Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

amniocenteza


46 raspunsuri la acest subiect

#11
desiree

desiree

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 791 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 15:07

pun si eu o intrebare veteranelor doctorul mi-a recomandat sa fac triplu test dupa 20 de saptamani dar am aflat de la laborator ca dupa 20 saptamani nu mai e relevant stie cineva cand ar trebui sa il fac de fapt? practic mi-a dat o trimitere la medlife pe care a scris eco morfo si triplu test 25 iulie cand eu am saptamana 21 multumesc de info pup burticile ! desiree 9+

#12
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 15:35

Desiree, colegutza mea de la nov-dec... din cite stiu eu (si sunt candidata eu insami, avind 34 de ani acum si 35 si ceva cind voi naste), T Test se face intre sapt 14-18. Dar chiar si dr mea a fost oarecum in afara graficului, pt ca mi-a zis sa-l fac in sapt 13 (ceea ce iar mi se pare eronat. Oricum, sursele de pe net spun sapt.14-18. Sper sa primesti detalii si de la cele care deja l-au facut. Mie oricum mi-e teama de rezultat, adica de ce poate fi "dupa". Ruxmax [gravi]9 +

#13
danidani74

danidani74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 15:44

salutare.Eu am 32 de ani in iulie si [gravi]15+.Acu` 2 zile am fost la midwife si printre altele am intrebat de TT.Mi-a spus ca "it`s up to you".Intr-un cuvant l-am facut ca apoi sa inteleg ca de fapt rezultatul n-are cum sa fie pozitiv.Iti da doar riscul(high or low)Daca ei considera high risc iti recomanda amnio;daca nu,nu. Dupa cum a zis:it`s up to you.Nici nu mai stiu de ce v-am zis toate astea.Ideea e ca m-am hotarat sa ignor rezultatul indiferent care e.Sper sa pot.Am noroc cu un sot intelegator. Dana[gravi]15+

#14
desiree

desiree

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 791 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 18:22

ruxmax, asa e suntem colegute cu samburei la nov-dec si mie mi-e teama de rezultat si,sincera sa fiu, danidani prefer sa il fac si sa nu ignor rezultatul, e mai bine si pentru mine si pentru copil decat sa il chinui o viata intreaga vad eu ce fac mai vorbesc o data cu doctorul ca el mi-a dat trimitere in saptamana 21 o sti el ce face pup toate burticile mici si mari desiree 9+

#15
orhidee

orhidee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 21:38

Dupa cate am inteles eu aici amnio ti-o fac fara internare si alte pregatiri preliminatorii. 26octombrie poate imi explici si mie ce inseamna litice, sunt in urma se pare la capitolul asta. Mersi mult. Felicity, tie cum ti-au facut amnio in acceasi zi nu-i asa? Cu mult drag si spor tuturor!

#16
ligia13

ligia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 685 mesaje

Postat 14 mai 2006 - 11:15

Si eu am facut amniocenteza, dar spre deosenire de voi, eu am facut la Brasov.
Am facut TT la 17 s si a iesit cu risc mare la trisomia 18, doctoritza mi-a recomandat amnio. Desi aveam 32 ani, nu antecedente in familie, nefumatoare, am hotarat totusi sa o fac.
Imi doream sin suflet un bebe, ma rugasem mult pt asta , facusem si destule tratamente, dar nu eram dispusa sa il am cu orice pret.
Asha ca in saptamana 20 am facut.
La Bv m-a internat dimineatza, pe la 11 m-au dus in sala de cezariene si surpriza, mi-au recoltat lichidul sub anestezie. F ciudat o sa spuneti, intr-adevar, dar asha se face la Bv cica. Practic m-au adormit pt 5 min.
Apoi m-au mai tinut pana pe la 4 in spital sub observatie. Nu am avut contractii, nimic.
Si testul a iesit bine, am un baiat sanatos.
Dar prin ce stres am trecut, numai eu stiu, asta e clar....

Eu [mamica] si Raducu [hagi] (22.04.2005)
Poze cu noi

#17
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 15 mai 2006 - 15:18

Eu merg maine la Budapesta sa imi fac amniocenteza. Mie mi-a iestit toxoplasmoza pozitiva si de aceea mi-a fost recomandata amniocenteza pt. o analiza PCR, cu toate ca este a treia sarcina, am doi copii sanatosi, dar problema este ca nu mi-am facut analiza si cu copii si nu stim de cand au fost infectata cu acest microb. Asa ca mi-a fost recomandata aceasta analiza si dacava iesi bine pot sta linistita. Dupa ce vin va voi scrie sa va povestesc cum a fost. Pupici. Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga http://community.web...om/user/mcrmiki Miha[gravi]&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

#18
orhidee

orhidee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 15 mai 2006 - 17:53

Nu stiu de ce dar nu prea mi-e clar inca cu TT si amnio. Din ce am citi pe aici inainte de amnio ar trebui un TT. Asa se face peste tot? Dr. recomanda sau cum e? Nu se poate direct amnio fara TT??? Iti tin pumnii mcrmiki! Multa bafta tuturor!

#19
danidani74

danidani74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 15 mai 2006 - 18:30

Buna Orhidee.Aici se recom. amnio.tuturor gravidelor peste 35 ani,dar precedata de TT.Dupa 35 ani gravida este considerata cu risc crescut.(high risc de a da nastere unui bb cu Sd. Down sau spina bifida).Eu am 31 dar am cerut TT.Acum parca imi pare rau. Dar astept rezultatul inca. Daca e high risc ma contacteaza ei; daca nu, primesc rez. prin posta. Dana[gravi]16 sapt

#20
alinamoro

alinamoro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.879 mesaje

Postat 15 mai 2006 - 20:47

Fetelor(din RO) care ati facut amniocenteza, va rog sa-mi spuneti cat ati platit? Am o cunostinta care va face saptamana viitoare amniocenteza la Timisoara si o costa 300 euro. Are 27 de ani si ia recomandat medicul deoarece TT nu e ok. E speriata si ea putin si asteapta cu nerabdare rezultatul.

Alina [gravi] (23+)[fetita] & Dragos [copil](11.04.2002)
pozici
poze gradinita


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -