Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#491
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 28 iunie 2015 - 23:20

Eu stiu ca Amazon Germania nu livreaza nici in Romania nici in Elvetia. Iar sa trimiti niste condimente cu posta din Germania te costa o gramada. Chiar saptamana trecuta am trimis doua sticlute de 200 ml in Romania pentru care am platit 58 de euro la DHL expres. 



#492
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 08:21

Hallo,

ati fost careva la campingplatz Riedsee si la baie, cum este?

Vrem sa mergem dar nu am prea gasit pareri pe net dacat fffff putine ca sa imi fac o idee. Astept si alte recomandari de campingplatz cu see in apropiere de Donauquelle.

Va multumesc.



#493
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 11:13

Ref. la Amazon.de, sunt firme care livreaza si in Elvetia..trebuie doar sa te uiti, in momentul in care iti apar ofertele in ordinea pretului, daca scrie livrare numai in Germania sau si international...e adevarat insa ca majoritatea au preturi mari la transport..am comandat insa din cand in cand pe Amazon.de (in special carti)...



#494
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 19:26

Hallo,

ati fost careva la campingplatz Riedsee si la baie, cum este?

Vrem sa mergem dar nu am prea gasit pareri pe net dacat fffff putine ca sa imi fac o idee. Astept si alte recomandari de campingplatz cu see in apropiere de Donauquelle.

Va multumesc.

 

 

hallo, nu stiu unde e situat Riedsee, asa ca nu pot sa-ti spun cum e acolo. din ce mai aud pe la colegi al servici, in astfel de campinguri e aglomerat la wochenende si in vacantele copiilor. asa ca daca vrei sa prinzi un loc bun e bine sa mergi odata sa vezi, apoi te decizi daca poti sa stai cateva zile. parerea mea, sau va puteti duce si vedeti la fata locului cum este. vacanta frumoasa. 



#495
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 20:00

Kariguld da se poate sa fie si aglomerat in wochende dar cred cu rezervare inainte mai am sanse poate sa mai gasesc loc liber. Am fost sfarsitul de saptamana la Breitenauersee Heibronn si a fost frumos si destul de liber dar vrem sa probam si alte locatii.



#496
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 11:35

Eu stiu ca Amazon Germania nu livreaza nici in Romania nici in Elvetia. Iar sa trimiti niste condimente cu posta din Germania te costa o gramada. Chiar saptamana trecuta am trimis doua sticlute de 200 ml in Romania pentru care am platit 58 de euro la DHL expres. 

Amazon DE livreaza si in Ro.Daca vrei sa trimiti prin DHL Expres normal ca-s costurile  piperate, cel mai rentabil e cu Posta, e mult mai ieftin si ajung destul de repede.

Eu DHL-ul il vad ok daca trimiti ceva perisabil, dar nici atunci nu-i vad rostul, mai ales ca din DE spre Ro face ceva din cauza vamii din Ro.



#497
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 04 august 2015 - 17:42

Buna fetele,

 

Revin dupa o perioada lunga dupa ce am scris despre problema mea.

 

 

Cu chiriasii nu se poate vorbi, e clar. Am apelat la un Inkasso bureau din Bavaria prin intermediulunui prieten. A durat cam o luna pana s-au clarificat lucrurile, pana au inceput cei de la Inkasso sa trimita scrisori, sa sune samd.

 

Ultima stire e ca chiriasii nostri au tipat si injurat pe cei de la Inkasso, ca ei nu platesc nimic si sa fie lasati in pace. Inca nu se poate vedea la Schufa daca au probleme financiare, dar se poate vedea ca in 2011 au facut un imprumut de 40mii de euro si ca anul trecut cineva i-a reclamat. Inkasso bureau nu a putut sa vada cine. Toate chestiile astea se pot vedea doar dupa proces. Cei de la Inaksso ne-au spus clar ca trebuie sa ajungem la judecata, ei ne trimit o oferta de la un avocat cu care ei lucreaza. Noi trebuie sa platim inainte 2000 de euro.

 

E clar ca chiriasii sunt oameni cu probleme si probabil genul de 'tigani' care au tot felul de ilegalitati in spate. Ne-au mintit de la A la Z.

 

Daca am zice ca vrem sa ne mutam in casa, trebuie sa ne medluim acolo si se verifica chestia si daca nu e adevarat castiga ei cauza. Ne-am interesat. Am cercetat toate problemele.

 

Cautionul de 2000 de euro noi l-am pus pe un cont olandez pe numele sotului. Ei au platit cash, in mana, deci nu ne-au cerut nici un cont. Eu cred ca ei se invart in bani negrii fiindca au investit bani in casa dar au datorii pe la banci.

 

Nu, nu am fost nici macar anuntati sau intrebati daca au voie sa faca imbunatatiri la casa. Nici in scris, nici telefonic. Ei au stiut ca primesc casa neterminat si de aceea ne-am inteles la o chirie mai mica cu vreo 400 de euro pe luna. Altfel chiria ar fi fost mult mai scumpa.

 

Nu se prea poate comunica cu ei, nici prietenul nostru care a sunat si nici Inkasso nu au putut sa vorbeasca normal cu ei. Tipa si ameninta.

 

Ei nu au mai platit ultimele 4 luni nici o chirie, s-a adunat in jur 4500 de euro la un loc inclusiv nebenkosten. Ei spun ca noi mintim cu nebenkosturile si ca ii fraierim dar noi am trimis toate facturile ca dovada. Nu am auzit niciodata nimic de la ei. Nici la primarie nu au platit si nu stim daca isi platesc utilitatile, care sunt pe numele lor dar pe adresa casei. Nu stiu cum se va rezolva lucrul asta. Oricum cam au datorii la noi de vreo 7-8 mii de euro.

 

Noi va trebui sa platim avocatul. probabil ca nu vom recupera in veci banii, pt ca sunt oameni cu probeme financiare.

 

Am avut toate asigurarile posibile pe casa, pe foc si alte calamitati, plus pt noi rechtschutz. Cand am sunat la asigurare sa spunem ca avem probleme cu chiriasii, persoana noastra de contact a spus ca pt chiriasi e o asigurare separata si ca nu ne foloseste rechtschutzul ala general. Aia a fost prima plasa pe care am luat-o, fiindc anoi nu am stiut. Le-am spus atunci sa ne faca repede una pt chiriasi. Ne-au tot dus cu vorba, ba ca nu ajuns, ba ca au scris gresit adresa din Romania..pana la urma am sunat si ne-au spus ca nu ne dau fiindca nu mai locuim in Germania. Ne-au aruncat de pe rechtschutz pe motivul asta. Acum numai aia de foc si alte calamitati avem pe casa. Oricum am intrebat si e ilagal ce au facut ei. Am inchis alta prin prietenul nostru, una in Bavaria, dar trebuie sa astepti 3 luni pana ai voie sa apelezi la ei. In plus ei nu preiau probleme vechi, care au avut loc inainte de a incheia asigurarea. Deci suntem buni de plata pt absolut tot. (Sotula zis ca are chef sa dea foc la casa cu oamenii in ea cu tot). Numai nedreptati si daca nu ai bani, esti ratat in Germania.

 

Rata la banca o platim, dar de fapt chiriasii locuiesc pe banii nostrii acolo. Si nu au de gand sa iasa sau sa renunte la casa. Eu am impresia ca sunt mietnomaden si ca stiu ce fac. Ii vom scoate cu greu din casa, fiindca au mai trecut ei prin asta.

 

Noi mai putem sa suportam cheltuieliel cam un an dupa aceea avem o problema. Daca nu se rezolva intr-un an si sa putem sa inchiriem casa la oameni normali vom pierde casa si vom intra in faliment. Cam asta e situatia.

 

Deci cu recuperatul casei prina spune ca venim inapoi in Germania nu merge. Am vrut sa inscriem copilul la scoala pt a ave ao dovada, dar oamenii asti anu vor iesi numai dac avenim cu executorul si cu politia. Si poate nici atunci fiindca vor spune ca nu au unde sa se duca. Si s-ar putea ca judecatorul sa le dea dreptate. Ciudatelegi si sistem d ejustitie acolo.

 

Daca cumva aveti idei sau orice altceva sa ma indrumati, va rog nu ezitati.

 

Apropo, noi am folosit cautionul pt aplati chiria pe car ei nu au platit-o. Sunt curioasa daca judecatorul se va lega de chesti asta sa ne spuna ca trebuia sa ii lasam acolo. Ar fi absurd..dar ma astept la orice.

 

Revin cu vesti...

 

Va pup



#498
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 04 august 2015 - 17:51

Apropo, cineva ne spunem sa trimitem o recomdandata si sa le spunem sa iasa din casa cu motivul neplatirii chiriei. Sa le dam termen de 2 saptamani.

 

Dar eu ma intreb daca are valoare o astfel de scrisoare daca nu s-a inceput un proces. Iar daca noi trimitem scrisoarea asta si nu asteptam pana Inkasso incepe un proces, nu incurcam atele?

 

Adica mi-e frica sa facem un pas gresit in procedura de care se poate lega judecatorul si sa il vada ca o portita de iertare a chiriasilor. Nu stiu..ma intreb si eu..

 

Oircum e clar ca oamenii asti anu vor renunta la casa, deci nu stiu daca functioneaza altceva decat un proces. Voi ce ziceti?

 

Sotul a zis ca trimite mafia romana peste ei, dar eu cred ca ei sunt de fapt ....la fel...



#499
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 04 august 2015 - 17:55

Inca ceva.....l-au amenintat pe prietenul nostru cu politia daca ii mai suna....



#500
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 04 august 2015 - 19:31

Vai de mine Amonar ce necazuri aveti . Parca ai pus mai demult poze cu casa, atunci cand cautati chiriasi. Eu as apela la un avocat, nu poate sa coste mai mult decat oricum pierdeti voi sa se ocupe el de corespondenta si comunicarea cu ei.

 

Documenteaza toata corespondenta cu ei (cea scrisa). Din pacate nu aveti voie sa ii inregistrati. Trebuie cumva sa se rezolve.

 

Un avocat poate sa va spuna cum iesiti din contracct si ce puteti face. E nasol ca sunteti departe, altfel ar trebui sa ii reclamati si pentru Beleidigung si pentru toate mizeriile care le fac...

 

Sa ne mai tii la curent




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -