Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#401
Panseluta

Panseluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 26 aprilie 2014 - 13:36

Salutare fetelor, ce se intampla pe aici, vad ca e mai subtirel cu postatul...

 

Loredana71, te-am cautat de cateva ori pe mobil. Ti-ai schimbat numarul? 

 

Ca tot vorbim despre Paste, am intentionat sa nu fac absolut nimic anul asta, fara masa regala si pregatiri speciale, insa tot nu am scapat. A trebuit sa fac o pulpa de miel pe grill pentru soacra-mea, care tot ea draguta ne-a intrebat daca "am rezervat" anul asta o zi pentru ei (cum e de fapt normal, in familie). Eu neserioasa, nici nu ma gandisem la ei. De oboseala, am refuzat sa mai fac atatea pregatiri.

E, bine ca a trecut.

 

Acus insa vine perioada verii, deci zilele de nastere la noi in familie, alt trambalau. Barbate-miu face 40 de ani…si de unde ma gandisem sa planific o petrecere pe cinste, tot eu am zis, mai bine "disparem" intr-un concediu bine meritat pe insula Föhr sau Amrum. Cred ca asa o sa si facem.

 

Liebe Grüße beim schönen Wetter :)

Panseluta


Editat de Panseluta, 26 aprilie 2014 - 13:37 .


#402
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 27 aprilie 2014 - 17:04

Adevarat a inviat!!

 

..si a trecut o saptamana..parca a trecut asa mult timp..vacanta.. [:)]

de maine iar la cazarma cu noi.. [fri]

 

Panseluta, sarbatoritul ce vrea?

 

io organizez cu multa placere petreceri..dar nu pt mine..daca-s io in centru..mai bine ma impusc.. [alcool]

 

Miri, mai ai activa adresa de yahoo.com?



#403
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 22:54

Adevarat a inviat!!

 

..si a trecut o saptamana..parca a trecut asa mult timp..vacanta.. [:)]

de maine iar la cazarma cu noi.. [fri]

 

Panseluta, sarbatoritul ce vrea?

 

io organizez cu multa placere petreceri..dar nu pt mine..daca-s io in centru..mai bine ma impusc.. [alcool]

 

Miri, mai ai activa adresa de yahoo.com?

 

Alex, mi-a schimbat parola la adresa de yahoo si am uitat-o :-) .Iti scriu mail cu adresa noua. 

 

 

O sa ma vedeti in curand la TV ca romanca nebuna care a omorat 6 copii. Am si copiii vecinilor la mine in seara asta si toti plozii chitzaie de vreo trei ore. S-au bagat de la 9 in pat insa si acum e veselie iar eu sunt obosita  [alcool] . Vorba aia, ce-si face omul cu mana lui - lucru manual se cheama!

 

Noi avem vacanta saptamana asta (adica plozii, ca eu si sheriful suntem in concediu abia de maine). In rest, nimic nou. Copiii cu scoala, noi cu serviciul, ma chinui sa mai dau jos vreo 5 kg (am dat deja 18) insa nu merge deloc. Fac sport la greu insa degeaba....sau poate tocmai de aia :-)



#404
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 06:35

Miriluta, daca faci sport la greu nu te mai uita la cantar, uita-te in oglinda :)) muschii sunt mai grei decat tesutul adipos



#405
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 09:15

 ma chinui sa mai dau jos vreo 5 kg (am dat deja 18) insa nu merge deloc. Fac sport la greu insa degeaba....sau poate tocmai de aia :-)

 

 

bravos! felicitari! acuma cu alea 5 nu te mai grabi, o sa zboare si ele. cu mancarea cum stai? incearca dupa amiaza sa subtiezi sau sa scoti chiar masa de seara. poate un mar doua. 

ar trebui sa ne pui poze, macar cu spatele sa te vedem ce slabanoaga ai ajuns!  [flo2]



#406
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 30 aprilie 2014 - 12:08

Kari, nu sunt slabanoaga, inainte eram cat China :-). Ca referinta: am 1,69 m si aveam 85,5kg. Acum am 68,3 kg ( inaltimea a ramas aceeasi :-) ). Cu mancarea sunt relativ ok, multe legume, nimic prajit, mai harpalesc cate un Snickers dupa pranz, alcool nu prea beau din fire, nici bauturi dulci...

Xio, ai dreptate cu muschii insa eu nu fac forta. Alerg in jur de 25km pe saptamana si am inca ca. 4 ore sport ( cardio si inot)...de unde pisici muschi??

#407
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 01 mai 2014 - 20:16

miri 18 kile!!!!!!! super! bravo! eu m-am oprit dupa 12, nu mai vor si pace sa plece. e drept ca am bagat dulce cam mult  [batcap] poate o sa reusesc s-o mai limitez...



#408
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 11:37

Salutare tuturor,

Fetele vreau sa va intreb ce experiente aveti cu Dhl si cu Ebay?

Eu am vandut ceva pe Ebay, am trimis pachetul de la inceputul lui aprilie si nu a ajuns la destinatar nici pana acum. Am depus o reclamatie la posta, chiar de doua ori si online si la ei la sediu, dar n-am primit niciun raspuns pana acum, au dat doar din umeri ca nu stiu ce s-a intamplat cu pachetul. Problema e ca nu este asigurat, ca ne-au spus ca asigurate sunt doar pachetele mari de 7 euro, astea de 4 euro sau cele trimise in plic cu specificatia Warensendung nu. 

Acum cum se procedeaza, pentru ca destinatarul isi vrea banii inapoi, iar paguba ramane doar a mea? adica eu si cu marfa data si cu banii pierduti pe transport? Aveti idee cum se procedeaza in acest caz? 

Pana acum am mai vandut pe Ebay, dar nu mi s-a intamplat niciodata sa nu ajunga pachetul, doar in Romania mi  s-a intamplat de doua ori sa nu ajunga si erau si ceva bani in plic, am crezut ca in Romania se deschid si se fura continutul, dar acum nu mai bag mana in foc ca nu s-a intamplat aici. 

in rest toate bune, eu sunt ok, ma simt bine si incerc sa uit peste ce am trecut si sa merg mai departe cu incredere.



#409
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 12:22

Christel, am patit-o si eu cu posta germana, cand am trimit un colet de la Singen la Bucuresti. A ajuns dupa vreo 6 saptamani (desi trebuia sa ajunga in max 5 zile); ma duceam pe site-ul lor cu nr de track si imi spunea ca e la depozit in Germania, apoi ca a fost expediat; am scris cateva mesaje si mereu mi s-a raspuns ca e in Romania deja, ca aia l-au pierdut. De unde ? a stat la ei vreo 5 saptamani, dupa ce l-au trimis a ajuns in Romania in 3 zile...nici nu ma mai asteptam sa ajunga...dupa ce a ajuns, am mai verificat traseul o data si asa am vazut cand a plecat de la ei...niste magari....nu mai trimit in viata mea pachete prin posta germana...



#410
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 14:41

Azi am primit raspuns de la ei si au scris ca le pare rau ca s-a pierdut pachetul, despagubire nu primim pentru ca a fost Päckchen si astea zic ei nu sunt asigurate, desi nu mi se pare normal, asta e furt clar, adica sa nu te despagubeasca  cu o suma minima,  eu am platit pentru acest serviciu pe care ei nu l-au putut asigura.

Acum cum rezolv cu Ebay, trebuie sa suport singura toata paguba? Stiti cumva cum se procedeaza in acest caz?

Pe viitor ce alte firme de curier sunt mai sigure? Hermes?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -