Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#41
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 24 iulie 2013 - 22:42

Unghia creste si dc a fost extrasa, nu-i nimic grav. Iar fractura aceea nu implica absolut nimic, din nou, nu e nimic grav.

Nu as face mare caz din asta, sunt copii, accidente se intampla. Vin la urgente zilnic copii de toate varstele cu tot felul de astfel de accidente. Cred ca e destul sa ii spui educatoarei ca nu ti se pae ok ca s-au jucat cu pietre si gata. :)



#42
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 08:10

Aschiutza,

 

mda..prea personal DC-ul asta. In fine, io i-am dat tot ce manca frat-su. am vrut chiar si sa il alaptez [fal]  dar nu a vrut el . Nah nik nu e toxic



#43
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 15:16

Buna ziua fetele !

 

In primul rand, multumesc tuturor pt raspunsuri ! Bine, nu-s nici eu absurda, accidente se pot intampla si chiar s-a intamplat ca fetita mea cand avea vreo 6 ani sa cada de pe roller cu noi langa ea si sa-si taie barbia.

Apoi in aceeasi gradinita, a cazut pe cot si l-a dizlocat, ghips o luna, masaj, etc.

 

Problema e ca acum e alta situatie si ele trateaza prea usor intamplarea. Miercuri am facut termin la gradinita pt ca vrem sa aflam exact ce s-a intamplat. Ele oricum trebuie sa trimita un Bericht exact la asigurare.Pana la urma nimeni nu a vazut exact, una din cele 3 educatoare de la grupa lui a ajuns prima acolo si si asta imi da de gandit cum de copilasii se jucau nesupravegheati, unde erau parintii baietelului care a aruncat piatra pt ca in mod normal ar fi trebuit sa fie langa el.

Ma intreb ce intampla daca il nimerea cu bolovanul in ochi, de ex ?

Ma intreb de ce li s-a permis sa se joace cu pietre ? Mi se pare tragi.comic raspunsul educatoarei ca asa fac copiii uneori...

 

Dimineata cand am dus copilul, era plin de mamici, usile deschise (usile de la intrare in gradinita unde se ajunge rapid in strada ) si astia mici alergau care incotro pe-afara si inauntru, o dezorganizare totala parea. Unii erau deja la bus.Plus masini cu copii si parinti pt ca unii au ales sa mearga asa, era una din optiuni.Probabil ca ideea cu atatea mamici nu e buna, majoritatea copiilor nu asculta de parinti ca de ele si poate de asta era si atata haos acolo.

Ele nici nu au spus numele copilului care a dat cu piatra, copilul meu mi-a spus acasa si ele au recunoscut. Mi se parea normal si civilizat ca unul din parintii copilului sa-si fi cerut scuze pt accident, eu asa as fi facut daca copilul meu ar fi fost autorul...

 

Vreau sa le trag un semnal de alarma sa fie mai atente si sa interzica definitiv joaca cu aruncatul de pietre, jucarii sau ce se mai poate. De cate ori merg sa-mi recuperez copilul, pe cele mai in varsta le vad jucandu-se efectiv cu astia mici, stau cu ei la groapa de nisip sau pe leagane, astea tinere sunt tot la povesti sau mananca sau probeaza haine. Uneori, scurt inainte de final am gasit copilul cu femeia de serviciu si ele intr-o camera alaturata, inchise,band cafeaua...Alta data, copilul meu nu era nicaieri, nici in curte, nici in gradinita, nici una din ele nu stia de el dar noroc ca unul din prescolari l-a vazut intrand intr-un wc in fundul cladirii, la o alta grupa. Eu l-am certat ca nu a spus unde pleaca din curte ( ei trebuie sa spuna cand merg la wc sau sa-si ia ceva ) si mi-a zis ca nu era nimeni acolo, cine stie unde erau...ok, poate ca doar cateva minute dar si asa nu e ok sa ramana nesupravegheati. Nciodata nu am spus nimic insa cred ca a venit momentul...

 

Xio, stiu ca e plin la urgenta de accidentati copii, nu-s picata din pom. Nu stiu cum va fi cu unghia, la fel nu va mai creste daca va mai creste, doctorul zicea ca e posibil sa nu mai creasca daca cartilajul a fost complet distrus si inca nu am cautat despre asta, nu am nervi si mai astept. Stii, cred ca daca ai avea tu copii personali nu ai mai vorbi asa degajata. I-am spus educatoarei ca nu mi se pare normal sa se joace cu pietrele si a zis ca asa fac ei uneori...

 

Aschiutza, pai pana la urma nicio educatoare nu a vazut, nu stiu cine o fi vazut, poate parintii baiatului sau poate nu asa ca nu am ce sa cred. M-a deranjat ca nu a vrut sa spuna numele baiatului care a aruncat piatra iar cea cu care a vorbit sotul ieri mi se pare ca fabuleaza...sa fim seriosi,nu poti aprecia daca ud pe maini fiind, a scapat piatra sau a aruncat-o intentionat. Azi cand a sunat sa faca termin, a zis ca defapt nici ea nu a vazut dar ca era cea mai aproape de faza...Cel mai tare cred ca astia mici erau singuri acolo si se jucau cu pietre si asta mi se pare o problema mare si pt viitor.

 

Revin.



#44
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 22:11

Alina, unghia creste la loc. Unghiile nu se scot complet decat daca sunt ele deja scoase si atarna intr-un colt.

La fel de degajati sunt absolut toti ceilalti chirurgi, fiecare avand 4 copii. Ba chiar mai degajati decat mine. :)

Spui ca parintii copilului trebuiau sa  fie acolo...tu esti in fiecare secunda langa copiii tai?

Chiar nu mi se pare asa o tragedie, si eu cat am fost copil am fost plina de julituri si de rani, ne loveam cu lopatelele in cap, ne aruncam nisip in cap, darzau ca nu a fost vreodata stres.

Garda trecuta a venit la spital un tata cu fiica lui, avea fata fractura de Humerus si trebuia operata. S-a facut omul alb la fata cand a auzit, si-a pus capul in maini, i-am spus ca e asa grav, sa stea linistit ca e o operatie mica, iar el a spus ca da, dar fiica lui e in vizita, ca in mod normal sta cu maica-sa. I-am spus si eu si prietena lui ca e copil, se putea intampla oricand, oricum.

La asta ma refer. Pune-te si tu putin in locul altora, nu ai cum sa stai in fiecare secunda sa supraveghezi o grupa de copii. Nu mai spun ca nu e sanatos sa stai lipit de copil si sa te stresezi aiurea.



#45
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 22:11

P.S: nu educatoarele trimit la asigurare povestea, e trimisa automat de la urgente.



#46
dyanira

dyanira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.776 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 22:45

Alina ce povestesti tu mi se pare ff grav ...si nu neaparat faza cu accidentul din excursie desi si aia din punctul meu de vedere e ff grava ci celelalte...educatoare care stau la cafea, copil negasit in gradi etc..Si mai grav ca nu v-ati exprimat nemultumirile...in Ro ajungeau la Pro tv [:D]

Eu am vrut sa spun mai demult ca nu sunt deloc multumita de gradinitele de pe aici...insa nu am mai avut curajul sa aduc vorba  [:)] dupa faza cu una din fete (scuze nu mai retin numele) care a spus ca sunt si chestii negative pe aici si inca multe si a fost pusa la colt de toata lumea fara exceptie...Ma gandeam ca daca zic ceva de nemutumirile mele legate de gradi de aici voi fi pusa la colt imediat si invitata sa merg in Ro daca nu imi convine [:)] (si va zic sincer ca sunt multe - pot doar sa va spun ca doamnele de la grupa copilului meu foarte binevoitoare la inceput sa particip si eu la activitati sa stau cu copilul sa se acomodeze- s-au schimbat 180 de grade apoi si mi-au spus ca nu mai e nevoie sa stau cu copilul dupa ce in treacat una din ele m-a intrebat daca eu am lucrat in invatamant ca a citit ea fisa personala a copilului  [batcap] )

Insa copilul meu e suficient de mare la 5 ani sa imi spuna tot ce se intampla acolo fara ca eu sa il intreb direct,prin joc aflu exact in ce constau activitatile lor si joaca...si sincer va spun aveam asteptari mai mari de la Germania!!!


Editat de dyanira, 25 iulie 2013 - 22:50 .


#47
Panseluta

Panseluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 00:37

Si mie mi se pare deplasat ca educatoarele nu ti-au spus care copil a provocat incidentul (desi nu stiu in ce masura te-ar fi incantat pe tine sa stii, adica ce ar fi rezolvat asta...) si mai ales ca parintii lui nu v-au sunat sa isi ceara scuze!!! E de bun simt, chit ca acel copil nu a facut-o intentionat. Pesemne ca se simt si astia cu musca pe caciula, pt ca nu l-au supravegheat...

 

Eu nu vad aici decat doua cai:

- o scrisoare adresata directiunii gradinitei si daca se poate "mai sus" (daca gradi tine de cine stie ce organizatie, etc) in care sa descrii incidentul, sa explici ce te-a deranjat pe tine la faza asta si sa faci referire la faptul ca ai senzatia ca copiii nu sunt supravegheati destul, etc . Trebuie insa aici sa fii pe de o parte diplomata, pe de alta acida.

- A doua cale ar fi un avocat: numai pt consultanta, sa iti explice care sunt demersurile, daca ajunge numai o reclamatie, etc etc. Nu de alta, dar avocatii sunt buni nu numai la procese, ci si la intocmit astfel de scrisori. Eu una as urma ambele cai, in ordine inversa.

 

PS: Fiul meu a fost muscat la Tagesmutter de un alt copil, de obraz, exact sub ochi. Faza s-a petrecut in fractiune de secunda, zise ea (pesemne e asa, nici eu nu am cum verifica chestia asta). Pe de o parte am privit pozitiv faptul ca ea nu m-a sunat sa ma alarmeze si a rezolvat singura problema (comprese, etc...nu era totusi de spital faza, desi era vanat rau obrazul), pe de alta am fost seara sunata de parintii acestui copil care si-au cerut scuze! Ba chiar treaba a fost asa, ei au cerut de la Tagesmutter Nr meu de Telefon si l-au primit dupa ce ea mai intai mi-a cerut mie permisiunea sa le dea telefonul. Ce mai, jos palaria.

Accidente se intampla, asa e, de aici si delicatetea situatiei: e greu sa trasezi limite sau norme de "supraveghere" cand e vorba de copii. Pe de alta, pe baza "antecedentelor" descrise de tine, cred ca si eu as actiona. Nu stiu insa daca asta va rezolva ceva. Va fi pesemne doar o reclamatie la dosar si atat. 



#48
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 01:02

...


Editat de aschiutza, 09 august 2013 - 08:55 .


#49
dyanira

dyanira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.776 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 15:56

Aschiutza mie Germania ca tara mi se potriveste ff bine...uneori am impresia ca ar fi trebuit sa ma nasc pe aici.Insa eu sunt mereu ff obiectiva si imi plac oamenii care recunosc, accepta si discuta si partile negative!Eu am simtit aici o oarecare reticenta fata de cei care spun ceva rau de Germania sau de nemti...ca si cum totul ar fi roz!!

Cat despre faptul ca esti casatorit cu un cetatean neamt asta nu ar trebui sa te impiedice sa vezi si partile negative....Iar cu asteptarile eu nu am avenit cu nici un fel de asteptare nici buna nici rea...am spus ca sunt dezamagita de sistemul de invatamant german din ce am vazut pana acum adica de nivelul gradinita si la nivelul de curs de germana (unde de exemplu se cam trage ,,mata de coada'' se intra la curs cu 10-15 minute intarzaiere se pleaca acasa cu 10 minute mai devreme iar in timpul orelor se lalaie la greu si calitatea actului didactic lasa de dorit dar banuiesc ca o fi asa pt ca e VHS si nu vreo Universitate...ori neamtul era parca punctual si constincios asta o stie toata lumea nu trebuie sa vii cu asteptari prea mari).

Ahh si inca ceva pt mine personal toti nemtii cu care am intrat in contact pana acum au fost ff draguti, prietenosi deloc asemanatori cu perceptia preconceputa de oameni reci si ursuzi!! Relatii mai apropiate am dezvoltat pana acum doar cu 2 nemti si am observat o atitudine similara la amandoi : sunt super ok ca persoane, ca oameni insa atata timp cat nu incerci sa pari putin mai destept decat ei si sa le contrazici opinia...daca incerci sa faci asta se observa de la posta atitudinea :eu sunt neamt normal ca eu stiu mai bine  [:)] .

 

Dar pt mine tara si oamenii se muleaza perfect pe profilul meu uman...in Ro de ex oamenii sufocanti, tantile care te urmaresc din spatele vizorului, vizitele neanuntate, rudele toata ziua prin vizite etc sunt chestii care mie nu mi se potrivesc...

Si sa stii ca spun asta ca imi place Germania nu ca sa scap de atacuri ci pt ca e chiar asa...dar pot sa ii inteleg si pe cei carora le plac manifestarile romanesti de efuziune si dragoste intre rude, prieteni, vecini etc ca nemtii sunt reci, acri etc....


Editat de dyanira, 26 iulie 2013 - 16:12 .


#50
dyanira

dyanira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.776 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 16:10

Ahh si cu dreptul de a fi acolo nu mi l-au luat ...sincer nici nu cred ca si-ar fi permis sa faca asta.Doar mi-au spus ca baietelul meu s-a integrat perfect in grup, el intelege si vb deja binisor germana si ca nu mai e nevoie sa stau cu el.Chestia a fost ca fiind doua s-au dat de gol una pe cealalta ...asta a fost usor distractiv.Chestia cu integratul copilului e perfect adevarata , copilul spunandu-mi si el ca nu e nevoie sa mai stau cu el ca doreste sa stea singur.

Eu puteam sa mai stau daca doream insa am ales sa nu ... pt ca din pacate nu pot fi doar mama si fiind din aceiasi bransa e oarecum normal sa faci comparatii, paralele, sa vezi partile negative si sa iti spui in gand eu nu as fi facut asa etc...cred ca asta e valabil pt orice meserie si nu cred ca sunt de condamnat pt ca privesc cu ochi critici totul.

Iar cand aud ca in timpul programului educatoarele probeaza haine, beau cafea, nu stiu unde e copilul cand mergi sa il iei acasa, nu sunt prezente cand copilului ii este zdrobit un degetel...ei bine oi fi eu exagerata dar astea imi inseala asteptarile si pt Congo sau Papua Noua Guinee nu doar pt Germania...Pai de ce mai esti acolo daca vii inapoi cu copilul accidentat si tu nici macar nu stii ce s-a intamplat...


Editat de dyanira, 26 iulie 2013 - 16:13 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -