Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ne stresam copii?????


17 raspunsuri la acest subiect

#1
adi_dalma

adi_dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 00:09

Am citit postarile de mai jos care m au pus pe ganduri.... Ma intreb este bine sa ducem copilul prescolar la prea multe activitati??? Balet, inot, aikido,patinaj,calculatoare,arte plus limbi straine din belsug (cunosc o fetita de 5 ani care are de 5 ori pe saptamana, dupa amiaza limbi straine-meditatii) Oare ce este mai bine pt copii nostrii??? Este drept ca in fata blocului nu se mai pot juca.. saracutii nu au parte de o copilarie ca a noastra. Dar nu este bine nici sa stea la Tv toata ziua ,,,, Voi cum procedati? quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by oriadam Sunt si cursuri de tenis, dar eu, personal (ca fost sportiv de performanta) NU VA RECOMAND pentru copii mici, pentru ca agreseaza dezvoltarea sistemului osos. Mult mai folositor un sotron sau orice alt joc "din fata blocului" decat tenisul la varsta mica. -------------------------------------------------------------------------------- oriadam, , este foarte adevarat ce spui, si ma bucur sa aud ca exista sportivi de performanta care spun asta public (oare cati dintre parinti au retinut esentialul din procesul Oanei cu federatia de gimnastica?) Ar trebui pusa serios in discutie moda optionalelor la varste mici si mai ales oportunitatea acestora. In goana dupa bani a gradinitelor si dupa glorie a parintilor copiii cad victime, nu neaparat direct pe patul de spital ci de multe ori indirect prin stressul inutil si repercursiunile viitoare nu neaparat pozitive asupra organismului aflat in plin proces de dezvoltare psiho-motorie. Capcaun optional ag

#2
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 00:53

Categoric nu e bine, dar fiecare parinte face asa cum considera. Mie 2 extra-activitati mi se pare suficiente. PC va invata la scoala, limbi straine la fel, in schimb l-as da la un sport mai devreme. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. http://www.jnsr.be/ro.htm

#3
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 01:42

Nu stiu daca o stresez, da o intreb cand mi-or aduce-o de la tara..:) ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI http://s127.photobuc...exis1980_photo/

#4
cristina22

cristina22

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 11:12

adevarul e ca parca ieri era in pampers si acum se chinuie sa citeasca. Categoric vrem prea mult, cand ar trebui sa-i lasam sa se joace! cristina si nazdravanul Andrei

#5
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 11:31

Parerea mea este sa nu exageram cu activitatile astea organizate, mai important este sa mergi cu copilul tu, ca parinte, sa faceti miscare si sa va distrati impreuna (aici as da exemplu patinajul, plimatul in aer liber...). Apoi dupa ce copilul invata sa inoate la fel, poate merge cu parintii sa faca asta, daca doreste. Ideea este sa nu "institutionalizam" ceea ce dorim sau speram sa devina hobiuri ale copilului nostru. Nicoleta

#6
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 12:01

Eu il duc pe Adi 6 ani la diverse activitati (pian, canto,dans, engleza)... am scris la multe alte subiecte de acest gen... si cred ca nu este stresat... de ce? In primul rand eu nu cer performanta de la el... nici macar in domeniul (canto) in care a dovedit ca poate face performanta... L-am ascultat atunci cand a sustinut vehement ca nu vrea ceva... concret...a fost asta vara la inot, dupa a treia sedinta a fost foarte stresat, ca in final sa ne spuna ca daca vrem noi merge, dar lui nu-i place... nu l-am mai dus, desi platisem 10 sedinte... Are marele avantaj ca este la gradinita cu program scurt, deci de la 12,30 este liber, ceea ce ii permite sa aiba "timp al lui". Adica de la 12,30 pana la 14,30 sta in parc cu bona si se joaca cum vrea el... activitatile extra sunt de la 16 la 17, dupa care iar are program de voie... nu fac cu el altfel de lectii... timpul petrecut impreuna se rezuma la joaca... pe calculator, carti, cantat... etc... Cand l-am inscris la engleza i-am spus profesoarei ca nu vreau sa-i dea teme acasa, iar surpriza a fost pentru amandoi placuta, pentru ca oricum nu se dau teme acasa, iar ora este de fapt un joc continuu...cu competitii si a indragit engleza... Daca un copil este la program prelungit atunci chiar ii este mai greu cu activitatile extra, pentru ca nu are timp pentru el... la gradinita este mereu supravegheat si chiar si joaca are o tema impusa nu poate sa-si planifice el timpul... Apoi eu privesc lucrurile si altfel... profesoara de canto si pian al lui Adi spune ca este bine copilul sa se invete cu munca de mic... cu un program...iar eu am vazut ca la Adi asta chiar prinde... dar precizez inca odata fara pretentii de performanta....si fara a insista pe ceva ce refuza...

#7
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 12:07

Mie la 4 ani, ca are Stefan, distractia mi se pare cea mai importanta. Si daca pot fi si eu acolo, de ce nu? Nicoleta

#8
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 12:14

Eu cred ca depinde foarte mult de copil. Pitica mea este inca mica, insa face la gradi aikido si dans. Este foarte fericita si se bucura cand are orele respective. Este un copil excesiv de energic, are nevoie mereu de actiune si de schimbari. Asa ca eu una nu cred ca as stresa-o daca as face un program mai variat cu mai multe activitati. Sigur, nu sa o duc la oboseala sau sa fie fortata sa participe la orele respective. In plus merita ca un copil sa incerce diverse activitati si sa aleaga el ce vrea sa faca sau cu ce sa continue. Rox [gravi] si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004) ]

#9
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 12:24

nu trebuie sa exageram cu pretentiile fata de performantele copiilor nostrii, asta este clar!

eu cred ca ii stresam (eu si tati lor, pe copiii nostrii) poate cu altceva: cu faptul ca suntem noi de cele mai multe ori prea obositi ca sa mai reusim sa avem rabdare sa ne jucam cu ei, sa ii ascultam, etc. de multe ori abia avem energie sa-i hranim, sa-i spalam, sa-i culcam... eu asta simt ca nu e bine, si ma straduiesc sa evit sa ma rezum doar la 'ingrijire' in relatiile cu copiii. uneori e greu, dar satisfactia este mare!

cat despre lectii si optionale, eu una ma multumesc cu ceea ce fac la ghradinitza, acasa bogdan mai joaca unele jocuri matematicve sau cu litere, ca sa exerseze.... dar asta daca vrea el, nu il silesc. in vacante il mai pun sa scrie cate ceva,. max o pagina pe zi- adica max o jumate de ora adunata. cand va fi la scoala o sa aiba mai mult de muncit, dar acum la 6 ani cred ca este suficient ce invata la gradinitza!

nu face meditatii la engleza, exersam uneori impreuna cuvinte (numerele, culorile, poezioare) - de obicei in masina, in we, cand avem drumuri mai lungi de facut [bonjovi]

_________________________________
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
[hagi]Bogdan - 04.07.2000 si [bonjovi]Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#10
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 24 ianuarie 2007 - 12:27

Daca activitatile extra-gradinita ii fac placere copilului (asta se vede) si sunt un mod interesant de a-si petrece timpul, atunci, de unde stres?
2-3 activitati pe saptamana dintre care musai una sportiva consider OK pentru un prescolar. Prea multe l-ar putea obosi.

Cristina,
mama lui
Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -