Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#451
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 20:24

da, ei nu sunt asigurati privat, ei au asigurare de sanatate in Canada si in Romania, ca acolo contributia li se opreste automat. 

 

ok, deci nu si-a adus nimeni parintii in Germania? Ce chestie, cunosc o multime de romani care si-au adus parintii in Canada din Romania.



#452
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 22:59

eu i-am transferat asig de sanatate mamei aici dar din ro, pt canada n-am idee...



#453
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 09:44

Zuzi, deci e posibil? Cum i-ai transferat-o? Ei sunt asigurați in România, doar nu o folosesc pentru moment. Dar sunt încă cetățeni romani, deci se pot restabili Cind vor Ei in Ro sau alta țara europeană.

#454
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 20:29

eu vroiam sa spun ca defapt e greu sa intri in sistemul de stat.

 

daca ar fi angajati in germania ar fi simplu.

 

http://www.krankenka...asse-anmeldung/

 

intreaba direct la casele de asigurari ce ar avea nevoie sa ii muti din romania aici.



#455
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 03 noiembrie 2014 - 00:03

scuze, n-am mai intrat...

am intrebat aici la aok si mi-au scris pe o hartiuta E121, asta acum 7 ani :)

 

 Formularul E 121/S1
 "Atestat pentru înscrierea titularilor de pensie, a membrilor familiei acestora şi actualizarea listelor"

Formularul E 121  este eliberat pentru a permite atât titularului de pensie sau de rentă, cât şi membrilor familiei acestuia, fie că îşi au sau nu reşedinţa împreună cu acesta, să beneficieze de prestaţiile în natură de boală sau maternitate, acordate în numele instituţiei competente de către instituţia de la locul de reşedinţă, în conformitate cu prevederile legislaţiei pe care aceasta din urmă o aplică.
Documente necesare persoanei asigurate în vederea obţinerii formularului E 121:

  • copie de pe cartea de identitate/buletinul de identitate;
  • copie de pe decizia de pensionare;
  • dovada reşedinţei pe teritoriul altui stat membru, pentru solicitantul de pensie şi membrii de familie.

formularul stiu ca l-am printat eu de pe net, trebuie mai multe ex. ca nu mai stiu pe unde tre sa lasi cate unul...intai completat la casa de pensii, apoi la casa de sanatate unde apartin cu domiciliul, plus traducere a anmeldung-ului de aici, cu astea completate la aok sau poate alta krankenkasse, nu stiu ca n-am incercat decat cu aok...e mult de umblat, cozi si nervi in ro, eu am avut noroc ca am fost ajutata, dar important e ca se poate, mama are card aok ca si mine (salariata) si beneficiaza in acelasi mod, adica ce nu suporta casa la mine, nu suporta nici la ea, dar med. pt. bolile cronice sunt ori gratuite ori plateste 10%

 

mult succes!



#456
Ela78

Ela78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 875 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 10:18

Buna ziua!

 

Tema cu trecerea pensiei/asig.sanatate din RO pentru parinti e foarte interesanta, tebuie sa aprofundez. Eu cand am intrebat la MH Plus, mi s-a spus fie amandoi parintii lucreaza si locuiesc aici, fie isi fac Anmeldung-ul si incep ei sa cotizeze privat cate 175 €/luna. La pensia lor din Moldova inseamna fix 80% din pensia lor. Plus ca doamna de la MH Plus spunea ca trebuie platite retroactiv darile, de cand e Anmeldung-ul, adica daca parintii stau de 10 ani in Germania, trebuie platita asig.pentru 10 ani in urma. Asa ca am renuntat la idee sa mergem cu mama la primarie, cand a fost intr-o scurta vizita la noi.



#457
Ela78

Ela78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 875 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 10:24

Eu as avea o alta intrebare: imi poate recomanda cineva un avocat roman specializat in accidente rutiere?

 

Eu sunt membru ADAC, am pachetul family plus, asigurarea suplimentara de Unfallschutz n-am mai facut-o (alti bani, alta distractie). Intreb insa pentru un prieten din RO, care a iesit normal pe autostrada si doua camioane (ce mergeau in paralel si s-au ciocnit), au declarat ca din cauza lui s-a intamplat accidentul. Politistii vazandu-l cu nr. strain, i-au crezut pe camionagii. Acum trebuie sa se prezinte la proces, aici in Germania, ar fi bine sa aiba un avocat, ideal vorbitor de romana.

 

Ma poate ajuta cineva cu un nume / nr. de telefon, va rog?

 

Va multumesc mult!

Elena / Frankfurt a.M.



#458
Michelle35

Michelle35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 13:55

Buna!
Nu am mai scris de ani buni aici in forum. Prea activa nu am fost niciodata, dar va urmaream mereu cu mult interes.Cu ani in urma era foarte multa activitate, acum din ce in ce mai putina. S-a format un grup in Facebook sau altundeva? Sincer, imi lipsesc conversatiile care erau aici.
Michelle

#459
Michelle35

Michelle35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 10 noiembrie 2014 - 13:59

Ma amuz acum :) sunt 'nou venit' inca dupa 8-9 ani. Si observ cat de putine mesaje am postat .
Michelle

#460
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 18:22

ela banuiesc ca e vorba de republica moldova si atunci nu e valabil ce am spus pt. ca moldova nu e in ue, din pacate nu stiu nici un avocat

michelle, de cand cu noul format multi au renuntat la forum, pacat de schimbare, pentru ca eu una nu vad avantajele acestui format. pe fb sunt mai multe grupuri cu germania dar nu m-am alaturat vreunuia. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -