Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dreptul de succesiune?


52 raspunsuri la acest subiect

#41
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 10:15

Nasuc, taxele se suporta de catre succesori, conform cotei fiecaruia dintre ei. Avand in vedere ca sunteti 4 si ca succesiunea a fost deschisa de curand ( parca ziceai ca tatal a decedat acum 3 luni), n-ar trebui sa va coste foarte mult. Cat costa, va poate spune notarul, poate vorbesti cu mama sa mearga la notariat si sa intrebe. Ei pot sa-i dea macar un calcul estimativ daca nu chiar exact.

 

Succesiunea decurge cam asa: notarul, pe baza documentelor prezentate realizeaza ceea ce se numeste "dezbaterea succesiunii", adica stabileste cine sunt mostenitorii, ce cota ii revine fiecaruia dintre ei si va elibereaza fiecaruia un certificat de mostenitor. In certificatul respectiv va scrie pe cine  mosteniti, care este masa succesorala ( adica totalitatea bunurilor care se mostenesc) si ce cota din masa succesorala primeste, conform legii fiecare mostenitor.  Va puteti opri la aceasta etapa fiindca inteleg ca bunul cel mai de valoare este apartamentul si nu va doriti sa iesiti din indiviziune.

In cazul in care vreti sa iesiti din indiviziune. Daca cel putin unul dintre mostenitori vrea sa iasa din indiviziune si daca exista intelegere intre mostenitori, atunci notarul va atribui bunul unuia dintre mostenitori ( mamei, fiindca ea mai are si jumatatea ei de apartament) si va stabili ceea ce se cheama sulta, adica despagubirea pe care mama trebuie s-o plateasca fiecaruia dintre ceilalti trei mostenitori.Aceasta ar reprezenta a doua etapa si se cheama partaj succesoral. Daca voi nu vreti sa faceti partajul atunci puteti ramane ramane doar la prima etapa si puteti sta asa mult si bine.


Editat de mrenescu, 07 iunie 2013 - 10:16 .


#42
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 14:21

imi place raspunsul tau mrenescu, e asa pe sufletul (si intelesul) meu. nu pot decat sa-mi exprim recunostinta pentru ajutorul pe care mi l-ai dat.

 

o floare virtuala tuturor celor care mi-au raspuns [flo] .

sunt sigura ca nu numai mie mi-ati facut un bine, ci si altora, care, ca si mine, se afla sau se vor afla intr-o situatie asemanatoare si nu vor stii despre ce e vorba si cum sa procedeze. 

 

multumesc! 



#43
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 22:58

Sa va spun ce am patit: notarul la care a fost alocat dosarul dupa moartea tatalui meu, ne-a spus ca o sa putem rezolva totul daca vin eu in persoana, in RO. Aveam programata intalnirea cu el luni, dec. 23. Noi ajungem duminica, special ca ca sa putem termina cu obtinerea titlului de mostenitor. Numai ca "domnul" notar i-a spus azi maica-mii ca ii lipseste copia dupa certificatul meu de nastere si casatorie si ca nu are cum sa ne "rezolve" luni, asa ca a pus-o pe maica-mea sa semneze ca merge in ianuarie. 

 

 

Nu va spun cat de dezamagita sunt si frustrata sunt? Pai de ce nu ne-a spus mai de mult ca are nevoie de copii dupa actele mele? I le trimiteam prin email. 

 

Oare se poate lua dosarul de la acest notar si sa-l mutam la altul? Prea isi bate joc de noi, mai ales de maica-mea pe care a citat-o luna de luna (ca asa e legea) cu toate ca din iunie ne-am inteles cu totii ca vom rezolva situatia pe 23 decembrie, cand vin eu in tara. 

 

Oare pot face ceva? 



#44
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 23:26

Puteti merge la oricare alt notar. Dar va trebuie toate actele necesare.



#45
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 23:55

Multumesc mult Marius! Dar oare ni le mai da inapoi? Toate actele sunt la el, inclusiv procura lasata de sora mea, plus actele de la apartament. 

Ce ma sfatuiesti sa-i spun ca sa ne luam dosarul de la el? Daca tot m-a facut sa vin in tara degeaba, vreau sa spun ca tot trebuie sa las procura, macar sa nu mai avem de-a face cu el. Cum sa fac? 



#46
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 08:47

Ceri actele pur si simplu. Este obligat sa vi le returneze, va apartin si nu aveti nici o obligatie ca sa dati un raspuns sau o explicatie anume. Daca totusi intreaba spui la modul sincer ca domiciliezi in Germania si ai venit special pt a finaliza acest demers si nu ai cum sa mai vii inca o data. Iti recomand in prealabil sa iti cauti un alt notar care sa iti confirme efectiv ca iti face aceste demersuri acum inainte de a cere actele de la celalalt  notar. Dar notarii sunt prestatori de servicii liberale deci poti sa mergi la care vrei tu la liber.



#47
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 10:45

Am vorbit cu asistenta notarului. Mi-a spus ca nu putem lua dosarul de la ei, ca trebuie sa facem cerere care si aia trebuie aprobata de nu stiu ce camera, si nu putem oricum sa facem toate astea intr-o zi, adica pe 23 decembrie, cand inca se mai lucreaza  (pe ici, pe colo). Ca asistenta ar fi sunat la telefon la inceputul saptamanii, ca sa-i spuna maica-mii sa aduca actele, dar nu i-a raspuns nimeni. Am intrebat-o de ce nu i-a dat o hartie cu toate actele necesare, de atatea ori de cate a fost citata ( in fiecare luna s-a deplasat maica-mea la notar). Raspunsul a fost ca i s-a dat, dar ca ei nu stiu ce fac oamenii cu hartiile, o data iesiti din biroul lor.  Ce era sa mai spun? Deci, pana la urma, mama e de vina. 

 

In fine, spuneti-mi va rog, ce trebuie sa scriu in imputernicirea aia. Nu vreau sa renunt la dreptul de mostenitor in urma decesului tatalui, iar in apartament vrem sa locuiasca mama pana la sfarsit. Dupa moartea ei, sa impartim intre frati ce mai ramane. 



#48
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 11:46

Imputernicirea se face tot la notariat.



#49
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 23:42

Multumesc mult Marius!  Craciun fericit!



#50
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 23:48

Craciun fericit!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -