Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pensiile pe card-ce parere aveti?


44 raspunsuri la acest subiect

#21
wonderful

wonderful

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.217 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 01:37

Ce te faci cu cei f. in etate?Ii porti pe drumuri pe orice vreme?Sunt victime sigure ale borfasilor care abia ar astapta sa-si ridice banii ca sa-i prade.Sunt mai multe aspecte discutabile.

#22
lgireada

lgireada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.073 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 09:09

Batranii nostri (>75, desi limita nu e doar dupa varsta) isi cumpara cate o painica de la magazinul din colt, care sigur nu are ATM sau POS sau o bucatica de branza din piata, tot de la alta batranica care se mai incurca inca in zerouri ... E clar ca trebuie sa incepem schimbarile de undeva. Dar sa tinem cont si de varsta si luciditate si posibilitatile zonei. E absurd sa vorbim de carduri in vreun sat in care exista 2 birturi si un magazin mixt. Liliana http://new.photos.ya...lgireada/albums

#23
carmenpit77

carmenpit77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 17:36

Raspund si eu la acest subiect dar stric numai din punctul meu de vedere. Parintii mei de mai bine de 3 ani au pensiile pe card pt ca ei locuiesc la tara si nu vin pe data de .. a fiecarei luni sa-si ridice pensia. deci acest job imi revenea mie. Eu insa nu aveam timp sa astept postasul sa aduca banii vreo 2 zile(ca vine azi ba nu vine maine etc) si nici sa astept la coada la posta. Asa am fost f multumita sa-si puna pensiile pe card, cardul sta la mine pt ca ei nu stiu sa-l folosesc si cand doresc domniile lor ma suna, ma duc la bancomat, scot suma dorita si gata.

#24
CrisaS

CrisaS

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.942 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 19:22

Raspund si eu la subiect.Parerea mea e ca e cea mai mare prostie.Cu atit mai mult pentru pensiile de 2, 3 4 milioane avind in vedere ca majoritatea bancilor in Romania percep niste comisioane iar pentru un batrin care are pensia mica , conteaza si 1000 de lei. Tatal meu a refuzat cardul.Soacra mea l-a vrut pentru ca a zis ca ii este greu sa stea acasa la ora de in ziua de sa isi ia pensia.Ii e mai comod cu cardul.Bine ea e traita in America 30 de ani asa ca vede altfel lucrurile.Dar in general e mare prostie pentru unii pensionari din Romania.Chiar si pentru unii salariati e o timpenie dar..asta e. Crisa Viata-i scurta daca nu o putem lungi s-o facem lata!! http://tt.lilypie.com/5yfXm4.png http://www.flickr.co...0554@N05/x96080

#25
RamonaD

RamonaD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 20:33

Raspund si eu asa cum vad eu lucrurile.Mi se pare un lucru foarte bun si civilizat.Comisionul nu e mai mare de 0,50 bani la pensiile lor.(ca v-ati referit la cei cu pensii mici)Pai si banii aia multi ii lasa postasului,ca "atentie"! Cei care nu se pot deplasa sau care nu sunt lucizi sau capabili sa se adapteze la nou au familii,copii care-i iubesc si care teoretic ar trebui sa se ocupe de ei,nu doar sa ii caineze de la distanta.N-am batrani in familie,pentru ca tatal meu are 56 ani si este foarte tanar,frumos si activ,genul de om care n-ar zace cu orele in fata televizorului fara sa faca nimic cred ca nici la 100 ani dac-ar trai,pentru ca e plin de viata,dar daca el ar fi in imposibilitate,daca nu s-ar descurca,n-ar fi atat de activ si istet,daca va imbatrani si va fi neputiincios,voi fi eu acolo,alaturi de sufletul lui,si-l voi ajuta,nelasandu-l la greu.Pentru ca parintii ne cresc si e datoria noastra morala sa-i sprijinim la batranete.Si daca s-ar intampla sa ma stabilesc vreodata in alta tara(ceea ce nu prea cred ,ca sunt destul de bine in tara mea,asa cum este ea...cu stiti cu totii ce neajunsuri...),pai mi l-as lua si pe el cu mine!As lupta pentru asta.Si vorbesc doar despre el ca mama nu mai am,si daca aveam era aceeasi situatie.Asa ca iubiti-va parintii(care mai aveti)si ajutati-i,sprijiniti-i!Pensia pe card-un lucru foarte bun,ca suntem in mileniul 3![:)] Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru "No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

#26
liliac1

liliac1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.404 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 21:14

Si eu am o parere f proasta despre acest aspect, si nu vorbesc din prisma batranilor mei parinti care sunt pensionari si care AU deja pensiile pe card, ci ma gandesc si al altii. Sa nu pierdem din vedere comisionarea de catre banci, care nu e de doar 0,5 RON, care raman la factorul postal ci e diferita in functie de politica bancii. Sa nu pierdem din vedere comisioanele de administrare a contului (care se ridica de cele mai multe ori peste 10 RON/an), sa nu uitam ca se comisioneaza fiecare extragere cu suma fixa+procent din valoarea extrasa, sa nu uitam ca se comisioneaza fiecare interogare de sold. Pentru unii pensionari devine o adevarata angoasa pentru ca pensia fiind mizera, conteaza cei cativa banuti, cu care ei isi asigura painea pe 2-3 zile. Apoi sa nu pierdem din vedere faptul ca multi devin neputinciosi: ba le slabeste vederea, ba le tremura mainile...si mai punem si faptul ca nu toti au ajutoare in randul tinerilor. Pai ce facem cu cei care n-au copii si nepoti? Apoi...nu toti stiu sa citeasca foarte repede, unii silabisesc, tinand cont de conditia sociala a lor. In asemenea conditii, ar ajunge bataia de joc a celor care asteapta in spatele lor, raportat la tanara generatie care si-asa ii "taxeaza" pe batrani ori de cate ori ii prind. Apoi inca un aspect deloc de neglijat, datorita necunoasterii, vor putea cadea f usor in plasa unor rauvoitori si pot fi victimele cele mai usoare ale clonatorilor de carduri. Si inca ceva... nu se pot face plati cu cardul decat in marile orase, dar si acolo doar in anumite locatii. Spre exemplu, eu nu-mi pot plati intretinerea cu cardul. La fel, nu-mi pot plati biletul de autobuz sau painea (doar daca ma duc in supermarket). In asemenea conditii, din punctul meu de vedere, aceasta miscare facuta de banci, nu vine in favoarea simplului pensionar. Vor dezvolta "politici" locale care sa avantajaze institutia bancara si nicidecum pe cel caruia pensia ar trebui sa-i ajunga pana luna viitoare. Si pana acum pensionarii au putut sa opteze daca isi pun pensia pe card sau asteapta factorul postal sau o ridica direct de la of postal apartinator. Liliana& [comoara] Andra-Maria Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

#27
RamonaD

RamonaD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 21:28

[quote]Originally posted by liliac1
[...si mai punem si faptul ca nu toti au ajutoare in randul tinerilor. Pai ce facem cu cei care n-au copii si nepoti?

Off topic,scuzati-ma!Am o curiozitate.
Hmmmm...exista asemenea cazuri?!Pai,iertata-mi fie intrebarea,pentru ce au trait?Adica nicio ruda tanara in familie?Pai care-i rostul vietii pana la urma?

Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru

"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."

#28
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 21:38

quote:
Originally posted by RamonaD
[quote]Originally posted by liliac1[...si mai punem si faptul ca nu toti au ajutoare in randul tinerilor. Pai ce facem cu cei care n-au copii si nepoti? Pai,iertata-mi fie intrebarea,pentru ce au trait?Adica nicio ruda tanara in familie?Pai care-i rostul vietii pana la urma?Ramona,mamica lui Cosmin-Alexandru"No need to run and hyde/ it's a wonderful,wonderful life..."
nu pot sa cred ca aici s-a ajuns...uite ca nu toti suntem dotati cu darul acesta...nu e nici un moderator prin zona ? Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala ! lyme suport romaniaador copii Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu << rabdarea este cheia fericirii >>

#29
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 21:56

Ramona, tu crezi ca singurul rost al vietii e sa te inmultesti??? Poate unii nu au putut sau nu au vrut sa aiba copii, poate au ramas singuri o viata intreaga din motive de ei stiute, poate au studiat si au cercetat o viata intreaga ca sa descopere un vaccin care sa te salveze pe tine sau pe ai tai, poate si-au dedicat viata unui scop la care tu nici nu poti sa te gindesti, poate au copii care au murit sau care au plecat si au uitat de ei... Chiar nu ti-e rusine sa spui ce ai spus mai sus? Chiar nu realizezi ca si familia ta perfecta cu multi membri poate pati acelasi lucru la un moment dat? De unde trufia asta? Daca nu ti-e rusine, macar frica de Dumnezeu sa-ti fie sa spui o asemenea aberatie!

#30
andabrro

andabrro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 22:38

Sigur ca-i bine sa ai optiuni, dar in ceea ce ma priveste votez cu cardul fara discutii. Maica-mea a devenit "docent" in lucrat cu ATM-ul de dragul (sau nevoia) dolarilor mei (pe calea asta ii parvin, virati direct din salariul meu in cardul ei), le ofera mai multa autonomie (vezi asteptatul postasului zile la rind) si poate pina or ajunge ei incapabili sa manipuleze ATM-ul, o mai avansa si Romania pe calea informatizarii - stiu ca lu' barbat'miu i-am "furat" identitatea all the way, fac tranzactii in numele lui pe internet de iese fum. apropo de uitat codul pin - ala se poate schimba cu ceva semnificativ pt posesor (nu dau exemple [:D]) amanda


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -