Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!


151 raspunsuri la acest subiect

#11
Rayuela

Rayuela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 01 iunie 2005 - 14:39

Papadioara,in fine te-ai indurat sa ne pui si noua poze cu mielushelu Catrina,scumpete scumpete scumpete[bis]!!!De unde a cumparat ochisorii aia albastri mey???[olala]

Elena[hippi] si [copil]mademoiselle Amelie-Boubou

#12
Silvia_Pui

Silvia_Pui

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 01 iunie 2005 - 15:43

Stefanut s-a nascut la 34-35 de saptamani , 2040g si 48 cm . Acum avem doua luni si jumatate , 5 kg si 56-57 cm .

Silvia , Marius si bebe Stefanut

#13
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 02 iunie 2005 - 13:07

Foarte frumoasa, domnisorica mica.. [cool]
As vrea sa povestesc si eu despre prematuri, sa va sprijin, pentru ca in mintea mea, cand eram insarcinata, era convingerea ca musai o sa aduc pe lume un prematur.. mic, mic si plangacios.

Dumnezeu a vrut ca eu sa nasc la 41 de saptamani, un grasan de 4,300 kile .. Asta da potrivire cu socoteala de acasa [:-)))]

----------------------------------------------------------------------------------
Adriana, mamica lui Codrin[cavaler](19 aprilie 2002) si a Olgutei[8**](6 decembrie 2003)


#14
lidiadanaila

lidiadanaila

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 02 iunie 2005 - 16:02

Foarte frumoasa fetita ta PAPADIE !! SILVIA , pai a recuperat baietelul tau mai bine ca cei nascuti la termen ! felicitari!Multumim de urari !!Asteptam si alte mamici cu prematuri sa ni se alature, sa vedem cum si ce papa , cit au crescut , cum dorm etc.Acum noi va pupam.[pup][pup]

lidia

#15
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 02 iunie 2005 - 16:11

[hia][si-eu]
Si Andreea mea s-a nascut un pic mai devreme, la 36 de saptamani, 2200gr, 47 cm. Si ea l-a fel a respirat singurica din prima clipa, a stat in spital 3 saptamani numai pentru a lua in greutate.
Acum are 3,2 ani si este argintul viu, nu a fost niciodata bolnava, nici macar cand i-au iesit dintii nu au fost probleme.
Si eu sunt nascuta la 7 luni si am avut 2kg la nastere si uite ce mare m-am facut si mamei mele la spital i-a zis cineva( ca ea plangea intr-una ca ma vedea asa mica) sa nu mai planga ca acesti copii au mare noroc in viata. Si asa este, cel putin la mine s-a adeverit.
[pup]

#16
Cristina1

Cristina1
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 iunie 2005 - 08:56

Eu m-am nascut prematur...aveam 1kg 250gr. Dar asta nu m-a oprit cu nimic sa sar din patut la 10 luni si nici sa ma ascund sub el....asa spune mama ca noaptea m-am ascuns si am dormit sub patut.
Dimineata m-au cautat disperati prin toata casa ca eu scusesem barele de la patut si de-asta am putut iesi din el. Am fost un bebe cuminte si noaptea nu-i trezeam pe ai mei. Iar ei puteau sa stea linistiti pentru ca unicul lor copil avea un comportament "exemplar".
In schimb imi placea sa dau cu ceasurile de pamant sa vad ce au inauntru. La 10 luni mi-am luat avant si am mers singurica. Cred ca aveam ceva viteza ca tata a fost nevoit sa scoata toate pragurile de la usi sa nu sa-mpiedice copilu' ![cool]

[gravi]

Cristina 3+

#17
alexandrueduard

alexandrueduard

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 180 mesaje

Postat 03 iunie 2005 - 09:34

Si Alex s-a nascut prematur, in sapt.36, cu 2,450 kg, 47 cm, scor Apgar 8 (a avut cordonul in jurul gatului).
Noi am stat in spital doar 3 zile, cand a iesit cu 2,360 kg.
La 5 luni jumatate avea 8,5 kg (alaptat exculsiv), iar acum e foarte energic, sanatos, voios, voinic.
Il puteti admira in poze!
Va pup si sa ne traisca copilasii!

Magda si Alex(1 anisor si 10 luni)

http://community.web...om/user/edyalex
http://photos.yahoo.com/magdacorlea

#18
alycia

alycia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 03 iunie 2005 - 21:54

Buna fetelor, iaca ne inscriem si noi in clubul asta daca ne primiti. Am un flacaiandru de 11 ani si o gagalice de 2 ani nascut la 32 saptamani cu 2.250gr.Din pacate a fost alimentat cu sonda in primele 2 saptamani si oricat m-am muls eu am pierdut repede laptele asa ca bebicul meu a crescut cu lapte praf.Problema mea este ca e foarte sensibil si raceste extrem de repede, chiar si acum ca e vara e racit...cam la o luna raceste o data si-l tine cate 2 saptamani chestia asta si ce ne mai chinuim cu tuse si bronsite spastice nu va mai spun...Acum am inceput un tratament de crestere a imunitatii cu aloe vera sa vedem daca o functiona si ceva vitamine cu seleniu si alte minerale care cica ar dezvolta sistemul imunitar...dar taaare greu se vad rezultatele.Voi aveti probleme de genul asta? Daca da cum le-ati rezolvat ca eu am ajuns la capatul rabdarilor. In rest e bine dezvoltat, vorbeste in propozitii coerente inca de la 1 an si 8 luni, e cumintel si ascultator ca un batranel.Daca vreti sa ne vedeti suntem pe linkul de sub semnatura!Acum suntem la operatiunea OLITA...sper sa scapam de scutec in vara asta...si mai avem si un testicol necoborat care va trebui operat tot in vara asta...asa ca voi avea o vara fierbinte...ufff
Multa sanatate si pupici prichindeilor!


Alycia si cei doi flacaiasi!
daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.web...com/user/penciu

#19
lidiadanaila

lidiadanaila

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 04 iunie 2005 - 14:41

Salutare , tuturor!! Se vede treaba , ca inca tot noi suntem cei mai mici de pe aici !!Alycia, sa-ti traiasca baieteii...si sa aibe mult noroc si sanatate !!Pai ai intrebat daca ne-am confruntat cu bebelusii prematuri cu raceli sau altceva !!Noi , NU...pina la un an nu am avut decit acum 3 saptamini o enterocolita, deci nici macar un rosu-n git !!Ne-am cam speriat atunci [ era tot ce-i trebuia lui scaune multe, varsaturi, ca era prea gras[:D]]...era a2 a oara cind foloseam termometru - prima data dupa vaccinul de 2 luni. Sper la fel sa nu avem probleme , vad ca si cu dintisorii pina acum este OK. Insa , eu personal cred ca totusi nu-i in regula ceva cu kaka lui...medicii imi spun ca-i bine, insa mama simte cel mai bine ...in sensul ca are 3- 4 scaune pe zi...tot cred ca-i prea mult la cit papa el....mie mi se pare ca , ,,cit papa, kaka.Urmeaza sa merg sa-i fac o proba a scaunului, sa vad cite fibre , colesterol, amidon , etc , elimina, sa vad de fapt cit asimileaza. Uneori, mi se pare ca are scaunele cam nelegate.Inca doarme de 2 ori pe zi, si bineinteles ca seara se culca la 23 - 24. O sa se invredniceasca tati, sa ne faca si noua albumul !! Acum noi va pupam !![hia][hia][hia]

lidia

#20
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 04 iunie 2005 - 20:40

buna!



ma bucur ca s-a deschis acest subiect!

si Vlad s-a nascut la 34 de saptamani, cu 2250 grame (a scazut pana la 2060), 49 de cm si Apgar 8.

acum are 8 luni si 8 kg (cam putin, dar sunt fericita ca e sanatos) si 74 cm...

nu a supt pana la o luna si jumatate; m-am chinuit cu pompa, Galactogil si doua mastite (ultima la ambii sani); apoi ne-a aratat si noua in sfarsit o doctorita adevarata (ca alea din spital n-au avut timp!) cum se pune copilul sa suga corect, ca el tragea saracul din suzeta, deci putere avea...

nu are inca nici un dinte si abia a inceput sa stea mai sigur in fundulet, dar tot nu sta singur - cam astea sunt grijile mele...

sanatate la toata lumea!



PS: pe albumul lui de bebelus are ca motto (putin parafrazat cel al subiectului): "Esentele de valoare se tin in sticlute mici!"






Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...



[loveyou] Cristina & [baietel] Vlad [copil](23 septembrie 2004)





me, my family, MY SON







[foto] poze noi cu ... NOI![9cer]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -