Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

puiul meu e timid?


3 raspunsuri la acest subiect

#1
codrela

codrela
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 octombrie 2006 - 10:13

Baietelul meu e un guraliv. ACASA. Acum are 3 ani, de la 1 an si 9 luni merge la cresa si de o luna merge la gradinita. Toata lumea imi spune ca e f. cuminte (uneori mai musca, dar asta e rar) dar ca nu scoate nici un cuvant... A avut o adaptare f usoara in sensul ca a plans cam o saptamana la cresa si nu a plans deloc la gradi. Acasa imi povewsteste TOT ce a facut toata lumea la gradi si imi canta si spune poezii invatate la gradi, dar acolo...NIMIC. Cum pot sa-l ajut sa depaseasca acest obstacol? Multumesc, Codrela Nanan's

#2
alinaluchian

alinaluchian

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 06 octombrie 2006 - 16:50

Nu vorbeste nici cu educatoarele si nici cu copiii ? Nimic nu e facut din nimic si ce nu intelegi in corpul tau nu vei intelege nicaieri.

#3
claudia_2803

claudia_2803

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 06 octombrie 2006 - 20:09

Codrela, aceeasi problema o am si eu cu Laura. Acasa ma zapaceste!!! Nu tace o secunda! Are 5 ani jumate, este la scoala in al doilea an. A fost la cresa, gradinita, playschool ... NICIODATA nu a vorbit cu nimeni (nici copii nici educatoare)! Toata lumea imi zicea ca e timida dar o sa-si revina. Invatatoarea ei de anul trecut studiaza psihologia. A vorbit cu una din profesoarele ei de cazul Laurei (pentru ca pur si simplu nu stia cum sa o faca sa vorbeasca) si i-a spus ca poate fi vorba despre "mutism selectiv", i-a recomandat niste carti pe care ea mi le-a imprumutat si mie. Ii descrie comportamentul perfect!!!
Acum suntem pe lista de asteptare pentru o programare la un psiholog pentru copii. Are 3 prietene la after-school cu care vorbeste doar in soapta, le vorbeste numai la ureche [V].
Daca mai ai intrebari, ma gasesti aici.
Daca stii engleza intra si citeste mai multe aici:


http://www.selectivemutism.org/
http://www.aboutourk...out_mutism.html




Claudia, [majoreta]Melissa & [zana]Laura


#4
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 06 octombrie 2006 - 23:50

Si eu am aceeasi problema cu Alex. Are 3 ani, a intrat la gradinita de o luna si nu vrea sa vorbeasca ,, cu educatoarea si din cite am inteles nici cu ,, copiii. In schimb acasa ne povesteste, asa cum poate, ce a facut la gradinita. Alex merge si la Garderie, e un loc unde parintii depun copiii inainte de inceperea orelelor de scoala, acolo vorbeste cu doamnele care ii supravegheaza (nu intotdeauna, dar totusi...). Am citit link-ul dat de Claudia despre mutism selectiv. Eu nu-l recunosc, in afara de faptul ca nu vorbeste in public (atunci cind se asteapta de la el lucrul asta...ca daca sintem la supermarket, de ex., nu-i tace gura!). A fost intotdeauna un independent, nu s-a agatat de noi, la gradi n-a plins nici macar in prima zi, doarme bine, iar "accidente" (pipi,...) nu are mai des ca alti copii de virsta lui. Eu am doua explicatii: - e un copil bilingv (Claudia, poate e la fel si la voi) - are o doza de timiditate, cert, dar e si un incapatinat de mama-mama! Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -