Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dreptul de succesiune?


52 raspunsuri la acest subiect

#11
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 14:37

Noi am facut succesiunea la notar, am ramas cu sora mea proprietari in indiviziune si apoi cand am decis sa vindem apartamentul am impartit banii. De ce trebuie proces in instanta si nu se poate face la notar?

 

Dar avem si noi o problema in familia sotului: se pare ca primaria a deschis succesiune dupa moartea bunicului (sotului). Nu inteleg de ce (ce treaba are primaria din sat) pentru ca exista 2 copii supravietuitori ai bunicului, fapt care este cunoscut in sat. Primaria a deschis acesta succesiune intr-un moment cand niciunul dintre cei doi frati nu se putea prezenta.

 

Lavi02, e posibil sa aiba intentia de a declara mostenirea vacanta, caz in care aceasta intra in proprietatea statului, mai exact a comunei. Mare grija!  Conform Noului Cod Civil:

 

Somarea succesibililor

Art. 1.137. -

(1) Daca in termen de un an si 6 luni de la deschiderea mostenirii nu s-a infatisat niciun succesibil, notarul, la cererea oricarei persoane interesate, ii va soma pe toti succesibilii, printr-o publicatie facuta la locul deschiderii mostenirii, la locul unde se afla imobilele din patrimoniul succesoral, precum si intr-un ziar de larga circulatie, pe cheltuiala mostenirii, sa se infatiseze la biroul sau in termen de cel mult doua luni de la publicare

(2) Daca niciun succesibil nu se prezinta in termenul fixat in publicatie, notarul va constata ca mostenirea este vacanta.

 

Art. 1.138. - Mostenirile vacante revin comunei, orasului sau, dupa caz, municipiului in a carui raza teritoriala se aflau bunurile la data deschiderii mostenirii si intra in domeniul lor privat. Este considerata nescrisa orice dispozitie testamentara care, fara a stipula transmiterea bunurilor mostenirii, urmareste sa inlature aceasta regula.



#12
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 14:41

irinabobe ai dreptate in privinta termenului: conform art 1103 din Noul Cod Civil, termenul de optiune succesorala este de 1 an. Mea culpa! [flo2]

Imi scapa insa cum ar putea sa inlature sotul supravietuitor de la mostenire in cazul in care se dovedeste ca au fost bunuri proprii ale mamei. Conform carei prevederi? Din cate stiu eu sotul supravietuitor vine la mostenire alaturi de oricare clasa de mostenitori, inclusiv cu descendentii.

Desigur, asta pentru o discutie pur teoretica nu neaparat cu referire la speta.

In plus, este posibil sa dai procura pentru reprezentare inclusiv unei parti cu care esti in contradictoriu? Poate reclamantul sa reprezinte si propriile interese si pe cele ale paratului in fata instantei? Intreb...

mrenescu de data asta Mea culpa eram cu gandul la divort...ai dreptate ca intra si bunurile proprii.

legat de procura banuiesc ca procesul este deschis ori de mama ori de frate, din cauza asta am spus ca poate da procura celui care nu a deschis procesul...iar cand spun procura nu ma refer ca lasa la atitudinea lui, ci procura sa faca toate formalitatile necesare pentru acceptarea mostenirii...



#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 14:43

Multumesc mult mrenescu. [flo]

 

Soacra mea (fiica bunicului) este imobilizata la pat dupa un AVC (in alta localitate) si nu se stie daca se va mai putea deplasa vreodata altfel decat cu salvarea, din pacate. Fratele ei a fost plecat din tara pt 6 luni dupa moartea bunicului (moment in care primaria a deschis succesiunea), acum a revenit. Ce ar trebui facut: socrul meu (sau fratele ei, sau unul din copii) ar putea-o reprezenta pe soacra la succesiune? Ii trebuie procura? Pt procura banuiesc ca ar trebui sa vina un notar acasa, nu?



#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 14:51

Sincer, nici mie nu-mi suna bine apelarea la instanta pentru dezbaterea succesiunii. Acolo te duci atunci cand exista probleme.

Pe de alta parte, se poate ca solutia instantei sa fie mai rapida si mai ieftina decat notarul. La notar se dezbate succesiunea cu toate partile prezente, dupa care in alta faza se face partajarea voluntara. Asta inseamna timp si bani.

Dar trebuia sa fii anuntata si sa capeti explicatie.

Pana la urma de ce vrea mama ta sa fie unic proprietar?



#15
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 14:57

Poate vrea sa ipotecheze apartamentul pentru vreun credit si sa nu-i trebuiasca acordul vostru?

 

Partajarea nu e necesara daca se doreste pastrarea bunurilor, nu? Adica poti ramane in coproprietate. 


Editat de lavi02, 05 iunie 2013 - 14:58 .


#16
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 15:03

Da, poti, daca exista consens.

Daca nu, tot la tribunal se ajunge, pentru iesirea din indiviziune.



#17
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 15:04

Multumesc mult mrenescu. [flo]

 

Soacra mea (fiica bunicului) este imobilizata la pat dupa un AVC (in alta localitate) si nu se stie daca se va mai putea deplasa vreodata altfel decat cu salvarea, din pacate. Fratele ei a fost plecat din tara pt 6 luni dupa moartea bunicului (moment in care primaria a deschis succesiunea), acum a revenit. Ce ar trebui facut: socrul meu (sau fratele ei, sau unul din copii) ar putea-o reprezenta pe soacra la succesiune? Ii trebuie procura? Pt procura banuiesc ca ar trebui sa vina un notar acasa, nu?

 

Lavi02, daca e nedeplasabila atunci trebuie sa mearga notarul la ea, intr-adevar. AVC-ul este o afectiune neurologica din cate stiu eu. Exista probleme la nivel de discernamant?

 

Inca o intrebare importanta: cand a decedat bunicul?

 

Din cate vad in lege ( nu m-am mai confruntat pana acum cu un caz de vacantare), in teorie dupa notificare succesibilii ar trebui sa renunte la mostenire si numai atunci se poate intra in stapanirea mostenirii vacante. Prin urmare aveti grija ce sunt pusi cei doi mostenitorii legali ( soacra si fratele ei) sa semneze. Primaria nu poate intra in stapanirea mostenirii la expirarea termenului pentru ca nu poate pretinde ca n-a cunoscut existenta celor doi succesibili, mai ales cand cel putin unul din ei are domiciliul pe raza comunei:

 

ART. 1139

Intrarea în stapanirea mostenirii vacante si raspunderea pentru pasiv

(1) Comuna, orasul sau, dupa caz, municipiul intra în stapanirea de fapt a mostenirii de indata ce toti succesibilii cunoscuti au renuntat la mostenire ori, la implinirea termenului prevãzut la art. 1.137, daca niciun mostenitor nu este cunoscut. Mostenirea se dobandeste retroactiv de la data deschiderii sale.

(2) Comuna, orasul sau, dupa caz, municipiul suporta pasivul mostenirii vacante numai in limita valorii bunurilor din patrimoniul succesoral.

 

Inclusiv dupa ce mostenirea va fi fost declarata vacanta, legiuitorul recunoaste dreptul mostenitorilor de a exercita petitia de ereditate impotriva comunei. Deci mostenirea nu se poate pierde cu una cu doua. E drept ca secretarul comunei respective n-o fi citit decat ce ii convine lui din Cod si-o fi decis sa faca rost de niste bunuri pentru primarie.



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 15:05

 

 

Partajarea nu e necesara daca se doreste pastrarea bunurilor, nu? Adica poti ramane in coproprietate. 

Deci daca noi nu vom vrea sa vindem casa parinteasca,nu e nevoie de partajare?Succesiunea trebuie facuta e clar,insa partajarea(asta e d efapt procentul ce "revine"fiecarui memebru al familiei)nu daca s epastreaza imobilul?

 

Dana



#19
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 15:15

Deci daca noi nu vom vrea sa vindem casa parinteasca,nu e nevoie de partajare?Succesiunea trebuie facuta e clar,insa partajarea(asta e d efapt procentul ce "revine"fiecarui memebru al familiei)nu daca s epastreaza imobilul?

 

Dana

 

Nu, partajul inseamna ca in functie de cota care ii revine fiecaruia dintre mostenitori, el primeste bunuri in valoarea corespunzatoare. Daca insa avem in caz in care singurul lucru care e mostenit este un apartament ( bun ce nu se poate diviza), sotul supravietuitor are 1/4 si descendentii au restul de 3/4, atunci doar unul din ei v-a primi bunul, urmand sa-i despagubeasca prin plata unei sulte pe ceilalti.

Trebuie mentionat ca mostenitorii nu pot fi obligati a ramane in indiviziune. Daca unul dintre ei vrea sa iasa, legea ii da posibilitatea sa deschida o actiune pentru iesirea din indiviziune iar instanta va face partajul.

 

ART. 1143

Starea de indiviziune

(1) Nimeni nu poate fi obligat a ramane în indiviziune. Mostenitorul poate cere oricand iesirea din indiviziune, chiar si atunci cand exista conventii sau clauze testamentare care prevad altfel.



#20
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 15:20

Andacos, noi nu am facut partajarea. Am pastrat apartamentul pana ne-am hotarat sa-l vindem, apoi l-am vandut si am impartit banii, de comun acord eu cu sora mea.

 

Mrenescu am mai multe raspunsuri.

1. Bunicul a decedat in octombrie 2012.

 

2. Niciunul dintre cei 2 frati nu are domiciliul in comuna dar fratele soacrei fiind pensionar sta vara pe acolo si cultiva gradina. Este cunoscut in comuna, a copilarit acolo.

 

3. Soacra are probleme de discernamant (dupa parerea mea), nu isi mai poate folosi mana dreapta, nu mai poate vorbi bine. Spune da, dar daca vrea sa spuna nu uneori spune nu, alteori spune da, da, da si se incrunta. Asta insemnand nu. [q] Uneori daca o intrebi ceva la interval de cateva minute vrea si apoi nu vrea acel lucru. Alteori spune un daaaa lung care nu stii ce inseamna. Parerea mea e ca dpdv legal nu ar trebui considerata cu discernamant.

 

4. Rudele cele mai apropiate ale soacrei sunt fratele, sotul ei si cei 2 copii. Este si o neintelegere: socrul meu spune ca nu ii trebuie nimic din mostenire, ca ar renunta in favoarea fratelui, sora sotului spune ca ba da, sa imparta mostenirea egal intre frati iar sotul meu nu are nicio parere, nu il prea intereseaza subiectul. Eu cred ca trebuie facut orice numai sa nu ajunga in posesia comunei. 

 

Intrebarea mea este: care ar fi pasii de urmat?


Editat de lavi02, 05 iunie 2013 - 15:25 .



Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -