Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#431
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 15:15

Buna fetelor,
Am si eu nevoie de un mic ajutor, celor ce stau in Berlin sau cunosc cat de cat orasul:

Ce cartier imi recomandati pentru inchirierea unui apartament, ceva mai ieftin si cat de cat sigur? Adica ce cartier sa ocolim din start din cauza "vecinilor"?

Multumesc mult



Bondo, cred ca Mai bine ii scrii lu Angiuta. Ea e in Berlin dar nu am Mai zarit- o pe net.

#432
bondo

bondo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 21 iulie 2014 - 07:20

Bondo, cred ca Mai bine ii scrii lu Angiuta. Ea e in Berlin dar nu am Mai zarit- o pe net.

Multumesc de idee, am sa incerc sa-i dau un PM.

 

O zi buna :)



#433
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 12:13

Buna fetelor,

Am si eu nevoie de un mic ajutor, celor ce stau in Berlin sau cunosc cat de cat orasul:

 

Ce cartier imi recomandati pentru inchirierea unui apartament, ceva mai ieftin si cat de cat sigur? Adica ce cartier sa ocolim din start din cauza "vecinilor"?

 

Multumesc mult

 

 

 

Berlinul este un oras scump, ptr ca e capitala. iar o zona mai ieftina, ar fi cam cea pe care incerci sa o eviti. eu sunt in alt oras, deci nu stiu ce sa-ti recomand.

si dupa cum bine se vede din ultimile pagini, subiectul asta e cam parasit. 

bafta totusi. 



#434
bondo

bondo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 22 iulie 2014 - 13:57

Berlinul este un oras scump, ptr ca e capitala. iar o zona mai ieftina, ar fi cam cea pe care incerci sa o eviti. eu sunt in alt oras, deci nu stiu ce sa-ti recomand.

si dupa cum bine se vede din ultimile pagini, subiectul asta e cam parasit. 

bafta totusi. 

 

Multumesc :)

 

O sa vedem, pentru inceput sotul o sa-si ia ceva pt el, apoi cat mai sta pe acolo, o sa se informeze si sa-si faca o parere, apoi vom vedea ce inchiriem pe termen mai lung cand venim si noi ( eu si pititca noastra).



#435
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 02 august 2014 - 07:21

Hallo fetelor

Luni ajung in Stuttgard si a-si vrea sa vizitam ceva pe acolo cu copii dar si ceva magazine in centru, ceva puncte ce merita vazute si cu strada daca se poate. Avem cca 6 ore dsponible.

multumesc



#436
Nimeni_Alta

Nimeni_Alta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 02 august 2014 - 08:23

Hallo fetelor

Luni ajung in Stuttgard si a-si vrea sa vizitam ceva pe acolo cu copii dar si ceva magazine in centru, ceva puncte ce merita vazute si cu strada daca se poate. Avem cca 6 ore dsponible.

multumesc

 http://www.wilhelma.de/

http://www.stgt.com/...edesmuseume.htm

Noi am fost doar la wilhelma care este destul de mare si dureaza ceva pana o vizitezi .


Editat de Nimeni_Alta, 02 august 2014 - 10:04 .


#437
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 13 august 2014 - 17:01

buna fetelor, stiu ca s-a discutat dar nu gasesc...am fost astazi sa cer info pt. obtinerea cetateniei germ si mi-a spus sa aduc certificate de nastere, casatorie actuale. eu le-am schimbat pe toate cu model nou, european dar nu recent, ci de cand am auzit ca asa e mai simplu si sa nu fac un drum special in ro in cazul in care mi-ar trebui. aveti idee ce sa fac?  am dat si B1, am programat ex de einbürgerung, m-a dat peste cap treaba cu certificatele, n-am luat in calcul ca azi e 13 :D

in plus nu calculeaza cei 8 ani de cand avem primul anmeldung ci de la data obtinerii Freizügigkeitsbescheinigung, iar documentul asta stiu ca nu se mai cere, de ce s-ar lua totusi in calcul? eu am incercat sa intreb de ce asa dar nu m-a lamurit, trebuie sa gasesc ceva scris sa-i bag hartia in fata, ma intarzie cu 9 luni.

 

vacanta placuta sau vreme buna acasa :)

pup



#438
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 15 august 2014 - 12:48

Simona, noua ne-au cerut hartia de la primul Anmeldung si nu Freizügigkeitsbescheinigung. 

Uite aici Link de la Bundesregierung unde scrie clar ca cei 8 ani se socotesc de la data emiterii primului titlu legal de sedere pe teritoriul Germaniei (Aufenhaltsgenehmigung)

 

http://www.bundesreg...133996bodyText2



#439
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 15 august 2014 - 14:13

mersi cristina, ma documentasem si eu inainte, dar nu m-am putut intelege neam cu omul ala, de 2 ori am intrebat si raspunsul a fost de genul ca asa trebuie, acum o sa ma duc cu hartiile poate reusesc sa-l fac sa calculeze corect si nu sa astept pana la anul

inca nu m-am lamurit cu certificatele, am gasit cine se izbise de problema, roxy, dar nu mi-a raspuns inca. ma gandesc ca cel mai usor ar fi sa le traduc aici si deci traducerea sa nu fie mai veche de 6 luni, cu toate ca-s model international si n-au nevoie de traducere...



#440
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 16 august 2014 - 11:24

Vad ca pe aici e "tote hose", sunteti toate in vacanta :-)

 

LA noi incepe scoala joia viitoare - abia astept ca programul de la hort e pentru gravide, nu pentru oameni care au joburi normale! Noi am fost anul asta in concediu in Austria - Zell am See si am fost foarte incantati, inclusiv copiii, desi fie-mea intreaba daca anul viitor mergem din nou intr-o vacanta "adevarata" - ca asa aproape de casa (1000km!!!!) nu e vacanta (sic!). 

Poate mai povesteste pe unde a fost in vacanta ca eu sunt in cautare de idei. 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -