Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4


299 raspunsuri la acest subiect

#21
Ignatica

Ignatica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 470 mesaje

Postat 05 noiembrie 2006 - 16:43

Sheannamp multumesc tare mult pentru informatii, e foarte bine de stiut ce ne asteapta de fapt. Da, David a mai avut branule in manutze cand i s-a facut tratamentul contra infectiei cu Klebsiela acum 5 saptamani. Imi e tare mila de el si de noi, ca parinti, gandindu-ma la ce ne va astepta. Imi vine sa plang, sa strig, sa fac orice ca sa ma descarc, sunt atat de suparata stiind ca e foarte posibil sa fie reflux si sa ajungem la operatie.


Ignatica

#22
madalinad

madalinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 06 noiembrie 2006 - 12:21

quote:
Originally posted by Sheannamp





Madalina, adica la 5 luni de la nastere (3 luni si jumatate varsta corectata) Serban statea in fundulet fara sprijin? Nu prea inteleg ce ai vrut sa spui! Stiu ca fiecare are ritmul propriu de crestere dar ni ar trebui sa mergem si pe la neurologul pediatru dar nu stiu la ce varsta e mai bine. Baietii mei au greutatea si dezvoltarea echivalenta varstei corectate (adica 2 luni) desi s-au nascut de 5 luni. Si ma uit si eu cu jind la progresele cireselor de mai-iunie 2006 si nu ne putem compara.



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!






sheannamp, nu, de stat in fund serban a stat abia la 7 luni jumate. pediatra ne-a recomandat sa-l punem abia dupa 6 luni, iar tanarul nostru, mare capos dintotdeauna, n-a avut chef o buna perioada de timp. in plus timp de 3 luni a avut vit. d suspendata si am inteles ca si asta a putut avea o contributie la sederea tarzie.

noi am ajuns la neurolog din alte motive, sper sa nu aveti niciuna ocazia asta... lui serban i s-au inchis fontanelele la 5 luni, perimetrul cranian a stagnat cateva luni si a fost suspectat de microcefalie[bang] asa ca l-am investigat pe toate partile...

si eu am facut comparatii la randul meu si numai in negru am vazut totul un timp.

si serban a facut urografie si cistografie, si partea cea mai putin placuta a fost injectarea substantei de control, in rest a fost cat de cuminte putea el sa fie, de unde am dedus ca n-a fost traumatizant (avea 9 luni).



madalina

serban

#23
Ignatica

Ignatica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 470 mesaje

Postat 06 noiembrie 2006 - 18:50

Din pacate si noua urocultura e pozitiva, de maine intram pe tratament cu Augmentin, deocamdata prin siropel. Urmeaza sa facem o ecografie, posibil maine si sa decidem daca trecem si la celelalte investigatii. Ma innarmez cu putere pentru urmatoarea perioada. Nu ne internam de maine, asa ca va mai scriu.
Sanatate la esente.

Ignatica

#24
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 10 noiembrie 2006 - 00:52

Ieri am fost la control: hemoglobina 70, reticul 61 dupa 2 sapt. Am facut din nou transfuzie 50 cc. No comment!



Felicity, cand m-ai intrebat de genetic test eu m-am gandit la cromozomiale, alea au iesit normale, testele genetice pt. Blackfan Diamond anemia nu au iesit inca.



Am facut si cele 2 vacc. normale de la 2 luni, plus vacc pt. RSV si vacc de hep. B. Ma rog, in zile diferite.

A ajuns la 3225g ca greutate.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi


#25
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 10 noiembrie 2006 - 15:22

O perioada cu vesti proaste!
Dar dupa nori intotdeauna se arata soarele! Ma rog sa fie bine!

Try, imi pare tare rau ca nu se rezolva odata cu anemia asta. Ce au mai zis medicii despre cauzele ei? 3225 kg la 2 luni nu e rau! Maninca in continuare lapticul tau nu? Si in rest cum este Adrian? A inceput sa-si tina caputul? Iti zambeste?
CAm multe intrebari totusi.
Noi trei va pupam si ne rugam ca Adrian sa invinga toate obstacolele acestea ca un viteaz ce este!

Ignatica, iti tin pumnii sa raspunda la tratament si sa nu fie nevoie sa va internati. Oricum bine ca ati descoperit din vreme aceste probleme ca sa le puteti rezolva cat inca nu au afectat rinichiul.
David sa fii curajos si sa cresti mare si sanatos!

Dana, ce mai face Sebastian?
M-am intalnit de curand cu doua dintre mamicile cu care am fost colege de suferinta la Polizu! Sunt bine (baietelul si cele doua gemene). Cresc (deja au 5 respectiv 6 luni) si sunt sanatosi. Niste minunatii!
Stii, ma gandesc sa deschid un subiect cu titlul "Mamicile de la lactarium Polizu" sau ceva in genul acesta dar am nevoie de sustinerea voastra a ta, a lui Laliq si poate ni se mai alatura si alte mamici care au trecut pe acolo. Sa vedem cum au evolutat puiutzii nostri si sa sprijinim si pe alte mamici care trec prin aceeasi incercare ca noi.
Astept raspunsurile voastre!
Pupici!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#26
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 10 noiembrie 2006 - 15:26

Madalina, multumesc de raspuns. Off, Doamne prin ce trebuie sa fi trecut si tu! Dar sa inteleg ca nu au fost probleme (nu avea microcefalie nu?). La ce neurolog ai fost?

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#27
madalinad

madalinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 10 noiembrie 2006 - 17:33

sheannamp, nu, nu avea microcefalie. nu avea nimic... e chiar un copil foarte inteligent, peste media varstei as spune eu...

am fost cu el la iomc grivitei, la d-na dr.sandru, unde a facut encefalograma. apoi am fost si la sp. bagdasar (sau obregia?) la prof. ciurea, unde a facut tomografie.

da, n-a fost usor... ca sa nu zic ca am ramas cu o mare depresie in urma asta. plus operatia de la 9 luni, pentru corectarea unei malformatii pe uretra datorate prematuritatii. dar sa nu ma plang, sunt probleme mult mai mari pe lume... de fapt, cel mai greu a fost pana am aflat daca si ce are!



sanatate multa tuturor!







madalina

serban

#28
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 13 noiembrie 2006 - 06:58

Sheanna, acum are 2 luni jumate si 5 sapt corectate. Zambeste dar ocazional si nu f. evident, mai mult face niste grimase care-i lumineaza fata si-ti dau impresia ca ar fi zambet. Incearca sa scoata primele sunete, gangureli, ne-au iesit vreo cateva pana acum, dar nu au devenit obisnuinta. Devi mai e pana va ambi constant si va ganguri zilnic. Insa e f implicat cand vorbesc cu el, isi framanta gurita in toate felurile, doar doar i-o iesi si lui ceva, asa facea si alex.

Cu cauzele nimic nou, astept sa vina rezultatele genetice sa vedem daca e vorba de Blackfan Diamond Anemia. Daca testele genetice ies pozitive, nu mai facem test de maduva, e clar ca asta-i boala. Daca testul de sange e negativ cred ca vor ordona test de maduva, dar si asta poate fi fara rezultate cncludente. Adica poate fi util si furniza noi informatii sau poate fi normal in sensul ca nu vor observa anomalii ale celulelor sau functiilor lor. Ma rog, ma avant prematur in ipoteze, sa vedem intai cum iese testul genetic.

Dr, de-aia nu l-a mai lasat sub henog. 70 si a zis sa-l transfuzam ca e in perioada de crestere vertiginoasa a primelor 3 luni si nu vrea sa-i taraganeze dezvoltarea.



in continuare suge de la mine si odata zilnic consum si-un borcanel de-ala de 90ml cu lapte din congelator strans (bine unele borcanele nu-s pline, unele-s numai jumate), asta ca un fel de supliment peste ce papa de la mine.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi


#29
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 13 noiembrie 2006 - 12:18

Try, ce baieti frumosi ai?
Acum am vazut si eu pozele cu voi. Doamne, asa erau si ai mei cand am venit de la maternitate (la minus o luna), acum avem 2 luni si jumatate corectate.
Pentru 5 saptamani 3225 gr e foarte bine (ai mei aveau la varsta aceasta 3 respectiv 3,5 kg). Si dupa cum iti spuneam nici baietii mei nu corectasera anemia la acea varsta, abia pe la 2 luni au inceput ei sa se inroseasca atunci cand plang (semn empiric, dar ti-am spus lor nu le-am mai dozat hemoglobina de cand am plecat din maternitate).
Asa am procedat si eu, le dadeam un biberon noaptea cu laptic de la congelator, asta pana l-am terminat; acum sug foarte bine si au ajuns cam la 7 mese pe zi.
Oricum, Adrian nu arata deloc a copil bolnavior si mai ales a copil cu afectiune congenital. E tare scump.
Eu va doresc multa sanatate iar tie, in mod special, multa putere!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#30
dana_oprea

dana_oprea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 13 noiembrie 2006 - 19:16

Buna fetelor!
De cate ori intru pe forum ma rog ca la acest subiect sa nu mai fie vesti proaste si toti bebelusii sa fie sanatosi.
Multumesc lui Dumnezeu ca bebe al meu, Sebi, este bine, mamanca bine, doarme, s-a dezvoltat bine (nimeni nu ma crede ca a fost prematur) si este foarte cuminte.
De vreo saptamana bea suculet de mar cu morcov, i-am dat si piure de mar+morcov, mar cu biscuite si seara in biberonul cu lapte cate o lingurita sau doua de cereale de la milupa. Pe toate le-a acceptat fara probleme, dar nu am exagerat pentru ca el inca se satura f bine cu laptic.Acum mananca cam 5 biberoane in 24 ore, fiecare dintre ele intre 160-200ml. Eu zic ca e bine.
Cum spuneam Sebi este un baietel cuminte, adorme singur dupa ce papa si imediat cum se trezeste e cu zambetul pe buze, uneori rade in hohote.
Sunt bucuroasa ca hernia ombilicala a disparut si acum are un buricut la fel de frumos ca si alti bebelusi.
Este un pic cu mucisori si i-am dat cu spray Humex, dar ce nu imi place e ca are o sensibilitate la un ochisor si uneori lacrimeaza(de obicei cand iesim afara si uneori si in casa). Eu l-am tamponat cu comprese sterile si cu ser fiziologic. Cu ce ma mai sfatuiti sa ii dau?

Sheannamp as fi incantata daca ai deschide acel subiect, pentru ca eu am toata recunostinta fata de doctorii si asistentele de la Polizu care au avut grija de Sebi si chiar si de mine ca am sta internata cu doua sapt inainte sa nasc si apoi inca doua. Am vazut-o si eu in poza pe d-na asistenta care era extrem de draguta si m-a invatat multe lucruri, desi nu am apucat decat doua ture ale dansei ptr ca Sebi nu a stat decat 3 zile la nou nascuti cu risc crescut, primele 7 zile le-a stat la terapie intensiva, unde ptr mine era ca un cosmar. Cred ca am avea multe de povestit si le-ar folosi mamicilor care urmeaza sa nasca sau au nascut si doresc sa impartaseasca din experienta lor si altora. Eu chiar am scris si la capitolul Nasterea unei stele pentru a aduce laude spitalului Polizu. Eu acolo m-am simtit foarte bine, desi eram extrem de ingrijorata de bebelusul meu, spre deosebire de maternitatea de aici din Ploiesti unde am ajuns o sg data cand am avut probleme cu mastita si nu siam cum sa plec mai repede.
In concluzie, ai toata sustinerea mea.

Imi pare rau ca nu am aparat de fotografiat digital sa am mai multe poze cu Sebi ca sa le vedeti, insa am cateva de la botez si vreo patru de cand era micut, dar nu stiu sa le postez pt a fi vazute.Poate ma ajuta cineva! Eu sunt relativ incepatoare pe acest forum, desi prima data am intrat cand am aflat ca astept un bebe si de atunci am citit mereu ce era scris pe forum la rubricile care ma interesau, dar net-ul mergea f greu ca intram prin telefon. Acum il am prin cablu si este deschis tot timpul.
Apropos, daca intrati si pe messanger id-ul meu este danaoprea2005, eventual acolo am putea sa vb mai multe si mai rapid.

Va pup pe toate si va tinem pumnii sa fiti cat mai bine.

Dana si [copil] Sebastian, minunea mea mica


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -