Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Enurezis nocturn la 12 ani-ce e de facut?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
mamioana

mamioana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 27 august 2006 - 19:09

Buna! Maine vine in vizita un verisor de-al meu si sta la noi o saptamana. Parintii si fratele lui sunt plecati in Italia sa munceasca, iar el sta cu o matusa. Fiind in vacanta, m-am gandit sa schimbe un pic atmosfera si sa-l iau si la mine sa-l mai distram putin, mai ales ca ii este si asa greu fara parinti si mai sta si intr-un oras micut de munte fara prea multe locuri de distractie. Insa,desi are 12 ani,sufera de o problema-enurezis nocturn.Asta nu m-a impiedicat sa-l invit la mine, desi probabil o sa am ceva de munca. Nu stiu nimic despre afectiunea asta.Am citit cate ceva si am inteles ca e o problema psihica generata de o trauma din copilarie. As vrea sa pot face ceva sa-l ajut. Amanunte multe nu stiu despre ce trauma ar putea fi vorba in cazul lui sau cand a inceput. Probabil plecarea parintilor inca de cand a avut varsta de 5 ani. Deci parintii pleaca sa munceasca din februarie pana in octombrie. Cand se intorc, copilul nu mai are nici o problema, motiv pentru care nu au consultat niciodata medicul. Nu stiu de unde sa incep. Sa-l duc la pediatru, la neuropsihiatru, habar n-am. Exista vreun tratament pentru asa ceva? Astept sfaturile celor ce au cunostinta despre asta. [pup] Oana 15+ si Sebastian(06.10.2002)

#2
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 27 august 2006 - 22:30

Am sa-ti dau cateva link-uri cu informatii avizate care sper sa-ti fie de folos:

Click aici

si aici

Dupa cum ai sa vezi exista tratament si iti doresc sa rezolvati problema cat mai repede [flo]


Everyone is entitled to be stupid, but some abuse the privilege.

#3
mamioana

mamioana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 28 august 2006 - 01:46

Iti multumesc din suflet, Jocelyn. Chiar imi doresc sa-l ajut. [pup] Oana 15+ si Sebastian(06.10.2002)

#4
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 28 august 2006 - 01:55

Parerea mea este ca lipsa parintilor e cauza principala. Nu stiu ce solutie sa iti dau, e o problema de psiholog. Imi e tare mila de micut. Cu siguranta sufera de lipsa dragostei parintesti. Dupa cum spui, cat timp ei stau cu el nu mai are nicio problema.Cu cine sta el cat lipsesc parintii? Off! Ce solutii trebuie sa gasim cateodata in viata! Irina & trupa Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#5
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 29 august 2006 - 00:08

Poate fi rezolvata prin acupunctura! Cunosc foarte multe cazuri..cu conditia ca acupunctura sa fie facuta de cineva cu experienta in aceasta problema..Din pacate eu nu-ti pot recomanda pe cineva in orasul tau...

#6
Principesa

Principesa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 03 septembrie 2006 - 01:44

Copilul trebuie dus la pediatru sau neuropsihiatru cand manifesta probleme de ordin fizic. Ori se pare ca acest enurezis se afla sub controlul psihic al copilului, chiar daca unul de ordin inconstient. Cateva sedinte de psihoterapie de familie cred ca ar rezolva acest simptom si ar putea preveni altele. Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

#7
giul

giul

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 03 septembrie 2006 - 14:05

pentru ca intotdeauna se gaseste cineva sa comenteze ,ca copilul nu a fost pus de mic la oala ,ca mama nu s-a preocupat sa-l duca la dr ,precum si alte comentarii,oamenii se feresc sa admita ca enurezisul nocturn este o boala ,se feresc si sa comenteze ca in cazul altor boli .Eu vreau sa comentez ca om patit .Pentru ca doctorii habar nu au ,pentru ca nu exista un medicament exact pentru aceasta boala ,te aburesc in fel si chip .te plimba de colo, colo.pana la urma se crede ca e ceva ereditar si ca dupa o anumita varsta se rezolva pur si simplu.eu am fost ,fiind din buc,la o gramada de doctori care mai de care recomandati ,la acupunctura pe la piata amzei,parca ,a facut sedinte cu bioenergie,a facut diverse radiografii,analize pentru depistarea unor probleme de rinichi,sedinte la psiholog ,diverse doctorii ,acatiste la biserica (nu radeti ),puneam ceasul sa sune .totul a fost in zadar ,ei ,cam din perioada in care au inceput sa i se dezvolte organele sexuale cam dupa,zic eu 15 16 ani incet ,incet aceasta problema a inceput sa se rezolve de la sine .Nu vreau sa comentez ,dar nu cred ca problema acestui baiat e doar cand sunt parintii plecati .V-am spus ca oamenii nu o vad ca o boala ,se considera cam ca paduchii, raia ,e rusine sa ai.medicamentul care a avut ceva efect se numea EPIRAX,sau EPIROX ,dar sunt ceva restrictii.

#8
giul

giul

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 12:08

pentru cine are posibilitatea sa citeasca Formula as de saptamana aceasta 4- 11 septembrie ,e un raspuns pentru o tanara de 24 de ani -am 24 de ani si sufar de enurezis nocturn .

#9
viorica avram

viorica avram

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 12:08

MAMIOANA am vazut ca esti din gl .dr batyani va rezolva problema du-te cu toata increderea.a mai rezolvat astfel de probleme cu succes.dc te intereseaza iti dau nr de tel.contacteaza-ma pe privat.[pup]

Viorica
[hippi] Ingerasul meu Shalini [hippi]


#10
AniaMaria

AniaMaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 12:49

Este mai mult decat evident ca nu e o problema medicala. Parintii o pot rezolva, eventual un psiholog. Mi se pare de condamnat faptul ca parintii aleg vreme de mai multi ani sa plece temporar, in loc sa-si stabilizeze situatia, ori aici, ori acolo, impreuna cu copilul. MamiOana, frumos gestul tau.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -