Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

despre apa minerala

apa minerala informatii

29 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:35

ma rog, hai s-o lasam asa cum a picat...io promit sa despic firul in 19, nu 20, daca mataluta promiti sa nu-mi mai dai cu linia peste des'te, virtual vorbind. promit pe cuvant de pionier :-)))).

n-am emoticoane...

[:-)))] [:-)))] [:-)))] adica tu continui...iar eu sa stau in banca mea cu replica(nu cu dtaul peste degete,ca repet e perceptzia ta),pai...e corect? [:-)))] [:-)))]

 

Dana



#22
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:45

Corina,pai aia care cauta in gunoaie si string recipientele de plastic sa le predea...unde o fac?

 

Inseamna ca exista un centru de colectare,doar ca suntem prea comozi sa-l cautam.Sa nu spun ca am vazut si tomberoane de gunoi ,unde se triaza,plastic de gunoi menajer.Deci...

 

 

 

Dana

centrele de colectare din ploiesti sunt situate la periferia orasului, in zone rau-famate ca sa zic asa. exista cateva firme particulare care colecteaza, insa colaboreaza in general cu firme/institutii care furnizeaza constant cantitati mari de hartie, plastic si metal.

nu vine firma sa-mi ia mie de acasa doua sacose cu pet-uri si un teanc de ziare :-).

daca as avea un centru de colectare in imediata vecinatate, da, as duce reciclabilele acolo. gratis. dar n-am, asa ca tot gunoiul meu ia calea tubulaturii de ghena din bloc. cele mai apropiate tomberoane de gunoi reciclabil se afla la 3-4 statii de transport in comun, ca distanta.



#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:46

[:-)))] [:-)))] [:-)))] adica tu continui...iar eu sa stau in banca mea cu replica(nu cu dtaul peste degete,ca repet e perceptzia ta),pai...e corect? [:-)))] [:-)))]

 

Dana

nu mai, glumeam !!!

ti-am zis ca n-am emoticoane, ca-l puneam si eu pe ala mic si rosu care se tavaleste de ras.

facem pace ?



#24
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:46

Sigur ca e mai comoda sticla din plastic, ba si mai ieftina.

La fel de sigur ca este si cea mai nesanatoasa alegere. Cat de nesanatoasa? ma indoiesc ca are cineva interesul (din cei ce le produc sau utilizeaza pentru imbuteliat) sa ne spuna.

Asa ca trecem si peste asta, la fel cum trecem peste o gramada de lucruri carora nu putem sau suntem prea comozi sa le facem fata.

Dar nu cred ca poate contesta cineva ca, desi mult mai usor si variat, ne facem rau singuri cu plasticul asta: sticle, casolete, farfurii, tacamuri, pungi, castroane...si majoritatea astora pentru prepararea/depozitarea/pastrarea alimentelor.

Acum apa din ulcior, strachina de lut, vasele si vesela din lemn par retrograde...si-au trait traiul, si-au mancat malaiul. Le mai atarnam pe pereti, asa, de fason...si totusi, s-a trait bine cu ele.



#25
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:48

Eu am castroane de bambus [:)]



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:48

Corina(sper sa n-o iei personal nici d edata asta),dar nici mie nu vine nimeni sa-mi ia pet-ul de acasa: [il]

 

il duc eu...mi se pare normal si firesc,chiar daca si pe mine ma deranjeaja depozitarea lor in bucatarie(vorbesc de cele goale),sau transportul la magazin(mi s eumple portbagajul,zau asa),transportul spre automatul care le preia,si care in general e plin si trebuie sa anuntz d efiecare data in magazin s atrimita pe cineva sa goleasca...deci timp pierdut si pentru mine.

 

Insa nu m-am gindit nicio secunda crede-ma ca e cineva obligat s avina sa ma elibereze pe mine de pet-uri.(cred ca sesizei diferentza)

 

edit:ce pace frate...ca eu n-am niciun razboi cu tine sau cu altcineva [pup] Discutam,ne contrazicem si atit.

 

Dana


Editat de andacos, 17 iulie 2013 - 10:50 .


#27
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:51

Noi avem tomberoane de reciclare in fata blocului. Ducem acolo hartia curata (cea murdara nu se recicleaza), plasticul, sticla. Le colectam separat. 

 

CorinaDani, te rog nu generaliza cu fraze de genul "nu avem educatia sa colectam separat" "nu colectam separat" samd. 

 

Din pacate la tomberoanele de reciclare vin diversi, le rastoarna si fura continutul lor pentru a-l duce la centre pe cont propriu.



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:56

Lavi si eu am vazut tomberoane de astea...am si scris anterior de ele.

 

Rufus,asa e cu plasticul asta,ai mare dreptate,ne-a invadat viatza...de asta eu nu folosesc niciun castron d eplastic(am doar unul in care-mi pun floricele -pop corn,cind fac),adica ma rezum doar la sticla de apa minerala.N-am suferit niciodata recipientzii din plastic,intotdeauna am trait cu impresia ca ...nu s espala bine,ramine(grasimea"pe ele...brrr...nu-mi plac deloc,mi s epar neigienice(mie ,personal)

 

Dana



#29
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:57

am inteles ce-ai vrut sa spui. daca ar exista si la noi acele automate la magazine/supermarket-uri, acolo le-as duce si eu fara indoiala. mi se pare comod, nu presupune costuri suplimentare, tot ma duc la magazin cu portbagajul gol.



#30
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 08:20

mai tineti minte dupa revolutie cand au aparut primele sticle de plastic ce mare chestie ni se parea? cine avea o sticla de plastic o pretuia ca pe nu stiu ce, iar cele din sticla erau date deoparte. ce-i drept, si din cauza ca astea de plastic sunt mai usoare.

acum ne intoarcem inapoi la sticlele de sticla...

 

adevarul e ca si internetul asta ne influenteaza mult. inainte nu erau atatea zvonuri, citeai doar ce se scria in ziare, carti, informatii mult mai sigure, acum arunca cineva o bomba pe net (In special firmele concurente care blameaza produsele celorlalti), informatia se raspandeste rapid si uite asa ajung sa ne influenteze viata si alegerile...





Etichetat si cu apa minerala, informatii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -