Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Pipi in pat noaptea

16 raspunsuri la acest subiect

witeflower

witeflower

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 04:56

claudia_a, la 5 ani copilul nu e chiar asa mic sa stai linistit dc face pipi in pat... Da, s-ar putea sa fie ceva comportamental - medicul investigheaza si vede ca nu e o boala, te linistesti si o iei treptat, cu calm, cum ai facut tu. Sau daca nu ai rezultate, mergi frumos si te sfatuiesti cu un psiholog (tu, parintele, nu copilul) - cum ar fi mai bine sa procedezi. ...Dar daca e o problema medicala si tu stai linisita ca se rezolva cu rabdare? De unde sa stii, daca nu mergi la medic? "Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii" (A. Saint-Exupery, "Micul print")

Rozi

Rozi

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 962 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 16:26

quote:
citat din mesajul lui witeflower
Sau daca nu ai rezultate, mergi frumos si te sfatuiesti cu un psiholog (tu, parintele, nu copilul) - cum ar fi mai bine sa procedezi.
Just for.. nici nu stiu ce [:(]: recomandarea psihologului de la gradinita: "faceti cald in camera (era iarna) si lasati-l sa se simta inconfortabil ca e ud"! Nu mi-a folosit absolut deloc "sfatul"...

witeflower

witeflower

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 17:25

Rozi, asa sfat ...[bang], iti inteleg reactia... Stiu ca multi parinti folosesc metoda asta in ideea de a-l face pe copil mai constient de propriile senzatii. Insa eu cred ca e super dc dupa ce face pe el, copilul cere sa fie schimbat. iar dc nu cere singur, faptul de a-l schimba il trezeste si il ajuta sa-si dea seama ca tocmai a facut - nu cred ca dormitul ud il ajuta mai mult de atat. ...vestea buna e ca nu toti psihologii sunt la fel. Si poate chiar psihologul respectiv, la o discutie mai amanuntita, ar fi gasit si altceva de spus...La psiholog, dupa parerea mea, ideea e "te sfatuiesti cu el", nu sa primesti sfaturi gata facute. Desigur, e ok sa-ti spuna unele lucruri cum ar fi: "Incercati sa nu-l certati/pedepsiti/rusinati, pentru ca....", dupa care cred ca ar trebui sa urmeze ceva de genul: "Haideti sa vedem cum altfel ati putea reactiona pentru a obtine rezultate" - si tu, ca parinte, sa participi activ la descoperirea solutiilor, astfel incat ele sa se potriveasca cu tine, cu copilul, cu modul vostru de viata. "Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii" (A. Saint-Exupery, "Micul print")

Vivela

Vivela

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 01:17

Eu am fost un copil care a facut pipi in pat pana pe la 6 ani. Ai mei au fost la doctori cu mine de pe la 3 ani, dar le-au zis sa mai astepte, ca enurezisul nocturn (asa se numeste afectiunea) nu se trateaza mai devreme de 6-7 ani.
Deci pe la 6 ani tin minte ca m-au internat in spital pentru analize si am iesit de acolo in cateva zile cu 4 tipuri de medicamente. Mi le amintesc perfect, erau 3 tipuri de pastile si niste fiole foarte gretoase. Dupa tratament - care a durat cam o luna din cate imi amintesc - n-am mai avut absolut nimic, nu s-a mai intamplat niciodata sa fac pipi in pat.

Sanatate puiutilor vostri.

DaviDependenta

Children see. Children do.

witeflower

witeflower

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 august 2008 - 04:18

Depinde de cauza enurezisului, foarte mult. De aia zic ca trebiue mers cu copilul. Dc e o cauza medicala, merge pe medicatie. Dc e ceva pe fond psihic - poate sa recomande si psihiatrul un tratament care ajuta (cu sau fara spitalizare). Si ar fi utila vizita la psiholog, pt a nu idopa inutil copilul cu medicamente, ca poate fi ceva care se rezolva si fara... "Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii" (A. Saint-Exupery, "Micul print")

mirelageo

mirelageo
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 decembrie 2008 - 12:22

Doamne ma-ti speriat rau cu spinabifada,asta este o boala grava care poate produce si hidrocefalie,sunt ingrozita.[:(] Am si eu o fetita de 6 ani care face uneori pipi in pat,are un somn foarte adanc.Am lasato uda ,dar nimic,ar fi dormit asa doua nopti, nu una. Am discutat cu medicul de famile .Trebuie sa renuntam la lichide seara. Nici eu nu sunt de acord cu medicamebtele,fiindca le distruge imunitatea naturala,dar...daca e nevoie,folosim si deastea. Vizita la medic,este obligatorie,analize obligatorii,,,,MAI BINE SA PREVII ,DECAT SA TRATEZI.,,, Ah...e greu sa fi parinte,te ingrijoreaza orice,uneori ne ingrijoram aiurea[:D].Dar daca nu noi,atunci cine.......??????. Momentan mai astept,am impresia ca face pe ia ,doar cand ramane dezvelita,dar daca nu-i trece pana la vara,neaparat psiholog sau pediatru vedem noi...Pana atunci sanatosi sa fim.[:D] In orice caz,cu siguranta spinabifada nu are nici o traba[bang],,,,cred,,,,mai repede este de natura psihologica...sau puturosenie cronica[:D] Multa sanatate [aho]

aalina2003

aalina2003

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 17 decembrie 2008 - 01:03

eu am avut problema asta pana pe la 10 ani. 9si fratele meu la fel). s-a rezolvat de la sine,dar,dupa cum se vede a durat ceva vreme.nu am primit nici un diagnostic precis pe vremea aia. acum,din cate am citit eu acum despre asta,diagnosticul de enurezis nocturn se pune la baieti dupa varsta de 6 ani,la fete dupa 5 ani. sunt,totusi,pareri care sustin ca varsta minima pentru diagnostic varsta de 4 ani.se pare ca,intr-o masura destul de clara,este o problema mostenita. cauze: -tulburare de natura renala (rareori) -tulburare neurologica (rareori) -intarziere in dezvoltare tratament: -antidepresive -hormonal -corectarea prin antrenament folosinf diverse metode tip 'alarma de pijama uda" Oricum,tratamentul si metoda de urmat trebuiesc stabilite de catre medic.Tratamentul nu da roade mereu, mai ales cel bazat pe antidepresive. Ceea ce m-a linistit a fost faptul ca cei mai multi medici sunt de acord ca problema se rezolva de la sine,in timp, daca,bineinteles,nu este strict medicala (diabet,probleme renale,etc). Si eu asa am de gand sa procedez daca fetita mea va avea problema asta. Acum are 2 ani si 9 luni, la scutecul de zi am renuntat acum 5 luni,la cel de noapte nici gand. Bea lapte seara la culcare,uneori ceai noaptea,iar dimineata scutecul este plin. In timpul somnului de pranz nu ramane uscata,daca a baut cumva apa inainte de a adormi,deci nu are reflexul de a se trezi din somn pentru pipi,fie noapte,fie zi.

Nu sta pe tusa! Implica-te in discutie

Subiecte recente

• Paradisul de dupa colt - Llosa

redactor
    - Astăzi, 15:21

• Cum albesc/inalbesc rufe?

carolinah
    - Astăzi, 15:19

• Lenuta Hellen Nadolu - Povestea captivanta a unei romance

LadyArtemis
    - Astăzi, 14:20

• Concediul prenatal in cadrul a mai multi angajatori

flory_n
    - Astăzi, 12:46

• Mamici de Ianuarie 2016 (Fulguleti de Ianuarie 2016)

Anda08
    - Astăzi, 09:44

Intrebari Panica

• Avem voie sa mancam inghetata?

FrumoasaCorina17
    - mai 05 2015 12:02

• PORT-BEBE

emateodora
    - mai 03 2015 14:35

• Nasc?

Maria0123
    - mai 01 2015 16:36