Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

boala Basedow


26 raspunsuri la acest subiect

#1
mariadan

mariadan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 18 iunie 2013 - 18:57

Buna ziua.

Am fost diagnosticata cu boala Basedow - Graves, pe baza unui fT4 mai mare decat valorile normale.

imi puteti recomanda un medic endocrinolog bun in Bucuresti sau Iasi?

Unul care v-a inspirat incredere, cu care ati avut experiente pozitive (chiar negative - as sti de cine sa ma feresc), care sa poata fi contactat telefonic, email cand ai nevoie de el, eventual sa poata fi gasit si sambata.

 

 



#2
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 19 iunie 2013 - 15:46

Teoretic, boala Basedow - Graves se diagnosticheaza pe baza de anticorpi prezenti in numar mare plus o ecografie a tiroidei.

Practic nu e nici o deosebire intre tratamentul unei BG si a unei hipotiroidii (cred ca hipo si nu hiper) simple. 

Cert e ca eu am doua astfel de boli autoimune: BG si Hashimoto si singurul tratament este tyrozol in variate doze. 

Bine, tratamentul cel mai recomandat mie este extirparea chirurgicala a tiroidei plus tratament cu eurotyrox pentru restul vietii. Dar mai dureaza pana ma hotarasc. 

 

Dr Poiana am consultat-o eu, si inaintea ei pe Lucia Tolea. Nici una nu e disponibila la tel/email, sau cel putin n-am sesizat eu sa fie.

Prima este la spitalul Parhon, dar are consultatii la CMT Victor Babes. Cealalta este la policlinica de la Cetatea Histria. 

 

Multa sanatate! 



#3
mariadan

mariadan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 19 iunie 2013 - 16:48

Multumesc pentru rapsuns. Caut pe cineva care sa rapsunda si la telefon pentru ca sunt departe de Bucuresti, chiar si de Iasi.

Iei de mult Tirozol? Are reactii adverse?

De Poiana am vazut reactii pozitive si pe alte forumuri? Ce preturi are?



#4
Nimeni_Alta

Nimeni_Alta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 19 iunie 2013 - 22:50

Eu m-am operat acum 5 ani la Parhon in Bucuresti la dr.Ionescu mihaela cu aceasi boala basedow-graves extirpare totala tiroida si tratament toata viata cu euthyrox.Operatia a fost ok insa comunicarea cu dr. a fost zero adica abia a schimbat doua vorbe cand m-am dus si cand m-am externat.Operatia mi s-a parut grea am avut dureri destul de mari la gat dupa in comparatie cu operatia de cezariana cand a doua zi deja topaiam .Cicatricea acum abia se mai vede dar nu pot sa zic ca ma simt extraordinar adica am perioade cand sunt exagerat de obosita fara motiv,stari de nervozitate cum aveam si inainte...plus perioade cand nu pot sa dorm.http://www.sfatulmed...-c-i-parhon_h69 aici gasesti toti dr. de la parhon si nr. de tel.



#5
Nimeni_Alta

Nimeni_Alta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 19 iunie 2013 - 23:00

Multumesc pentru rapsuns. Caut pe cineva care sa rapsunda si la telefon pentru ca sunt departe de Bucuresti, chiar si de Iasi.

Iei de mult Tirozol? Are reactii adverse?

De Poiana am vazut reactii pozitive si pe alte forumuri? Ce preturi are?

Tirozolul stiu ca nu e asa scump intre 25-30 de lei  depinde si de doza.Eu cat am luat tirozol nu aveam voie sa iau nimic altceva nici macar pastile de raceala.La mine s-a declansat boala repede si a trebuit sa iau 12 pastile pe zi la inceput..(si ptr inima ,stomac etc)


Editat de Nimeni_Alta, 20 iunie 2013 - 10:16 .


#6
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 09:02

La Policlinica de la Victor Babes consultatia este 150 (parca). De raspuns la telefon stiu ca ea abia le raspunde alora din policlinica atunci cand intarzaie (adica de fiecare data), asa ca ma astept sa nu raspunda la telefon. 

Visez si eu la un dr care sa raspunda la tel sau email, dar inca nu am intalnit. 

Tirozol iau din noiembrie anul trecut. Efectele secundare care s-au manifestat la mine au fost scaderea nr de celule (eritrocite, moncite, de-astea) care duc la scaderea sistemului imunitar. 

De-asta mi s-a recomandat insistent operatia, pentru ca in curand nu voi mai putea lua tirozol. Acum iau 5 mg pe zi, dar la cum ma simt probabil trebuie scazuta doza. 



#7
mariadan

mariadan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 13:02

MariaG dar pentru sistemul imunitar nu ti s-a dat nimic?

Voi ce simptome ati avut?

Nimeni_Alta cat timp a trecut de la diagnosticare pana la operatie?

 

Oricum voi avea medic si in localitatea mea, dar as mai vrea o opinie, si acum si pe viitor.



#8
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 14:29

Nu. Inca n-am gasit un medic care sa-mi propuna o solutie pentru boala in sine. 

Dr Poiana a zis ca boala asta nu se trateaza cu inhibitori ca alte autoimune, ci doar se trateaza efectele. 

Eu am slabit mult (cam 8 kg in 2 sapt) si tremuram precum trestia in vant, plus nervi spre isterie. Asa am ajuns la endocrinologie. Apoi, sub tratament - dar un tratament prea agresiv dupa parerea mea,  am avut o perioada in care m-am simtit mai bine, mi-am revenit si cu greutatea. Insa la analizele de la 2 luni a reiesit ca tiroida nu mai producea nici un fel de hormoni si mi-au schimbat iar tratamentul.

Apoi iar l-au mai modificat, acum cica ar fi hormonii respectivi in limitele normale dar mi-a scazut fff tare nr de celule si, ca urmare, iar mi-au schimbat tratamentul. 

 

Auzisem (dar nu  mai stiu unde) ca exista si metode ne-chimice de tratat astfel de boli, dar intreband in stanga-dreapta se pare ca nimeni nu stie. 



#9
mariadan

mariadan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:34

alta grija................. de a mea. De la tratament nu v-ati ingrasat?

Am cunoscut pe cineva care ia tirozol, impreuna cu prednison, dar s-a umflat ceva de groaza. probabil de la prednison......

La ce interval refaceai analizele sub tratament?



#10
Nimeni_Alta

Nimeni_Alta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 22:33

MariaG dar pentru sistemul imunitar nu ti s-a dat nimic?

Voi ce simptome ati avut?

Nimeni_Alta cat timp a trecut de la diagnosticare pana la operatie?

 

Oricum voi avea medic si in localitatea mea, dar as mai vrea o opinie, si acum si pe viitor.

8 luni in care aveam acelesi simptome ca MariaG ;am slabit forte mult,tremuram  rau nu mai puteam sa scriu ......am fost internata 2 saptamani in care am luat cate 12 pastile pe zi dar dupa un timp tratamentul nu isi mai face efectul,dozele nu mai se nimeresc si incepi sa dai din hiper in hipo si tot asa.DR: mea din constanta la care am fost internata mi-a zis ca tre sa ma operez dar inainte de operatie tre sa te stabilizezi sa fii  cat de cat ok....

Poti avea palpitatii la inima,eu am avut ....mancam mult dar slabeam si mai mult plus probleme cu ochii (la boala asta multe persoane le ies ochii din orbite )eu nu am avut probleme dar ti se face control inainte de operatie si la ochii.


Editat de Nimeni_Alta, 21 iunie 2013 - 08:10 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -