Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Din ce cauza ati nascut prematur?


229 raspunsuri la acest subiect

#11
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 30 ianuarie 2007 - 22:03

Eu am nascut de doua ori prematur la 34 si respectiv 33 saptamani din cauza colului deschis si scurtat...prima data nu am stiut cauza...dr imi spunea de fiecare data ca e ok ...m-a trimis chiar si la gimnastica..
A doua oara am fost cu tratament de la 5 sapamani...cu 4 internari in spital...perfuzii si tratament cu gynipral...asta a fost..
In final cred ca am nascut prematur pentru ca asa a vrut Dumnezeu sa se nasca puii mei...El hotaraste cand si cum se naSc puisorii!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


#12
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 31 ianuarie 2007 - 02:42

Eu am nascut la 35s dupa ce s-au rupt membranele noaptea, ziua de dinainte mi-am pierdut echilibrul in baie, poate din cauza asta. Eu am avut si un polip pe col si colul era partial deschis, dar doctorul nu mi-a cerut sa stau in pat. Am stat in spital de joi pina duminica pentru prelungirea sarcinii dar bb nu a vrut mai mult de atit. El a fost bine, avea 2,280, l-au pus foarte putin la oxigen si a stat numai citeva zile in incubator. Nu avem nici o problema, sintem printre cei foarte norocosi.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]



Simona & Vladut (27 februarie 2005)



Poze la http://pg.photos.yah...rimie/my_photos



Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/



Despre Andrei



#13
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 31 ianuarie 2007 - 15:42

Eu am nascut fara motiv la 33de sapt pe Catrina. E drept veneam dupa doua sarcini pierdute, la Catrina am sangerat iar in ultima parte a sarcinii colul a fost nici lung dar nici foarte scurt insa moale. La controlul de la sapt 32 colul era tare si avea 4 cm. O sapt mai tarziu s-a rupt apa. Am stat trei zile in spital pt injectii pt maturarea plamanilor la bb. Dupa care am stat in travaliu 13 ore. Contractii maxime, dilatatie 1. Eu febra 40, bb tahicardie...cezariana de urgenta.

La Sofia din cauza istoricului am avut monitorizari dese. La ultimul control la 31 de sapt la dr. mea mi-a spuis sa merg la spital pt. o eco performanta ca vrea sa vada cum stam cu cezariana veche (aveam dureri si ma suspecta de o ruptura uterina). Am ajuns la spital si dr. peste care am dat s-a crizat ca e copilul prea mic si ca tre sa facem tratament sa ajutam placenta sa hraneasca bblusul mai bine. Ca urmare i-a dat un tratament care se face pe baza de voluntariat - nu mi-a cerut acceptul. Mi-a fo ingrozitor de rau si am cautat pe internet ce e cu medicamentul ala (Voluven). Am cerut sa nu-mi mai fie administrat. Prea tarziu. Mi s-a rupt apa la 32 de sapt si am nascut in aceeasi zi tot prin cezariana de urgenta. BB era asezat cu capul in sus si cezariana veche nu se comporta prea bine.





__________________________



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

#14
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 31 ianuarie 2007 - 17:35

Eu nici nu mai stiu de ce-am nascut prematur. Cert e ca originea problemelor a fost bebelusul. Dupa ceva interventii am reusit sa-l stabilizam pe bebe, insa eu nu am mai raspuns la fel de bine. Si dai cu tensiune mare si cu edeme puternice, la un moment dat s-au reglat si astea si incepusem sa sper ca nasc la termen. Totusi am intrat in travaliu o luna mai tarziu dupa ce-am descoperit problema de sanatate la Adrian, adica la 33 sapt. si 4 zile. I s-au facut doua transfuzii de sange fetale care banuiesc eu au dus la o sensibilizare a uterului meu si in final el n-a mai rezistat si-a intrat in contractii de travaliu. In acest timp de o luna de la prima interventie si pana am nascut, am mai avut 2 episoade de contractii care semanau cu un travaliu fals (erau regulate, dar nedureroase). In final al treilea episod a fost cu contractii dureroase si n-am avut ce sa mai oprim.

Probabil ca in final am nascut din cauze materne, care au tinut de mine, dar initial lantul problemelor l-a declansat bebelusul si nici acum nu stim ce anume a cauzat problema lui (anemie severa). Dar uite ca suntem sanatosi si voiosi, crestem si ne bucuram de viata.

Ceea ce le doresc tuturor prematurilor si mamicilor lor.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi


#15
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 31 ianuarie 2007 - 20:24

ana maria [flo], bun subiect. nici eu nu stiu de ce am nascut prematur. mie nu mi s-au rupt membranele dar au inceput contractiile dese (la 5 min) si dureroase fara nici un fel de avertizare. eram in sapt 31. am mers la spital unde m-au monitorizat, au constatat ca nu eram dilatata deloc, membranele erau intacte. am facut injectiile pt maturarea plaminilor bebelusilor, just in case, si bine am facut. eu tot mai speram sa inceteze contractiile si sa plec acasa. abia dupa 2 zile (contractii din greu, epidurala la purtator) s-a constatat ca colul s-a deschis suficient si ca nu mai e cale de intoarcere. am facut atunci cezariana si s-au nascut minunile noastre.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****


#16
ELYSA

ELYSA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 31 ianuarie 2007 - 21:48

Si eu am nascut prematur acum 16 ani .Sa va spun motivul .....?Constipatia a fost devina!Credeti asa ceva?Eu nu!Cica ar fi fost si problema cu RH-ul dar nu se stie exact.Problema este ca am nascut la 24 sapt.(Avort recuperat)cu un student care a tras copilul de picioare,a stat 2 luni la incubator iar la un an am aflat ca nu va merge decat daca face Dumnezeu o minune.Inca nu a facut-o dar este un baiat minunat,cuminte si destept.

#17
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 31 ianuarie 2007 - 23:39

Ana Maria, excelenta idee cu topicul acesta!
Poate ar fi bine sa-l faca Papa "sticky" nu atat pentru noi ci pentru viitoarele gravidutze si mamici ca sa fie constiente de riscurile unei nasteri premature!

Eu am nascut la 27 de saptamani si un pic prin cezariana!
Motivul: sarcina gemelara pe uter subseptat si cu multe fibroame (unul de 10 cm)!
Istoricul: de la 10 saptamani internata in spital, la 22 de saptamani travaliul cupat cu ajutorul lui Dumnezeu si al perfuziilor cu Gynipral, col deschis la 24 de saptamani, membrane prolabate in vagin la 26 de saptamani si in final, ruptura lor spontana dupa o saptamana!
Am plecat de la 25% sanse sa duc sarcina pana la capat asa ca pot spune cu certitudine ca a fost o reusita ca am ajuns pana aici!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#18
cristina22

cristina22

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 01 februarie 2007 - 13:39

pur si simplu!!! mi s-a rupt apa in timp ce dormeam! aveam 36 saptamani si 2 zile!!
ANA-MARIA[flo]

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

#19
angi_m

angi_m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 630 mesaje

Postat 01 februarie 2007 - 18:17

Eu, cu toate ca toata sarcina am fost consemnata sa stau cuminte in pat ca aveam uterul predispus la contractii, m-a mancat si am facut treaba cu o zi inainte sa nasc
A inceput sa ma doara spatele si noaptea mi s-au rupt membranele
Dupa 5 ore am nascut-o pe Iulia (nastere normala) - 2.7 kg
Am nascut la 36 de saptamani
Acum suntem amandoua OK

"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"
Angi
Iulia [bibe] - 3 noiembrie 2006 - http://picasaweb.google.com/angighita

#20
Ignatica

Ignatica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 470 mesaje

Postat 01 februarie 2007 - 22:17

Eu am nascut prematur la 35 de saptamani din motive necunoscute. Intr-adevar de la 29 de saptamani am acuzat dureri in zona pelviana, nu am stiut ca de fapt uterul se contracta, nu erau contractii obisnuite, in sensul ca erau dureri continue, gen dureri musculare. Mi s-a recomandat sa stau in pat, nu am facut efort, am intrat pe tratament cu Gynipral.

Cu o zi inainte de a naste am facut o ecografie, totul era ok, col inchis, placenta nu era joasa. A doua zi am inceput sa elimin dopul gelatinos iar a treia zi mi s-au rupt membranele. Am nascut natural, fara epidurala.

Mai vreau un bebe si imi e teama ca voi naste tot prematur, [:(]



Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)





poze

Nasterea sufletelului nostru David


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -