Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Anestezist la Municipal


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 20 aprilie 2006 - 02:26

Urmeaza sa nasc prin cezariana la Spitalul Municipal, si cineva mi-a recomandat o anestezista pe care o cunoaste, dar nu profesional. Si acum va intreb pe voi: stiti ceva de dr. anestezist URSACHE ELENA? Astept pareri ale celor care au fost sub "mana" dansei, cu detalii, daca se poate (de genul ce fel de anestezie prefera, daca e specializata in rahi, epidurala sau generala, daca ati avut probleme in timpul operatiei sau dupa ...) Boghi http://community.web...m/user/bogdanai

#2
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 20 aprilie 2006 - 15:16

E o anestezista foarte buna ,care iti poate face ce fel de anestezie vrei ,indiferent ca e rahi ,peridurala sau generala.Mergi cu incredere ,ca e un anestezist bun. Mama lui Andreiutzu

#3
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 20 aprilie 2006 - 15:19

Probleme in timpul operatie nu o sa ai .Dar trebuie sa stii ca dupa anestezia generala (daca o preferi pe asta) e normal sa te simti mai slabita ,mai ametita si sa-ti fie greata .Asta nu mai tine de priceperea anestezistului ,ci de o evolutie normala dupa administratrea substantelor pt anestezia generala. Mama lui Andreiutzu

#4
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 20 aprilie 2006 - 19:32

Nu e vorba ca prefer un tip sau altul de anestezie, ci as vrea sa fac ce e mai sigur pt mine si pt bebe ... Anestezia locala (epidurala sau rahi) ar avea avantajul ca as putea sa-l vad pe bb imediat, dar nu stiu cat de sigura e o injectie in coloana si daca nu apar pe urma dureri de cap (la rahi ma refer) care pot persista multa vreme. Plus ca mai am si tensiunea mica, si am inteles ca ar putea fi o problema ... Nici nu stiu daca de frica, in momentul operatiei (in care as fi constienta) nu mi-ar lua-o tensiunea razna ... cine stie cum reactioneaza organismul la frica ... Anestezia generala, am inteles ca pe urma te poti simti mai nasol, greturi, ameteli, dureri de cap, probleme respiratorii din cauza intubatiei, si nici n-ar fi asa sigura pt bb ... Plus teama ca n-o sa te mai trezesti ... De-asta vroiam sa stiu, daca e o doctorita cu care pot discuta toate aspectele astea si care ma poate sfatui obiectiv care metoda ar fi mai buna pt mine si bb ... Daca tu zici ca e buna, ma las pe mana ei ... Boghi http://community.web...m/user/bogdanai

#5
Monica-Elena

Monica-Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 21 aprilie 2006 - 11:09

Depinde f mult de substanta folosita la anestezie mai ales daca este generala. Nu este adevarat ca te simti rau dupa generala. Eu am la activ 5 anestezii generale ultima anul trecut la cezariana la Municipal si nu m-am simtit niciodata rau dupa anestezie. La o ora dupa ce am iesit din sala de operatie imi tineam puiul in brate si il alaptam. La mine medic anestezist afost dr Lutescu. Super dr mai ales ca eu am doua stop cardiorespiratorii pe masa de operatie si m-am trezit super dupa anestezia generala facuta de ea, iar operatia a durat 2 ore deci anestezia a fost de ceva durata ptr ca au fost complicatii chirurgicale. Asa ca nu este adevarat faza ca iti e rau la anestezie generala. Cel putin nu toate organismele reactioneaza la fel. Bafta! Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel Esentele tari se tin in sticlute mici.

#6
bagheera1975

bagheera1975

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 21 aprilie 2006 - 19:09

draga bogdanai, eu am nascut cu rahi peri la municipal in 27 februarie. si eu am avut un stop cardiorespirator la activ, plus tensiune oscilanta - predominant mica - asa ca nici nu am vrut sa aud de anestezie generala. mi-a fost frica. dar a fost alegerea mea. doctorul mi-a respectat-o. si e adevarat ca am vrut sa imi vad puiul imediat. nu am apucat sa povestesc ce s-a intamplat la nastere pentru ca puiul meu e inac mic si imi ocupa mai tot timpul. dar a fost super. e adevarat ca si eu am avut emotii si le-am dat de furca celor din sala d eoperatie. anestezia rahi-peri se face pe masa stand in fudn. eu eram asa de speriata ca am avut senzatia ca lesin, tensiunea a scazut brusc si m-am facut moale ca o carpa. sd-au miscat foarte repede, m-au pus pe o parte culcata, mi-au pus masca de oxigen, de aveam senzatia ca am aer conditionat in nas :) , si mi-au facut anestezia asa cum au putut saracii ca sa nu ma streseze prea tare. m-au culcat pe spate dupa aceea si eu ii tot bateam la cap ca eu imi simt p[icioarele si sa nu cumva sa ma taie. am fost de coma. amorteala super placuta, si in cateva minute nu am mai simtit nimic. bebe a iesit cam in 10 minute de cand s-au apucat sa taie, l-au aspirat frumusel, l-au infasat si mi l-au pus la nas. au fost super haiosi. cineva tinea masca, cineva mi-a adus piticul la nas si ne-am pupacit. avea o moaca. dar e minunat sa il auzi cum plange si sa il vezi imediat. m-a bufnit plansul instant. si dupa aia o zoream pe doctorita sa ajung mai repede sa il vad iar pe pitic. tensiunea mi-a mai facut figuri de cateva ori. eu nu suport nici la analize sa stau pe scaun si stau culcata darmite la operatie. dar a fost ok. una din asistente citea horoscopul, asa ca preocupari ai. au fost foarte draguti pentru ca mi-au ridicat si capul ceva mai sus, mi-au pus comprese reci pe frunte si chiar mi-au dat putina apa cu seringa, chiar daca nu aveau voie. lipsa de lichid am simtit-o cel mai acut. simteam ca o iau razna daca nu beau ceva. dar echipa a fost super. erau asa de multi ca nu am apucat nici macar sa ii numar asa se foiau pe acolo prin sala. capul nu m-a durut deloc, mai nasol a fost datul jos din pat a doua zi. dar cu cat mai repede faci miscare, cu atat mai bine. la rahi peri, ramane cateterul si anestezic iti mai baga prin el. eu am trecut relativ usor de dureri. nu e asa de rau cum ma asteptam. frivca a fost foarte mare. anestezist am avut pe brandabur. o tipa foarte draguta. a fost de nota 20 si a reusit sa ma relaxeze si sa ma faca sa am incredere in ea imediat cum a intrat in sala. foarte atenta. oricum, la municipal au anestezisti foarte buni. eu te-as sfatui sa alegi anestezia rahi peri pentru ca nu e satisfactie mai mare decta sa iti vezi bebelusul imediat cum se naste. e un moment unic si e pacat sa il pierzi. te pup si iti tin pumnii. sarbatori fericite. alice. Beautiful young people are accidents of nature. Beautiful old people are works of art.

#7
tomasa

tomasa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 941 mesaje

Postat 22 aprilie 2006 - 21:35

Nu stiu nimic despre anestezista mentionata de tine, insa am auzit si eu numai de bine despre anestezistii de la Universitar. Eu nici nu mai stiu cum il cheama pe cel cu care am nascut eu, fiindca n-au mai apucat sa cheme pe cine intentiona ginecologul meu, asa ca am nascut cu cel care s-a nimerit de garda in duminica respectiva. Si a fost absolut ok, un tip dragut, amabil si foarte bun profesional, se pare ca nu lucreaza acolo cu norma intreaga, insa ginecologul m-a asigurat chiar atunci pe loc, cand a vazut cine este in garda, ca e bun. Am avut rahi-peridurala, nu mi-a fost rau deloc, nici greata, nici lesin, nici dureri de cap, absolut nimic, desi mi-am miscat capul imediat dupa operatie si am si baut lichide, astea nu imediat, dar oricum mai repede decat recomanda ei. Culmea e ca si mancasem in dimineata respectiva, mi-am luat un mic dejun copios de s-a ingrozit echipa cand mi-a aflat meniul zilei, de, daca m-a luat pe nepregatite nasterea ce sa-i faci... Oricum eu recomand din suflet tipul asta de anestezie, macar asa ai si tu senzatia ca participi activ la nastere, simti excat cant scot copilul ca si la o nastere naturala, il vezi, il auzi, il saruti. Mie nu mi-a fost frica, nu a luat-o razna nici un aparat, nu mi-a cazut tensiunea (e adevarat ca o am de aviator, nici mica, nici mare), am ras si am glumit pe masa de operatie (asta pana au inceput sa ma apese in capul pieptului ca sa scoata baiatul, ca atunci mi-a cam pierit rasuflarea) si am poze din sala de operatie in care zambesc, imi sarut copilul, etc. Eu nu as face anestezie generala, cui m-a intrebat i-am spus numai de bine despre peridurala, ii vad numai avantajele, sau cel putin asa a fost in cazul meu: esti prezenta la propria nastere, vezi copilul si esti alaturi de el din primul moment, ai analgezie post-operatorie prin cateterul peridural si asta elimina mult din durerile (mari) de dupa, anestezia nu trece la copil, sunt eliminate neplacerile date de intubare cum ar fi senzatia de uscaciune a gatului si tusea de dupa, iar durerile de burta atunci cand tusesti sunt uneorisemnificative (am vazut la colegele de salon). Totusi sunt cazuri si cazuri, depinde mult de istoricul medical al fiecareia dintre noi, sunt si persoane mai emotive, e clar ca ce mi se potriveste mie nu se potriveste tuturor, am simtit insa nevoia sa-ti impartasesc experienta mea, in caz ca vei avea de ales. Pupici, nastere usoara. Si ai incredere, au echipe bune la Universitar. Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

#8
bebestrumfitza

bebestrumfitza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 23 aprilie 2006 - 00:58

L-am avut ca anestezist pe dr.Costandache, seful anestezistilor, m-a lasat sa aleg si am vrut a.generala; nu am avut probleme dupa, am fost ok, bebe ok! http://uk.photos.yah...0901//my_photos anca si matei(4 iulie 2005)

#9
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 26 aprilie 2006 - 22:45

Monica ,ai dreptate partial .Efectele anesteziei generale depind in mare masura de tipul substantei ,dar crede-ma ca nu vorbesc din auzite ,stiu bine ce zic cand spun de efectele de dupa .Extrem de putine persoane nu au nici un efect secundar ,dupa o anestezie generala .Probabil ti-a dat anestezie dr .Lutan ,Lutescu nu exista intre anestezistii din Municipal. Mama lui Andreiutzu

#10
Dory232002

Dory232002

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 10 iunie 2006 - 10:29

bebestrumfitza, si eu am avut acelasi anestezist, dar habar aveam cum il cheama, pt. ca la mine a fost totul din scurt:D, am fost super multumita de el. DORY & ALEXANDRA DENISA http://photos.yahoo.com/dory232002 FILMULETE : http://www.dropshots.com/dory232002


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -