Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ce preturi pentru curatenie?


22 raspunsuri la acest subiect

#11
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 24 iunie 2013 - 23:50

Stiti cumva va rog, pe cineva de incredere care ar putea face curatenie si la mine in conditiile ce le-am spus mai sus? Astazi s-a mutat deja fata care a inchiriat si ar vrea daca s-ar putea sambata dimineata pe la 9, daca ar putea veni cineva? Poate cineva sa intrebe din doamnele ce le au la curatenie daca ar fi disponibila?
Astept eventual un mesaj pe email sau PM.

Si inca ceva am inteles eu bine doamnele nu aduc ele materialele de curatenie, galeata, mop, aspirator, lavete? Astea trebuie sa fie deja cumparate de noi, am inteles bine? Pun intrebari pentru ca n-am mai avut pe nimeni la curatenie si sa ma informez.

Multumesc.

#12
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 07:41

Buna dimineata Christel,

De ce nu incerci altfel: fata care va sta in garsoniera sa faca singura si pentru asta iti plateste mai putin chirie in prima luna.... Ca doar galeata, carpe, aspirator, solutii de curatat ii trebuie si ei sa fac curat din cand in cand...

cristina

#13
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 22:34

Cristina, nu am incercat sa-i propun varianta asta pentru ca ea a venit ieri in Bucuresti si azi deja a inceput serviciul, vine seara acasa, poate obosita sau fara chef si am zis ca incerc totusi varianta cu femeia pentru ca sigur ar face curatenie si mult mai meticulos si bine.

Cu ceva ani in urma am mai facut "o intelegere" cu niste chiriasi la modul am redus din chirie si ei se oferisera sa dea cu o mana de lavabila si au facut mai mult dezastru din nepricere, au lasat tot o urma de lavabila pe gresie, pe plinta, parchet, si tot bine nu era, asa ca m-am lecuit de a mai face intelegeri de genul asta, mai ales cand nu stii ce poate.
Iar acum daca tot am zugravit si e totul frumos am zis sa fie si curatenia pe masura si sa am pretentia ca la final tot asa sa-mi lase casa.

#14
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 27 iunie 2013 - 18:54

Christel, esti mai naiva, zau! [flo2]  Fara suparare!

 

Si domnisoara cu pricina lucreaza si sambata? sau peste 2 luni cand s-or prafui geamurile tot pe tine te va chema in ajutor?  [bib]  Haide acum... ca doar ea va sta acolo, un praf de sters, un aspirat si spalat niste faianta/gresie se fac in maxim 3 ore. Nu cred ca nu se descurca, probabil este ea mai "mitziri-pitziri" (ioi, cate persoane cunosc plecate din batatura casei cu toaleta in curte stil turcesc si-ajunse in oras au aere de cel putin 6*). Asta-i un off de-al meu personal, nu are legatura cu acest caz! [flo2]

 

Si daca tot sta acolo persoana respectiva este obligatoriu sa detina aspirator/galeata/mop/lavete/carpe, ce Dumnezeu ca doar nu va astepta permanent de la tine o persoana la curatenie! [help]



#15
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 27 iunie 2013 - 21:01

Christel, esti mai naiva, zau! [flo2]  Fara suparare!

 

 

 

Mie mi se pare doar cu mult bun simt.



#16
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 27 iunie 2013 - 22:00

Sunnyday07, si eu am stat in chirie 7 ani, 2 locatii diferite si zau ca nu am avut pretentii ca proprietarul sa-mi trimita pe cineva strict pentru curatenie. De fapt, nu am pretins absolut nimic. Toate imbunatatirile si reparatiile chiar daca erau in casa lui le-am suportat noi, chiriasii, incluzand contravaloarea la mentenanta centralei, imbunatatiri legate de scara/bloc, zugravit cu lavabila alba (ca asta era culoarea peretilor) anual.

 

Intr-un fel mi se parea de prost gust sa ii cer asa ceva, ca doar eu stateam acolo si cum nu suport jegul normal ca fac curatenie. Acum sa nu se considere ca o fac intr-un anumit fel pe chiriasa lui Christel. [:)]



#17
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 iunie 2013 - 01:52

Nu, nu aveti dreptate ...acum se cere curatenie dupa zugraveala, nu curatenie sapatamanala. In plus, orice chirias doreste sa se mute in curat nu in var si vopsea. Mi se pare firesc ca aceasta curatenie sa fie oferita fizic si nu financiar de proprietar.

#18
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 28 iunie 2013 - 12:22

Eu am un apartament cu 2 camere dat in chirie.L-am zugravit si am platit o femeie sa spele geamuri ( cu 50 Ron) si sa spele pe jos.Daca zugravii lucreaza bine nu ar trebuii sa ai mizerie,eu cand fac ceva lucrari pun conditia sa faca curat dupa ce termina. Dupa ce s-au mutat chiriasii e treaba lor sa-si mentina curatenia,ar fi aberant sa ma ocup eu de menajul lor [batcap] .



#19
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 28 iunie 2013 - 12:23

Eu cred ca e normal ca atunci cand te muti cu chirie intr-un apartament sa gasesti curatenie.
Proprietarul trebuie sa dea apartamentul curat. Nu conteza ca dureaza 3 ore sau 5 minute curatenia...de ce ar face chiriasul curat cand nu el a facut mizeria???



#20
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 28 iunie 2013 - 23:14

Pai din start asa am considerat si eu ca e de datoria mea sa ii predau casa curata, avand in vedere ca s-a si zugravit. Au protejat mesterii cu folie atat pe mobila cat si pe jos, dar ceva praf si stropi tot mai e.
Oricum problema e ca si rezolvata. Si oricum a inteles fata situatia de ce a fost asa, mai ales ca si ea era in criza de timp si voia sa se mute cat mai repede.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -