Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Urme de la varicela?


34 raspunsuri la acest subiect

#11
Dari_Scumpi

Dari_Scumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 17:10

Pentru Cristina22 : spune-mi te rog de unde se poate cumpara bitter suedez. Fetita mea, in varsta de 4 ani, are varicela...offf... Cel mai frica (sa nu ramana cu urme) imi este de o buba care o are pe obrajel, in partea de jos, langa gurita...mi se pare maricica si are o coaja destul de groasa...sper din tot sufletul sa nu-i ramana gropita de la ea.... La tine cum au fost cicatricile de la varicela? Ramasesera gropite sau doar pete maronii? I-am luat un unguent de galbenele cu propolis cu care ii dau tot timpul pe bube...ma rog la dumnezeu sa fie eficient contra urmelor...toti spun ca e foarte bun cicatrizant... Offf, ce sa fac?? Saracuta a inteles sa nu se scarpine - am dat ptr. asta si cu mixtura mentolata, dar vreo 2 nopti la rand s-a scarpinat in somn mititica pana s-a trezit si pe corp are la cateva bube cojite urate (ca si cum s-au rupt bubele cu lichid).

#12
cristina22

cristina22

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 05 mai 2007 - 17:39

quote:
Originally posted by Dari_Scumpi

Pentru Cristina22 : spune-mi te rog de unde se poate cumpara bitter suedez. Fetita mea, in varsta de 4 ani, are varicela...offf... Cel mai frica (sa nu ramana cu urme) imi este de o buba care o are pe obrajel, in partea de jos, langa gurita...mi se pare maricica si are o coaja destul de groasa...sper din tot sufletul sa nu-i ramana gropita de la ea.... La tine cum au fost cicatricile de la varicela? Ramasesera gropite sau doar pete maronii? I-am luat un unguent de galbenele cu propolis cu care ii dau tot timpul pe bube...ma rog la dumnezeu sa fie eficient contra urmelor...toti spun ca e foarte bun cicatrizant... Offf, ce sa fac?? Saracuta a inteles sa nu se scarpine - am dat ptr. asta si cu mixtura mentolata, dar vreo 2 nopti la rand s-a scarpinat in somn mititica pana s-a trezit si pe corp are la cateva bube cojite urate (ca si cum s-au rupt bubele cu lichid).



pe vremea cand am facut eu varicela se gasea in farmacii! Acum habar nu am! incearca, totusi! SANATATE!
STAI LINISTITA, NU RAMAN URME!!! COPIII ISI REVIN REPEDE!

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)[auto]

#13
Plincssita

Plincssita
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 06 mai 2007 - 02:17

am vrut sa zic varicela..nu varicea[ups]

~The little one from here:D~

#14
biluta28

biluta28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 07 mai 2007 - 13:12

quote:
Originally posted by Dari_Scumpi

Pentru Cristina22 : spune-mi te rog de unde se poate cumpara bitter suedez. Fetita mea, in varsta de 4 ani, are varicela...offf... Cel mai frica (sa nu ramana cu urme) imi este de o buba care o are pe obrajel, in partea de jos, langa gurita...mi se pare maricica si are o coaja destul de groasa...sper din tot sufletul sa nu-i ramana gropita de la ea.... La tine cum au fost cicatricile de la varicela? Ramasesera gropite sau doar pete maronii? I-am luat un unguent de galbenele cu propolis cu care ii dau tot timpul pe bube...ma rog la dumnezeu sa fie eficient contra urmelor...toti spun ca e foarte bun cicatrizant... Offf, ce sa fac?? Saracuta a inteles sa nu se scarpine - am dat ptr. asta si cu mixtura mentolata, dar vreo 2 nopti la rand s-a scarpinat in somn mititica pana s-a trezit si pe corp are la cateva bube cojite urate (ca si cum s-au rupt bubele cu lichid).



Dai cu violet de gentiana pe cele care ti se par mai urate eu am folosit si la mine si la copii si a fost ok, alterman violet cu mentolata .


Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 7 ani juma - Edi 2 ani si 8 luni

http://community.web...m/user/biluta28



#15
Dari_Scumpi

Dari_Scumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 09 mai 2007 - 12:00

Multumesc mult de raspunsuri! ce sa zic, am fost la farmacie unde am gasit bitter suedez, cu care ii dau de cateva ori pe zi pe bubite alternativ cu unguent de galbenele si propolis. Au inceput sa cada din cojite dar, in somn probabil i s-a desprins coaja la cea de pe fatzuca... offf, nu mai pot de necaz!! Este o urma (gropitza) nu foarte mare dar....va trece?? adica se va reface complet acolo? dau in continuare cu incredere cu bitter suedez pe ea, de fapt pe toate. este posibil ca acesta sa aiba efectul miraculos (!!!) de a reface pielea intr-atat incat sa nu ramana acea adancitura?? adica este posibil "sa creasca epiderma la loc" acolo?? am mai citit marturii cum ca reface complet, pana la a nu ramane nici un fel de urma!! asa o fi??
Cristina, la tine cum a fost? Chiar asa semne aveai si tu (gen gropitze sau doar pielea unde fusesera bubele mai inchisa la culoare?) Si cat timp ai continuat cu bitter suedez dupa ce cazusera cojitele? dadeai alternativ si cu unguent de galbenele?

#16
cristina22

cristina22

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 11 mai 2007 - 10:06

dari- pe fata am avut si eu doua gropite, dar intr-un timp foarte scurt nu s-au mai vazut. Am pus bitter si unguent cam o luna pe locurile respective. Nu dispera, suta la suta trece![bis]

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)[auto]

#17
Dari_Scumpi

Dari_Scumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 11 mai 2007 - 10:54

Cris, multumesc mult de raspuns. Deja parca urma de care ma temeam eu, incepe sa se stranga din ce in ce mai mult. Oricum, voi continua sa dau cu bitter si galbenele, cu mare incredere.

#18
anda74

anda74

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 mai 2007 - 22:16

posibil sa treaca cu bitter si unguent de galbenele,dar eu la cei 33 ani am un semn de la varicela in frunte[:D]...nu se vede prea tare ptr ca este situat strategic[:D]....il am de la varsta de 4 ani[:D]....imi pare rau ca nu pot spune altceva,dar semnul meu este real si dupa....29 de ani[:D]....
sanatate multa!

#19
Dari_Scumpi

Dari_Scumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 21 mai 2007 - 00:33

Anda, si eu am semn de la varicela facuta la 5 ani jumate', semn care se vede "cu succes" si azi dar stiu sigur ca mama nu mi-a dat atunci, la vremea aceea decat cu mixtura...pentru mancarime. Noi avem incredere cu bitterul si dam in continuare pe semnuletul asta care ne da batai de cap...de fapt, numai mie...off... sper sa fie eficeinta treaba mai ales ca semnul nu e de dimeniuni mari cum il am eu sau cum am mai vazut la altii.

#20
Cerasela67

Cerasela67

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 29 mai 2007 - 18:37

Fetita mea (7 ani) a facut acum varicela (cred ca e epidemie in gradinita). Medicul mi-a recomandat numai mixtura cu metol insa o dau de 2 zile si nu se schimba nimic, adica bubitele sunt tot pline cu lichid, nu se retrag.Prima care a aparut acum 5 zile e imensa (bine ca e pe spate), pot sa o dau cu bitter suedez acum, in faza de basica cu lichid sau numai dupa ce dispare lichidul? La fel si cu alifia cu galbenele, in ce faza se foloseste? Cat despre mare si soare nu mi-a spus nimic medicul, noi plecam la mare in iulie, sper ca nu ii face rau!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -