Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#11
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 14:47

Eu am tot Ford Focus (cutie automata si pe benzina), luata cu 16mii km la bord (cauciucuri de iarna incl., multe imbunatatiri); era ca noua, nici nu se vedea ca a fost folosita. Am luat-o de la garajul Ford (e chiar in orasul unde locuiesc), cu garantie de 1 an. Preturile aici sunt mult mai mari decat in Germania (eu oricum am luat-o la jumate de pret fata de cat daduse primul proprietar). Probleme nu am avut, merg zilnic cu ea la servici pana in Zurich. Aici asigurarea tine cont de nationalitate; eu am clasele cele mai de jos (0 si 1..ca procent 35% cred), asta pt ca nu am avut accidente in Romania (dar nu mi-au cerut nici o dovada). Am Vollkasko cu Parkschaden, la Axa (noi avem o reducere de 25-30% la ei, asa ca se merita).

 

Al meu are VW Touran, el merge ft mult, cam 200mii km in 3 ani. Masina e de la servici, dar chiar si dupa atatia mii de km arata ft bine. Si nu a avut probleme cu ea. E deja la al doilea Touran, asta pt ca a fost ft mutumit de prinma. El mi-a spus ca un motor in ziua de azi nu are probleme pana pe la 300mii km.    



#12
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 06 iulie 2013 - 20:19

Buna fetele,

Nu am mai intrat de mult aici, nu prea am mai avut timp. Stiu ca am prins ceva despre casatoria lui Xio, casa de piatra, iti doresc!

La noi toate lucrurile s-au cam asezat, am inchiriat casa pt o perioada luinga de timp la o pereche de oameni mai in varsta, in jur de 55 de ani care au iesit la pensie si vor altceva. Au fost atat de incantati de casa ca au zis ca vor sa mai termine ce mai e de facut (in gradina si terasa mai avem de lucru): Noi ne bucuram ca am gasit pe cineva care va sta aici ani buni de zile. Noi nu ne mai intoarcem in Germania, iar casa ii va ramane lui fiu-miu, cand o fi sa fie.

Da, ne luam catrafusele si plecam in....Romania :-) De fapt am stat in dubii daca plecam in Romania sau Olanda....viata ne-a cam dirijat inspre Romania. Planul este sa incepem agricultura cu niste plantatii de goji, trandafiri si eventual afine si alte fructe speciale. Nu e sigur ca sotul va ramane permanent in Romania, daca se iveste ceva in Olanda, ca liber profesionist, va face naveta. Dar eu voi ramane acolo si vom vedea ce va iesi din afacere. Piata de desfacere va fi Olanda. Fiul meu va merge deocamdata la scoala germana din Timisoara si daca nu ne va place, ori schimbam pe cea internationala ori pe una olandeza prin internet, care este recunoscuta in Olanda.

Acum am o intrebare. A mai facut cineva asa o mutare? Adica am o oferta de la un roman care face transport international dar m-am gandit ca poate mai stiti voi pe cineva.

La noi azi e o zi de vara, anul asta a fost foarte rece....de fapt si in Romania, dar de abia astept sa am parte de o vara caniculara vreo 2 sau 3 luni :-) Duc dorul!

#13
dyanira

dyanira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.776 mesaje

Postat 06 iulie 2013 - 21:54

Amonar noi am facut o mutare de genul in noiembrie anul trecut pe ruta Istanbul-Essen :) Tot cu un roman am facut mutarea si a fost ok!Daca iti pot da mai multe detalii nu ezita sa ma intrebi.

 

Bafta in noua viata in Romania :) Uite ca mai emigreaza cineva si in sens invers :) Poate poate mai are Ro sanse!

 

Nu vreau sa te descurajez insa nu cred ca vei fi multumita de scoala germana din Tm banuiesc ca e vorba de Lenau Schule...



#14
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 06 iulie 2013 - 22:02

Eu te incurajez cu Lenau,  din pacate nu am mers acolo, ca 'pe vremea mea' germana era 'cah', dar am multi prieteni care au terminat acolo si le merge f bine dpdv al limbii.

Baiatul unei verisoare a fcaut cursul d evara la Lenau, el fiind din Germania si avand treapta aceea din clasa a4-a. Orele au fost facute f bine, ca a trecut cu bine hopul desi nimeni nu mai spera :)))))



#15
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 08:24

Dynara, chiar te rog sa imi dai ceva date si amanunte despre persoana care v-a facut mutarea. Sotul mi-a spus ca in Olanda sunt firme care fac transport cu 'containerul'. Adica iti aduce containerul acasa si tu il umpli in ritmul tau su cum ai chef si dupa aceea ei vin si ti-l duc la destinatie. Dar cred ca e enorm de scump, inca nu am intrebat. Asa ceva as cauta din Romania, dar nu stiu daca exista. In orice caz sunt interesata de orice alta firma ca sa pot sa compar.

De ce nu ti se pare Lenau o scoala buna? Pt mine scolile din Romania cam sunt la fel....adica nu scoala face si drege ci sistemul de invatamant romanesc e organizat intr-un anumit fel. Singurul lucru care va lipsi e metoda de invatamant prin 'provocarea' copilului sa invete sa gandeasca singur, sa fie critic. Vom vedea ce si cum. Oricum trebuie sa il dau la lb. germana pt ca el nu vorbeste bine romaneste si nu s-ar descurca in lb. romana. La scoala internationala din Tm nu l-as da pt ca am auzit ca managementul e turc si nu am incredere in mentalitatea turca (adica nu pot sa cred ca e o mentalitate occidentala) si limba engleza vorbita acolo nu este vorbita de nativi, asa ca mai bine nu. Dar poate ma insel si voi descoperi alte chestii, cine stie.



Xio, nu am inteles ce ai vrut sa spui cu copilasul acela din Germania. Adica Lenau e la fel de bun ca scoala din Germania sau invers? Nu am inteles. Si ce curs de vara?

#16
dyanira

dyanira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.776 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 09:31

Amonar noi am facut mutarea cu o firma din Ploiesti insa noi am avut nevoie doar de o masina mica 3.5 t pt ca in Istanbul apart in care am locuit era mobilat si utilat asa ca am avut doar haine, carti, multe jucarii etc .Ah si pana la Bucuresti am mers si noi cu masina de transport deoarece era obligatoriu sa fim in vama impreuna cu obiectele transportate (Turcia nu e in UE).De la Timisoara masina a mai incarcat cate ceva si apoi le-a adus aici...Pretul a fost negociabil am lucrat fara factura...pt noi a fost greu sa gasim o firma pt ca nici una nu vroia sa faca transport in afara UE dar de aici in Romania gasesti ffff multi si poti negocia la pret.In general pretul e de 1.2 euro per km insa totalul poate fi negociat.

 

Cat despre Lenau e o parere din interiorul sistemului (adica a unei persoane care a lucrat 10 ani in mirificul sistem de invatamant timisorean) insa nu vreau sa intru in amanunte care sunt mult prea intime...Pot doar rezuma printr-o vorba romaneasca : ,,afara-i vopsit gardul inauntru-i leopardu "

Despre scoala internationala in engleza nu cunosc amanunte stiu si eu ca managementul e turc dar nu imi pot exprima o parere pt ca nu cunosc nici scoala, nici personalul etc...



#17
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 10:34

Curs de vara a insemnat ca la Lenau se ofereau meditatii de limba germana si alte materii. Acest copil a facut cred ca 2 luni acest curs si apoi s-a intors in Germania.

Ideea este ca dupa in Tm sunt cateva licee de top: CNB, Loga, Info, apoi urmeaza alte licee bune, printre care si Lenau.

In limba engleza este Shakespear spre exemplu, dar dintre cele 2 as alege categoric Lenau.



#18
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 20:00

Amonar, bafta cu tot ce v-ati propus. 



#19
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 07:52

Multumesc Kariguld!

#20
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 22:52

Amonar, sa ti-i se implineasca planurile cum doresti!! Poate prinzi si niste bani de la EU, intereseaza-te daca exista vreun program de care sa te alipesti.

 

Simina, am primit harta, saru'mina [flo2]  [flo2]  [flo2] ! E tare faina, am tot cascat gura la ea (bine, numai seara, altfel cei doi pitici mi-o fac imediat harcea-parcea ). Nu ma asteptam ca Bucurestiul sa arate astfle la inceput de secol 19. Credeam ca ar fi inghesuit, asa cum au fost orasele cetate germane, cind colo, tot o gradina pe acolo. Si ce de-a mai manastiri si biserici!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -