Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dreptul de succesiune?


52 raspunsuri la acest subiect

#21
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 15:47

Lavi02, e complicata viata atunci.

 

Daca n-are discernamant notarul nu va face procura. Va trebui sa va bazati doar pe fratele ei si pe demersurile facute de el.

 

Intai de toate trebuie sa verificati exact ce pasi a facut primaria, adica daca este ceea ce banuim noi aici, ca se doreste vacantarea mostenirii.

 

In mod normal n-ar fi trebuit ca primaria sa initieze demersurile pentru ca nu s-a scurs termenul prevazut de lege de 1 an si 6 luni de la deschiderea succesiunii ( data decesului bunicului). Nu stiu de ce notarul ar fi acceptat sa demaraze procedura de vacantare. Fratele soacrei trebuie sa mearga la notarul care a initiat procedura de notificare a succesibililor si sa declare ca nu renunta la succesiune.  Voi in numele soacrei mergeti, fara sa spuneti care e intentia, si platiti impozitul sau un demers asemanator care sa arate clar ca intentia ei nu este de a renunta la succesiune.In felul acesta anulati procesul initiat de primarie, pentru ca atata timp cat mostenitorii nu renunta, primaria nu are drepturi.

 

Asa cum ziceam, eu iti spun acum numai teoretic cum trebuie procedat si cu datele pe care le am de la tine. Cel mai bine este sa apelati la un avocat din baroul judetului respectiv, ca sa vada exact ce se intampla acolo.Poate intentia primariei este doar de a executa niste creante si nu de a vacanta mostenirea, cine stie. Avocatul il poate reprezenta eventual doar pe frate daca soacra nu are discernamant.

 

Cu lipsa de discernamant este o intreaga poveste...



#22
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 15:55

Multe flori ca va aplecati asupra problemei mele! 

 

Se pare ca actiunea a fost initiata din oficiu, de catre primarie. Nici mama si nici fratele nu au initiat actiunea de succesiune (asa mi s-a spus). 

mrenescu - am incercat pe site-ul pus de tine, dar nu-mi da nimic (relevant) daca pun numele meu. Am incercat si cu numele mamei, nici asa. Poate nu updateaza nici ei site-ul asa des. 

 

Oricum, noi nu vrem sa impartim nimic atata timp cat mama traieste. Ea locuieste in apartamentul de care pomeneam la inceput. Nu stiu, poate vrea sa aiba 100% control.  Nu o condamn, ca au muncit amandoi cot la cot sa-si adune ce au. Numai ca ma deranjeaza ideea de a renunta la ceva ce, ca si copil al lor, mi se pare firesc si natural sa pastrez. 



#23
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 16:04

Pfuai pai cu impozitul e complicat caci bunicul era veteran de razboi si nu cred ca platea impozit. Pana casa trece in proprietatea succesorilor cine ar trebui sa plateasca impozit dpdv legal? Multumesc mult pentru explicatii, e complicat, intr-adevar.

#24
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 16:06

Din taxele care se platesc la succesiune ia ceva bugetul local, primaria? Caci atunci ar fi o explicatie pentru actiunile astea introduse de primarie.

Si in cazul nostru tot citatie este, parca asa am inteles.

Nasuc, poate daca ai da o cautare dupa numele decedatului?

Editat de lavi02, 05 iunie 2013 - 16:10 .


#25
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 16:31

Multe flori ca va aplecati asupra problemei mele! 

 

Se pare ca actiunea a fost initiata din oficiu, de catre primarie. Nici mama si nici fratele nu au initiat actiunea de succesiune (asa mi s-a spus). 

mrenescu - am incercat pe site-ul pus de tine, dar nu-mi da nimic (relevant) daca pun numele meu. Am incercat si cu numele mamei, nici asa. Poate nu updateaza nici ei site-ul asa des. 

 

Oricum, noi nu vrem sa impartim nimic atata timp cat mama traieste. Ea locuieste in apartamentul de care pomeneam la inceput. Nu stiu, poate vrea sa aiba 100% control.  Nu o condamn, ca au muncit amandoi cot la cot sa-si adune ce au. Numai ca ma deranjeaza ideea de a renunta la ceva ce, ca si copil al lor, mi se pare firesc si natural sa pastrez. 

Nasuc, singura situatie in care primaria ar initia ceva ar fi cu scopul de a vacanta mostenirea.

Nu exista varianta in care o mostenire sa fie dezbatuta din oficiu. Nu exista notiunea asta in dreptul civil roman sau poate n-oi fi auzit eu de ea. Cu riscul de a te intrista ( si iarta-ma pentru asta, e departe de mine orice fel de intentie), mi-e teama ca esti mintita.

 

Ca sa nu ma grabesc cu afirmatiile, exista cumva creditori ai mostenirii sau ai succesorilor care sa nu fi fost platiti si sa fie interesati sa se deschida aceasta mostenire?Pentru ca aceasta ar putea fi o posibilitate daca niciunul dintre mostenitori nu a deschis succesiunea...

 

E posibil sa nu fie site-ul actualizat, nu zic nu. Dar roaga pe mama sau pe frate sa-ti trimita citatia scanata ca sa te lamuresti. Tu ai domiciliul in Germania? Este cunoscut? Fiindca ai putea invoca faptul ca procedura de citare nu a fost facuta corect.

 

Ar trebui de asemenea sa primesti si o copie a cererii de chemare in judecata pentru a-ti putea asigura dreptul la aparare, daca ai calitatea de parat. E dreptul tau sa stii cine si de ce te-a chemat in judecata. Cere si acest document, e imposibil ca mama sau fratele sa nu-l aiba.


Editat de mrenescu, 05 iunie 2013 - 16:32 .


#26
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 16:34

Din taxele care se platesc la succesiune ia ceva bugetul local, primaria? Caci atunci ar fi o explicatie pentru actiunile astea introduse de primarie.

Si in cazul nostru tot citatie este, parca asa am inteles.

Nasuc, poate daca ai da o cautare dupa numele decedatului?

Lavi02, inteleg ca ceea ce ati primit este o citatie pentru un proces? Adica nu e o notificare de la un notar public? Unde este documentul? Nu poti face rost de o copie ca sa intelegem corect despre ce fel de procedura este vorba?



#27
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 16:36

Din taxele care se platesc la succesiune ia ceva bugetul local, primaria? Caci atunci ar fi o explicatie pentru actiunile astea introduse de primarie.

Si in cazul nostru tot citatie este, parca asa am inteles.

Nasuc, poate daca ai da o cautare dupa numele decedatului?

Nu stiu daca din taxele de succesiune ceva se duce la bugetul local. Plata impozitelor o poate face oricare dintre succesori, in nume propriu. Oricum notarul va solicita la dezbaterea succesiunii o adeverinta de la taxe si impozite care sa dovedeasca faptul ca nu exista datorii, deci unul dintre succesori tot va trebui sa faca aceasta plata.


Editat de mrenescu, 05 iunie 2013 - 16:36 .


#28
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 16:43

Mrenescu, documentul este la socrii mei acasa. Nu mai stiu daca e chemare la notar sau citatie la proces. Eu nu am vazut documentul, socrul meu i-a spus despre el sotului si apoi sotul mie.

#29
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 17:37

nasuc intradevar de curand s-a actualizat noul portal, siteul acela pe care ti l-a dat mrenescu si procesele noi nu prea apar. nu este actualizat mereu. eu cand am avut astfel de doasre am facut o sesizare spre dep de sesizari al siteului cu nr de dosar si atunci au reglementat ei problema...

daca sti nr de dosar se poate afla exact cine ce si cum...

acum in 2010 prin OUG 64 a fost introdusa o noua formalitate prin care

in vederea realizării lucrărilor de înregistrare sistematică de cadastru, secretarul unităţii administrativ-teritoriale va comunica, în termen de 30 de zile de la data decesului unei persoane, camerei notarilor publici în a cărei circumscripţie teritorială defunctul şi-a avut ultimul domiciliu, o sesizare pentru deschiderea procedurii succesorale-

poate despre asta o fi vorba. eu nu ma pricep foarte bine la succesiuni decat notiunile de baza dar poate cineva care lucreaza cu asta stie exact daca despre aceasta procedura este vorba sau nu. asa cum am spus procedura a apraut relativ de curand...


Editat de irinabobe, 05 iunie 2013 - 17:41 .


#30
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 19:01

Buna nasuc,

 

Voi incerca sa explic cat mai bine pentru a intelege ce si cum. Daca mai ai intrebari revin cu explicatii.

 

Sa incepem cu inceputul: citiatiile pe care le-ati primit de la instanta nu vin asa, din cer. Acolo unul dintre mostenitori ( mama, fratele caci inteleg ca voi doua nu sunteti in tara) a deschis o actiune pentru dezbaterea mostenirii si probabil pentru partaj succesoral.

 

Dezbaterea succesiunii inseamna ca instanta va identifica o cota parte din masa succesorala ( totalitatea bunurilor tatalui tau) care va revine fiecaruia. Ulterior, prin partaj, tot instanta decide si cum va imparti bunurile.

 

Daca toate bunurile tatalui tau sunt obtinute in timpul casatoriei cu mama, atunci cel mai probabil sunt bunuri comune. Asa ca din ele, 1/2 apartin mamei si nu intra in discutie. Cealalta jumatate a apartinut tatalui si se imparte asa:1/4 mama si restul voi. Pana aici mama ta ti-a explicat corect. De aici insa incep nuantele.

 

Este adevarat ca daca voi, toti trei renuntati expres ( adica prin declaratie) la mostenire, mama mosteneste totul. Este adevarat ca daca mama nu se mai recasatoreste (niciodata nu poti exculde posibilitatea asta pentru ca nu se stie), dupa moartea ei veti imparti tot voi. Dar daca mama se recasatoreste veti imparti si cu noul sot. Presupunand ca nu se recasatoreste, deci n-ar exista riscul aparitiei unui alt mostenitor, mama este deplina proprietara, deci va putea vinde oricand, oricare dintre bunuri fara a avea acordul vostru. Prin urmare, dupa decesul ei s-ar putea sa nu mai fie nimic de mostenit.

Renuntand la mostenirea dupa tata voi nu renuntati la mostenirea dupa alta persoana, adica dupa mama. Se renunta doar la mostenirea aceasta.

 

Daca nu renuntati, atunci trebuie sa mergeti voi la proces sau sa va desemnati avocat. Asa cum am explicat mai sus, instanta o sa va spuna ce cota din masa succesorala apartine fiecaruia dintre mostenitori si ulterior va imparti bunurile tinand cont de aceasta cota. S-ar putea ca un mostenitor sa fie obligat sa-l despagubeasca pe altul, daca bunul care i-a fost atribuit de instanta e mai "scump" decat cota care i se cuvenea si diferenta e din cota altui mostenitor. Problema e destul de complexa si probabil ar inghite pagini intregi.

 

Nu in ultimul rand ti-as atrage atentia ca fiecare mostenitor trebuie sa isi exprime optiunea de a primi sau nu mostenirea intr-un termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii, adica de la decesul tatei. Nefacand acest lucru, instanta ar putea-o interpreta ca pe o renuntare tacita la succesiune. Mergi la ambasada sau consulat si fa declaratia de nerenuntare la succesiune. Sora ta la fel. Mama probabil a deschis actiunea in instanta deci nu mai trebuie sa faca asta, fratele trebuie sa faca optiunea in fata unui notar.

renuntarea la mostenire nu o face pe mama automat mostenitoare unica...urmeaza alte proceduri si in cazul in care din partea tatalui apar rude de pana la gradul 4 se prea poate sa ajunga sa imparta mostenirea cu altii

 

ps. noi de comun acord cu mama am mers la notar sa renuntam in favoarea ei, dupa ce ne-a explicat notarul ce inseamna asta, tot de comun acord cu mama am decis sa nu mai renuntam; mama voia ca dupa succesiune sa vanda, i-am promis ca venim toate si semnam la vanzare fara sa avem pretentii asupra banilor obtinuti din vanzare,




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -