dupa ce nu au gasit altceva, nu cred ca vrea cineva sa asculte atatia clienti nemultumiti zilnic, nu cred ca suna cineva sa multumeasca :) si de aia nici nu apuca sa se priceapa prea mult ca isi dau demisia


Editat de zuzi.simona, 28 noiembrie 2015 - 18:41 .


#553
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 noiembrie 2015 - 22:35

noi avem de la Lebara  dar nu abonament, ca nici nu cred ca au asa ceva, incaram lunar,, eu cu 10 euro din care  sapte si ceva merg pt net si de restul vorbesc, sotul 20, ca isi ia internet, aproape 800 d eminute cu Romania si nelimitaat sms si vorbit in retea.



#554
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 06 decembrie 2015 - 14:53

Am primit instintare ca procesul va avea loc pe 20 ianuarie. A durat deci 3 luni de cand avocatul a trimis hartiile la tribunal. Bineinteles ca am mai platit 2000 de euro (si pt avocat si tribunal). Dupa cat ne-a explicat avocatul nu se stie niciodata ce hotareste judecatorul. poate sa mai dureze vreo 6 luni. In total atunci nemtii astai au locuit gratis cam 1 an si costurile se rdica la vreo 20mii de euro. Sunt curioasa daca ne vom recupera vreodata banii astai, am impresia ca legile nemtesti nu prea folosesc omului de rand. Am trimis o prietena sa faca poze la casa si mi-a spus ca oamenii astia au transformat casa ca si cand ar fi deja proprietarii, chestii scumpe in gradina, brazi in gradina....Si cica ei luau masa la lumanare, ca a putut sa ii vada prin fesreastra.

 

A, si avocatul a zis sa nu luam legea in mana noastra ca mai rau ne facem.....deci e bine sa stim ca daca esti hot si inseli o duci bine pe meleagurile alea.

 

Imi scuzati sarcasmul dar azi sunt in pasa proasta. Avocatul ne-a spus ca legea din Germania protejeaza chiriasul oricat de criminal ar fi.

 

Intre timp nebunii astia au chemat pe cineva de la primarie sa ne reclame pt niste chestii la casa....deci ei incearca sa prelungeasca aceasta agonie cat mai mult posibil.

 

Prietena mea mi-a oferita posibilitatea sa vin sa stau la ea cu copilul pana cand se rezolva chestia dar mi-e frica ca judecatorul va spune ca pot sa imi rezolv problema casei si ca chiriasii mai au voie sa stea acolo. Nu conteaza faptul ca am copil. Vom vedea.



#555
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 06 decembrie 2015 - 18:50

Vai Amonar cat mai trageti voi cu casa asta. Ce ghinion ati avut  [batcap]

 

Va tin pumnii sa se rezolve. Mi se pare totusi ca mai rau decat acum nu poate fi si stresul asta asa cumplit.

 

Ati incercat sa le bateti pur si simplu la usa si sa beti o cafea cu totii in liniste si sa gasiti o solutie? Mi se pare ca s-a inflamat ingrozitor situatia. 

 

Eu urasc certurile si conflictele, sunt o persoana care are nevoie de armonie si nu cred ca as putea sa dorm bine noaptea in locul tau. Sper sa se termine o data cumva tot scandalul asta, sa trageti linie oricat ati fi pierdut acum si sa va linistiti. Va imbolnaviti de la atata stres.

 

[flo2]  Sa ne mai tii la curent.



#556
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 06 decembrie 2015 - 19:07

of, of amonar ce nebunie si prin ce sunteti nevoiti sa treceti. nici nu stiu ce sa spun..... stiu, dar ma abtin sa nu scot o avalansa de perle..... 

deci chiriasi nemti pot sa faca ce vrea muschiul lor, legea le da dreptate.  [alcool]  [alcool]

bataie de joc la adresa voastra. dupa cate inteleg, chiriasi s-au instalat deja ca niste proprietari in casa voastra. 

 

bafta multa, sper si ma rog sa va capatati casa inapoi. 



#557
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 07 decembrie 2015 - 09:10

Nu se poate vorbi cu oamenii astia, am incercat, bineinteles la telefon. Strategia lor este sa tipe la telefon si sa nu te lase sa vorbesti. Asa a patit sotul dar si cunosinta noastra care a incercat sa intermedieze. Iar raspunsul la scrisoarea avocatului a afost plin de minciuni. I-am prins cu minciuna d emulte ori, au prmis ca platesc ei, ca se duc ei si aranjeaza dar pana la urma nu au facut-o. Si dupa aceea daca le aduci aminte ea incepe sa tipe la telefon. Dar chestia e ca chestia asta cu neplata a inceput dupa ce ea a intrebat insistent dacanoi ne maiintoarcem in Germania. Sotul i-a spus atunci nu, fiindca nu aveam de gand. Atunci auinceput cu 200 pe luna, dupa aceea au inceput sa faca mofturi la nebenkosten, duap aceea au incetata s aplateasca de tot. S-au dus ei la un avocat si ne-au invinuit de toto felul de chestii cum ca nu am pus garantia pe un cont nemtesc si alte chestii penibile. In scrisoarea aia cica spuneau ca daca le aratam garantia vor incepe sa plateasca. Le-a arata garantia care era pusa pe un cont olandez, cela sotului. Atunci ei au spus c anu evalabil si nu au platit doua luni, bineinteles ca noi am folsit garantia pt cee doua luni. Dar nici dupa aceea nu au mai platit, au ei un tel, si anume sa castige casa ieftin. Sotula zis ca cu oameni din astia se poate vorbi numai daca ii bagi in spital, cel putin iti recuperezi casa, si pedeapsa pt faptul ca ai batut pe cineva nu e mare in Germania. Il vad pe sot cum se aprinde si explodeaza si chiar cred ca daca ar fiaomenii aia in jurul lui nu stiu ce le-ar face. Nebuna aia odata  ainceput sa se planga ca are cancer, ba ca a acazut de pe scarile din gradina si si-a spart fata. De fiecare data ori se miorlaia ca o tiganca ori ameninta. 

 

Eu cred ca oamenii astia nu sunt genul cu care sa stai de vorba, eventual numai cu un avocat dar si atunci ei spun numai minciuni ca sa traga de timp.

 

Ma gandesc sa fiu acolo in ianuarie si sa merg si eu la proces dar nu stiu daca e bine. Trebuie sa il intreb pe avocat. Cretina asta spune ca ea are contract pe 3 ani si ca nimeni nu o da afara si ca noi nu ne tinem de contract.....dar faptul ca ea nu plateste asa cum scrie in contract nu conteaza...si legea o mai si sprijina.

 

Ce mai, ca la tigani...



#558
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 12 decembrie 2015 - 21:36

Ramona, cautiunea trebuie depusa intr-un cont german si nu aveti voie sa o folostiti pentru a acoperi chiria neplatita pentru ca nu asta e rolul ei. 

 

Procesul poate dura cativa ani. Eu tocmai am incheiat un proces (nu privat ci pentru firma unde lucrez) care a durat 2 ani din momentul cand am primit primul termin si pana la decizie. In cei doi ani am fost doar odata la tribunal, data cand am si ajuns la un aranjament si s-a pronuntat decizia. Restul timpului a fost cu luari de pozitie, explicatii si alte termine, totul numai prin intermediul avocatilor. 

 

Poate incerci sa mediezi decat proces: daca cumva pierzi procesul, va trebui sa platesti si avocatul partii adverse si cheltuielile de judecata: se socotesc in functie de valoare declarata a prejudiciului. 

 

VA doresc succes



#559
illia2015

illia2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 21 decembrie 2015 - 17:15

Buna, v-am descoperita de ceva vreme si m-am pus pe citit pentru ca avem multe probleme specifice familiior de emigranti cu copii. Pentru unele am gasit deja raspunsuri. Va multumesc si eu pt ca va faceti timp sa raspundeti.  

Noi suntem in Hamburg de opt luni, am trecut peste multe probleme dar eu nu pot sa trec peste vremea urata din acest oras. Hamburg-ul este superb. Noi stam in zona Klein Flottbek si ma minunez de fiecare data de natura, aerul curat, arhitectura zonei, dar sunt foarte deprimata din cauza vremii. Ma enervez pe mine ca soarele imi da atatea batai de cap. Aproape in fiecare zi ii spun sotului meu sa plecam pentru ca eu nu ma pot adapta..cum as putea sa le stric viitorul copiilor plecand de aici pentru ca nu ma adaptez eu?   Este cineva care a trecut prin ce trec eu dar s-a adaptat? Va multumesc pentru orice parere si va doresc sarbatori fericite!!!



#560
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 21 decembrie 2015 - 19:33

Buna, v-am descoperita de ceva vreme si m-am pus pe citit pentru ca avem multe probleme specifice familiior de emigranti cu copii. Pentru unele am gasit deja raspunsuri. Va multumesc si eu pt ca va faceti timp sa raspundeti.  

Noi suntem in Hamburg de opt luni, am trecut peste multe probleme dar eu nu pot sa trec peste vremea urata din acest oras. Hamburg-ul este superb. Noi stam in zona Klein Flottbek si ma minunez de fiecare data de natura, aerul curat, arhitectura zonei, dar sunt foarte deprimata din cauza vremii. Ma enervez pe mine ca soarele imi da atatea batai de cap. Aproape in fiecare zi ii spun sotului meu sa plecam pentru ca eu nu ma pot adapta..cum as putea sa le stric viitorul copiilor plecand de aici pentru ca nu ma adaptez eu?   Este cineva care a trecut prin ce trec eu dar s-a adaptat? Va multumesc pentru orice parere si va doresc sarbatori fericite!!!

 

 

hallo, bine ai venit.

eu nu am avut probleme de adaptare, de nici un fel. (pe masura ce imbatranesc observ ca imi lipseste soarele, mai ales cand sunt multe zile inorate) 

poate e bine sa incerci sa iti ocupi timpul cu ceva. sa faci un curs de limba, sau daca stii deja limba sa cauti modalitati de socializare. iar in zilele cu soare profita din plin si iesi afara la plimbare, trage perdelele sa intre tot  soarele in casa...

daca ai intrebari concrete.... copii ce varste au? 




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -