Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

nastere acasa...posibil doar pt. straini?!

57 raspunsuri la acest subiect

mamacangur

mamacangur

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 10 februarie 2007 - 21:50

Salutari mamici de pitici! As vrea sa stiu daca se poate naste si la noi(ca in America, Olanda etc) acasa, cu ajutorul unei moase, legal.Exista ceva care sa le impiedice pe moase sa te ajute la tine acasa sa faci acelasi lucru ca si la spital?
Vroiam nastere in apa, din nefericire in Cluj nu se poate inca...La Bucuresti vad ca nu se mai intampla nimic(vezi active center) asa ca prefer confortul casei mele si cada mea din baie.Pana la urma o gramada de femei de-a lungul veacurilor au facut asta fara ochi de rezidenti, studenti si alti curiosi holbandu-se la partile lor cele mai intime...
As vrea sa am si alte solutii decat celebra maternitate Stanca din cluj, pe care am cunoscut-o la prima nastere![:D]
Ce ziceti?

mamica fericita!
  • 0

adita9

adita9

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 02:44

Eu nu am auzit sa existe in Romania aceasta posibilitate. (adica nu progarmat, doar accidental)

Chiar daca ar fi posibil, cat de sigur crezi ca este? Crezi ca poti crea acasa un spatiu suficient de salubru pentru nastere. Sau daca Doamne fereste sunt complicatii, nu e de preferat sa fi intr-un spital?
  • 0

mamacangur

mamacangur

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 11:02

Nu de salubritate imi fac griji[:D].Pot curata casa mai ceva ca un spital.A