Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum reusesti sa fii optimist?


100 raspunsuri la acest subiect

#1
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 13:52

de multe ori aud spunandu-se ca "tonul face muzica", adica poti sa-ti propui pur si simplu sa fii vesel, optimist, increzator in sine si vei reusi.

cine reuseste si cum de reuseste? ca eu nu pot.

as vrea, chiar mi-as dori asta foarte mult, insa de felul meu de-a fi sunt mai melancolica, trista, negativista si nu-mi place.

ce as vrea, punctual

- sa fiu vesela mai mereu, optimista, mai zambareata

- sa am mai multi prieteni, sa socializez mai mult

- sa nu ma gandesc mereu prima oara la lucrurile negative ce se pot intampla intr-o situatie sau alta

asta pe scurt

dar as vrea sa vina totul natural, din interiorul meu, nu sa zambesc fortat.

 

din pacate asa a fost atmosfera in familia mea, iar eu, cu toate ca nu-mi placea, asa am fost crescuta si mi s-a imprimat felul asta de-a fi, de care se pare ca nu pot scapa.



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 14:02

test.

De cate ori ai folosit cuvantul "nu" intr-o fraza?

 

Acestea trebuie eliminate.



#3
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 14:12

Poti scapa.....insa e o munca grea, titanica chiar, pe care trebuia sa o duci cu tine! Totul este posibil, trebuie doar sa vrei (si da, negativismul exprimat prin NU apasat si cu greutate in frazele tale contribuie ft mult la starea ta). Prin negare nu rezolvi nimic....lucruri negative se intampla oricui, chiar si obtimistilor insa trebuie sa le accepti si sa le cauti rezolvare, nu sa le accepti ca o stare.



#4
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 14:24

Parca ma vad pe mine, cu negatiile si cu familia negativista.

Dar se pot schimba lucrurile putin cate putin in bine, in latura cealalta, dar trebuie sa iti impui si sa iti doresti asta. 



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 14:28


- sa fiu vesela mai mereu, optimista, mai zambareata

- sa am mai multi prieteni, sa socializez mai mult

- sa nu ma gandesc mereu prima oara la lucrurile negative ce se pot intampla intr-o situatie sau alta

-Ai motive sa fii optimista, ti se intampla lucruri bune zilnic ?

-In ce sens prieteni ? De iesit la un suc serile sau de iesit cu copiii pe afara ?

-Poate esti prevazatoare, era o vorba ca mai bine sa ne fie teama, decat sa ne speriem :-) Asa ca poate esti doar precauta, nu negativa.



#6
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 14:33

marius - intr-adevar, cam multi de nu in postarea mea initiala.

 

adi - de dorit imi doresc,de impus mai greu, adevarul ca si pt. a elimina "nu-urile" trebuie multa energie, practic cine sta sa gandeasca fiecare cuvintel care ii iese pe gura, ca sa elimine dinainte negatiile?

da, si energie mai multa vreau.

 

sziva - nu mi se intampla zilnic lucruri bune, dar nici zilnic lucruri rele. daca ar fi sa ma compar cu cineva care are o viata asemanatoare cu a mea, cum de altul gaseste resurse de veselie si optimism in orice chestie banala, iar eu din contra, parca tot pun raul inainte, chiar si visele din pacate sunt triste.

azi noapte am visat ca am lasat-o pe fiica-mea de 3 ani jumate singura dormind in casa si eu am plecat la film (ce tampenie, n-as lasa-o singura la varsta asta nici de-ar arde pe undeva, d-apoi pt. o distractie), iar cand am venit era in fata blocului si plangea dupa mine :(

- prieteni in orice sens.

- poate sunt si precauta, insa precautia asta vine incarcata tot de negativism...



#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 14:41

Eu nu vad ce e rau sa nu te hahai toata ziua.

Eu din pacate sunt ca valul, sus-jos asa, nici asta nu e mai ok.

Insa am ajuns, de nervi , stres, sa profit de orice moment sa rad.

Atat la servici cat si serile cand iesim in parc cu gashka. Efectiv mai un banc bun, mai un film povestit, orice, numai sa radem. Ca in rest, viata e cum e.

 

(prietenii i-am facut in parc; pt ca familie aproape nu am. asa ca am o trupa de prietene, cunoscute acu 7-8 ani in urma si ne tinem imrpreuna, tragem sa ne intalnim cu copiii, organizam ce putem si tot asa :-) dar stiu ca sunt printre ele cele pe care le pot suna dimineata la 3 daca am nevoie si si ele stiu ca pot conta pe mine oricand; asa ca multumita copiilor de varsta foarte apropiata, am ramas lipite si noi)



#8
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 15:42

 

adi - de dorit imi doresc,de impus mai greu, adevarul ca si pt. a elimina "nu-urile" trebuie multa energie, practic cine sta sa gandeasca fiecare cuvintel care ii iese pe gura, ca sa elimine dinainte negatiile?

da, si energie mai multa vreau.

 

 

Hai sa-ti zic.

E mai greu, dar se poate. 

În ultima vreme, mă exprim mai mult in scris.

Si implicit, aruncam la greu cu nu...

Acelaşi lucru se poate spune si fara negatie, cateodata. Dar imi era pe limba sa vorbesc si sa scriu asa. Plus ca in casa, in familie,  orice initativa personala incepe cu nu. Un fel de timp de gandire din partea celorlalti, dar cu negatie initiala.

Daca auzi ani de zile acelasi lucru, ti se imprima sa te exprimi la fel. 

 

Însă, poţi voit, să te concentrezi asupra cuvintelor si sa iti impui sa il folosesti cât mai rar pe NU. Ia-o ca un joc, gandeşte-te ca pierzi ceva la fiecare "nu" aruncat aiurea.

O sa ti se para bizar, dar incetul cu incetul, în cateva luni de zile, ai sa vezi ca si mintea va gandi mai mult spre afirmatii si mai putin spre negatii.  

Incepe jocul asta...vezi daca merge, continua si daca ti se pare aiurea...e singurul mod de autoeducare. Vorbeste un om care a încercat si care inca mai lupta cu negatiile personale.

 

Si eu am zis ca sunt negativista din prudenţă. Dar la mine a fost o prudenţă exagerată si asta însemna sa incerc foarte putine lucruri noi, tot din teama.

M-am intrebat la un moment dat daca e bine sa continui cu felul asta negativist la infinit? Si am găsit singura raspunsul.

Negaţia înseamnă respingere si de multe ori staţionare. Depinde până la ce limită o mai putem accepta fiecare dintre noi.



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 16:15

 nu mi se intampla zilnic lucruri bune, dar nici zilnic lucruri rele. daca ar fi sa ma compar cu cineva care are o viata asemanatoare cu a mea, cum de altul gaseste resurse de veselie si optimism in orice chestie banala, iar eu din contra, parca tot pun raul inainte, chiar si visele din 

 

De ce nu spui altfel? S-ar putea sa mi se intample ceva bun azi.

Ti se intampla ceea ce gandesti. In jurul tau se strange ceea ce gandesti. Tu esti vazuta din afara in functie de cum gandesti. 

Ceea ce depinde de tine esti tu insati. Nu ma poti controla pe mine, nici pe vecinul de vis a vis, insa poti sa faci cu tine exact ceea ce vrei tu. Daca vrei sa fii vesela vei fi, daca vrei sa gandesti vei gandi si daca vrei sa zambesti vei zambi. Pun pariu ca exact in clipa aceasta zambesti. E simplu.

Nu cauta resurse. Ele vin singure daca le dai voie sa vina. Tu decizi ce vrei si cum vrei sa fie viata ta.

Scoate-l pe NU din vocabular. In locul lui pune-l pe POATE. E un inceput. Mai apoi o sa-l pui pe "Da se poate" si la sfarsit o sa ramana "DA".  Nu uita tot ceea ce esti, este ceea ce primesti si tot ceea ce primesti, este ceea ce tu decizi ca vrei sa ai. Acesta este un alt cuvant care trebuie sa iti intre in vocabular: "VREAU" sau "EU VREAU".

Gandeste! Alege!



#10
Katharsis

Katharsis

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 17:36

Asta tine de temperament, cu el te nasti. Mentionezi atmosfera din familie, care s-a suprapus probabil peste firea introvertita. Poate porti cu tine o tristete veche si nerezolvata.
Oamenii pe care-i vezi veseli, sociabili, expansivi, pur si simplu asa sunt construiti. N-ai cum sa schimbi asta la 180 de grade, dar poti prin multa munca (cu tine) sa faci schimbari care sa te ajute sa fii mai impacata cu tine. Gandeste-te, punctual, ce ai vrea sa fie altfel si o perioada propune-ti sa faci invers.
E greu sa gasesti solutii la asta, asa, virtual.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -