Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum/cand alegem medicul pediatru???


19 raspunsuri la acest subiect

#1
Steluta

Steluta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 11 aprilie 2006 - 19:31

Buna, Sunt insarcinata in aproape 30 de saptamani. Ma intereseaza sa aflu care este procedura prin care alegi medicul pediatru??? Adica trebuie sa discuti inainte de nastere cu el, ca sa-l cunosti cat de cat, si sa fie informat?? Sau abia dupa ce apare bebele, sotul se duce la policlinica si il anunta?? Nu imi este clar deloc si as vrea sa tai asta de pe lista... [:D]. Steluta [gravi] 29s+ cu [fetita] Andrada.

#2
adas

adas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 00:20

daca nu se supara nimeni, vreau sa mai adaug si niste intrebari la subiectul acesta. inscrierea la medicul pediatru este ca la cel de familie? adica odata inscris esti pe o lista si nu mai poti fi si la al medic? si tot dupa minim 3 luni de la inscriere poti sa il schimbi? se plateste ceva la inscriere sau la consultatie? ada[gravi]26s+[baietel]

#3
roxisialexia

roxisialexia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 00:56

Steluta, ideal este sa il cauti inainte si sa iti convina de el, adik sa poti sa comunici si sa fie un bun profesionist.Medicul pediatru ti-l alegi de unde vrei : poate fi din clinica particulara sau nu, poti merge tu la cabinet sau vine el acasa( la mine vine acasa). Dupa ce nasti si vi acasa cu bb, il suni si va veni acasa sa il consulte. Nastere usoara si un bb sanatos Roxana mama Alexiei Maria( 21 octombrie 2005 ) "Lume multa, oameni putini."

#4
roxisialexia

roxisialexia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 01:38

quote:
Originally posted by adas
daca nu se supara nimeni, vreau sa mai adaug si niste intrebari la subiectul acesta. inscrierea la medicul pediatru este ca la cel de familie? adica odata inscris esti pe o lista si nu mai poti fi si la al medic? si tot dupa minim 3 luni de la inscriere poti sa il schimbi? se plateste ceva la inscriere sau la consultatie? ada[gravi]26s+[baietel]
Adas poti sa mergi la cati medici vrei, dar e bine sa gasesti unul si bun care sa stie copilul si sa te poata lamuri in orice problema.Si fiecare consultatie costa. Nastere usoara si un bb sanatos. Roxana mama Alexiei Maria( 21 octombrie 2005 ) "Lume multa, oameni putini."

#5
Tino

Tino

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 15:50

din cate stiu eu, daca iti alegi un pediatru acela se considera a fi medicul de familie al copilului. mai sunt medici de familie, cum e si cazul nostru, care iau si bebei. Altii nu ii iau decat la varsta de 2 ani. oricum medicul il alegi dupa ce se naste copilul. vezi su tu printre cunostintele tale ce medic mai bun au sau cand nasti, s-ar ptea sa iti placa un medic pediatru de acolo, din spital si sa mergi mai departe cu acela. nu stiu ce ai putea discuta cu pediatru inainte de nastere. intai trebuie "sa apara" micul pacient. doar asa daca auzi de cineva sa discuti in principiu. asta e cu totul altceva. dar cu Andrada cum ai procedat? nastere usoara si numai bine![:X][gravi]si la [copil]

#6
alinutza00

alinutza00

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 16:16

"fiecare consultatie costa" de cand asta?prin lege ai dreptul la 2 consultatii gratuite pe luna daca nu ii dai ceva nu se uita la tine, asta e altceva alinutza si david nazdravanul (11 mai 2004) http://community.web...ser/alinutzza77

#7
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 16:30

Draga Steluta, ar fi ideal sa gasesti un medic de care sa fii convinsa inca de la inceput, cu care sa stabilesti sa vina sa iti vada copilul chiar dupa ce iesi din maternitate, sa te indrume ce are nevoie...etc. Eu am tot cautat si cand am nascut tot nu gasisem. Pana a facut copilul 2 luni avusese deja 3 pediatrii din care doi incompetenti care recurgeau la internare pentru orice prostie! Acum am un medic pediatru foarte bun si in paralel si un medic de familie insa controalele periodice le fac la pediatru. Este o diferenta foarte mare intre ei dar mi-am dat seama dupa un an. La un an 1/2 bebe a facut o bronsita asmatiforma oribila. Pe atunci era doar la un medic de famile ultra- recomandat. I-a dat trei antibiotice diferite in 10 zile socat ca nu reactioneaza... bineintels, ii facuse vaccin inainte (iar eu nu stiam si asta..). Cand mi-a zis sa ma internes in plina invazie de gripa am dus copilul la un super pediatru (care din pacate a iesit la pensie) si in 2 zile nu mai avea nimic. Au mult mai multa experienta...pediatrul acesta in consulta mai mult din priviri si ii dadea tratamentul perfect, de regula fara antibiotice. Nu l-a dezbracat niciodata, nu la decalotat cu forta etc. ANCA si EMA[bonjovi] ANCA si EMA

#8
roxisialexia

roxisialexia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 16:42

quote:
Originally posted by alinutza00
"fiecare consultatie costa" de cand asta?prin lege ai dreptul la 2 consultatii gratuite pe luna daca nu ii dai ceva nu se uita la tine, asta e altceva alinutza si david nazdravanul (11 mai 2004) http://community.web...ser/alinutzza77
MA refeream la sistemul privat, si la celalat e la fel ( acolo dai fara chitanta )....nu dai nu se uita la tine.Eu am o mare aversiune fata de astia care iti baga mina in buzunar.....sistemul e devina.[:D] Roxana mama Alexiei Maria( 21 octombrie 2005 ) "Lume multa, oameni putini."

#9
NinaB

NinaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 267 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 16:54

pana la o luna, cel care seva ocupa de copilul tau este indicat sa fie NEONATOLOG. aceasta este specialitatea care se "ocupa" de pacienti asa mici. neonatologii sunt cei care preiau copilul imediat dupa nastere. dupa varsta de o luna, este indicat sa fie vazut de un pediatru, preferabil cu experienta! ii gasesti in spitalele de pediatrie, policlinicile private, iar pe cei vechi (cu facultate de pediatrie) ii poti gasi, convertiti in medici de familie, in policlinici sau cabinete individuale care au contracte cu casa. medicul de familie poate accepta sau nu copii pe lista sa, asta este o chestiune pe de o parte tehnica (se va incarca cu obligatia de a ridica vaccinurile gratuite si de a face rapoarte suplimentare la casa), iar pe de alta parte este o chestiune de competenta (ideea este ca acesta are cunostinte generale despre copii) nastere si acomodare usoara!

#10
Steluta

Steluta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 17:41

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Medic neonatolog gasesc numai la maternitati, nu??? Eu stiam ca imediat ce vii acasa, trebuie sa chemi medicul pediatru pentru a-i face primul control.
quote:
Originally posted by Tino dar cu Andrada cum ai procedat?
Pai Andrada e numele bebelusului ce urmeaza sa vina [:D] [pup] Steluta [gravi] 29s+.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -