Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil excesiv de mamos!?


7 raspunsuri la acest subiect

#1
clarrice

clarrice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 13:30

Copilul meu de un an jumate este excesiv de mamos. Imi dau seama ca la vartsta asta e normal sa fie dependent de mama, insa am observat si alti copii care stau cu bunicii fara probleme. Pana la urma nu ma deranjeaza situatia ci ma doare cand vad ca sufera cand trebuie sa plec de acasa. Nu lipsesc mult, deci prin urmare nu o neglijez, insa trebuie sa plec si de fiecare data inventam tot felul de situatii prin care s-o pacalim iar eu sa ma furisez. Nici treaba asta nu-mi place. Nu-mi place s-o mint. Imi dau seama ca e prea mica si nu stiu ce alta solutie as avea, si ma doare ca se intampla asa. Orice face prin casa trebuie sa ma stie prezenta, chiar daca in joaca ei nu are nici o treaba cu mine. Daca i se pare ca am disparut intra in panica si incepe sa ma strige si sa caute peste tot. Iar seara nu accepta sub nici o forma s-o adoarma altcineva, nici macar tati pe care il iubeste foarte mult, dealtfel. Asadar, problema nu e ca de ce vrea sa stea numai cu mine, pentru ca nu ma deranjeaza absolut deloc. Reusesc sa-mi fac treburile casnice sau mai putin casnice mereu implicand-o si pe ea in ceea ce fac. Problema e ca as vrea as vrea sa accepte mai usor despartirea de mine, atunci cand este nevoie.

#2
truli-luli

truli-luli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 347 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 14:19

Nu sunt experta in domeniu dar iti pot impartasi din experienta cu fetita mea. La aceeasi varsta Ana era exact la fel. Eu mergeam la servici dar trebuia sa prind momentul sa nu ma vada cand plec ca era jale. E drept ca dupa aceea se linistea relativ repede si ziua decurgea normal pana la intoarcerea mea acasa dar mi se rupea sufletul cand o vedeam. Eu am pus asta pe seama faptului ca pana la acea varsta a locuit doar cu noi, parintii, nu a avut contact constant si cu alte persoane plus ca la 1 an jumate ne-am mutat in alt oras si s-au schimbat multe. Dar pana la urma tind sa cred ca a fost doar o etapa. Pt ca dupa asta a urmat o vreme cand plangea la orice persoana straina care intra la noi in casa, apoi a devenit super rusinoasa in special cu barbatii, ca acum sa nu mai aiba probleme de nici un fel, e sociabila si linistita cand ii explic ca trebuie sa plec pt ca stie sigur ca ma intoc la ea [:D]

Cami[gravi]15s+ si [copil] ANA (17.08.2005)

poze Ana
varsta Anei

#3
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 15:31

Eu nu prea sunt de acord cu plansul copilului, dar in cazul asta da. A te furisa este cea mai mare greseala. Am vazut-o la cumnatii mei, care plecau pe furis, sau cand dormea copilul, incat ajunsese copilul stresat si nici sa doarma nu mai vroia. Si al meu plangea cand plecam la serviciu, daca se trezea inainte sa plec, ( avea un an si trei luni cand am inceput) indiferent cu cine ramanea, pana pe la 2 ani jumatate. La inceput era jale, cu atarnat d epicioare, cu lacrimi de crocodil. Primele dati il auzeam si dupa ce ieseam din bloc, apoi imediat dupa ce ieseam pe usa inceta, apoi doar plangea, fara sa se mai agate de mine...si a venit o zi in care ne-am pupat si am plecat. De fiecare data ne luam la revedere, il asiguram ca mami va veni dupa ora cutare, ne pupam printre plansete si plecam. Imi era foarte greu, dar nu m-am furisat niciodata, am fost foarte ferma in fata lui si a functionat.

#4
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 16:02

Increderea copilului in parinti(si nu numai) se construieste de acum. Nu o mai pacali, cand va mai creste, veti fi mereu pusi sub semnul intrebarii. In capusorul ei o sa fie mereu intrebarea: oare de data aceasta ma pacalesc sau nu? Nu merge pe ideea ca este mica si nu intelege. Explicandu-i mereu o sa inteleaga. De multe ori ne surprind, nu pot vorbi sau nu vor sa accepte. Sigur ca la inceput o sa planga. Stii bine ca le place sa fie felicitati(prefer sa merg pe felicitare decat recompensa cu obiecte) pt. orice fac. Fa din plecarea ta un joc. Pleaca pt. inceput 5-10 minute iar la intoarcere felicita prichindelul ca nu a mai plans si tot asa.......

#5
mariamunteanu

mariamunteanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.173 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 17:25

Asa e la varsta asta, e normal si va trece. In nici un caz sa nu pleci de acasa fara a-ti lua ramas bun de la ea chiar daca plange. Nu te furisa si nu o minti daca vrei sa aiba incredere in tine. Maria

#6
susur

susur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 19:38

Nu pleca niciodata fara sa-ti iei ramas bun ca nu se stie cand si daca te mai intorci .[grup]

#7
mariamunteanu

mariamunteanu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.173 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 20:07

Susur, ne sperii. Si asa Clarrice se simte vinovata ca pleaca juma de ora la piata. Maria

#8
clarrice

clarrice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 20 februarie 2008 - 22:28

Aveti dreptate! Stiam ca nu e bine sa plec fara sa-mi iau ramas bun, si totusi, iata ca am facut asta. Mi-am zis ca e prea mica si nu intelege. Mare greseala. Aceeasi greseala o fac si cand o critic catre o prietena sau catre buni,cu ea de fata, spunand ca a facut nu stiu ce prostioara sau ca nu a mancat tot.Copilul poate intelege mai multe decat credem noi, insa noi il subestimam de multe ori. Si chiar daca iese cu scandal sunt decisa sa nu mai repet aceeasi greseala. Va multumesc ca m-ati luminat. mariamunteanu javascript:insertsmilie('[flo]') o floare [flo] [flo]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -