Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum scapam de suzeta?


89 raspunsuri la acest subiect

#81
dana-alexia

dana-alexia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 13 mai 2008 - 17:57

Buna tuturor Noi am scapat de "tututza" pe la 2 ani si 3 luni, eram la munte, Alexia nu vroia sa stea fara ea si un prieten de familie i-a luat-o din guritza si s-a facut ca o arunca in foc. A fost ceva maraita seara la culcare,dar am trecut cu bine peste acel moment(i-am promis ca mergem a doua zi la magazin sa cumparam alta)[:D]. Am incercat si varianta cu taiatul suzetei, dar nu am avut rezultate, nu vroia sa dorma fara ea, si i-am dat alta. Am avut ceva probleme cu biberonul,dar pana la urma am reusit si am scapat si de el. DANA & ALEXIA [zana](12.06.2005)

#82
andruka

andruka

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 17 mai 2008 - 17:07

Noi am scapat de ea la 2 ani si 1 luna. O primea doar seara la culcare si de ceva vreme incepuse sa o roada asa ca nu a mai durat mult si a gaurit-o. I-am cumparat altele dar tot acolo ajungeam pana intr-o seara cand m-am enervat si am taiat-o. Se enerva, plangea pt ca nu reusea s-o tina in gura pana i-am luat-o de tot. Cam in 3 zile a inceput sa nu o mai caute seara, intr-o saptamana a uitat-o. Eu zic ca taiatul suzetei este o metoda buna pt ca nu obligi copilul sa renunte brusc la ea. Daca rezistati la plansete si treziri nocturne, mai mult de o saptamana nu cred ca dureaza dezvatul.

#83
mire_miruna

mire_miruna
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 iulie 2008 - 02:23

E super...metoda cu taiatu'...nici nu-mi vine sa cred...nu a plans o sec ..doar ca mi-o cerea la cateva zile..si i-o aratam ca e papata de lup...si gataaa!!!! uraaaaa Mirela

#84
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 iulie 2008 - 02:57

quote:
citat din mesajul lui andruka
Noi am scapat de ea la 2 ani si 1 luna. O primea doar seara la culcare si de ceva vreme incepuse sa o roada asa ca nu a mai durat mult si a gaurit-o. I-am cumparat altele dar tot acolo ajungeam pana intr-o seara cand m-am enervat si am taiat-o. Se enerva, plangea pt ca nu reusea s-o tina in gura pana i-am luat-o de tot. Cam in 3 zile a inceput sa nu o mai caute seara, intr-o saptamana a uitat-o.Eu zic ca taiatul suzetei este o metoda buna pt ca nu obligi copilul sa renunte brusc la ea. Daca rezistati la plansete si treziri nocturne, mai mult de o saptamana nu cred ca dureaza dezvatul.
Ba poate sa dureze si mai mult de o saptamana :( Noi am avut 3 tentative de renuntat la suzeta, ba cu taiat, ba cu renuntare (aparent) voluntara, ba cu aruncat pe geam.... Rezista cu stoicism ca un baiat mare si curajos pana i se punea pata...frate, cand i se punea....mi-a facut si febra 40 de durerea asta....aveam si bunicii in vizita...tensiune maxima...pana la urma sotu i-a dat-o si mi-am zis in sinea mea ca din partea mea nu are decat sa se insoare cu ea in gura.....NU va mai zic ca intr-o ora i-a trecut si febra si tot...Pediatra, o doamna realista si optimista mi-a zis ca pana la urma nurofenul are efecte secundare....Acuma inca nu a renuntat la ea, nu e dependent dar din cand in cand o mai cere. In schimb a promis solemn ca la 4 ani se urca cu bunica-sa pe un pod si o arunca. Bunica e in cautare de pod.....Una peste alta, daca tot am ajuns cu maxima rusine pana la varsta asta, voi miza pe cuvantul lui, pentru ca in general e un baietel educat si intelegator. Oricum o va arunca si daca se va razgandi jur ca nu o mai vede. Corina75, se pare ca noi suntem mai veterani ;). Incearca si tu metoda cu promisiunea ca la un moment dat o va arunca singurel...poate merge. Ma gandesc ca acum sunt destul de mari ca sa mizam pe asa ceva.Va pup si sper sa aveti mai mult succes ca mine ;)Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004http://community.webshots.com/user/vizigotuhttp://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare[url="[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url]"]cronica vizigotului[/url]Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

#85
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 12 octombrie 2008 - 23:09

Autor: patrinel Subiect: SUZETA Trimis la: 12/10/2008 20:50:45 Mesaj: buna. sunt noua pe acest site. adica il mai citesc din cand in cand dar nu am participat la discutii. nu stiu daca s-a mai vb pe forum dar as vrea parerea unor parinti despre cum au reusit sa renunte la suzeta.am incercat sa nu i-o dau fetitei mele dar nu adoarme si plange incontinuu ca disperata. mentionez ca fetita mea are 2 ani si 4 luni si doarme cu 2 suzete una in mana si alta in gura.in restul zilei nu le-a folosit niciodata. as vrea niste pareri cat mai repede pt ca la cresa unde merge de la 1 oct mi-au dat un termen de o luna sa renuntam la ele. si numai nu reusesc. va multumesc. Raspunsuri: -------------------------------------------------------------------------------- Autor: carmen77 Raspuns la: 12/10/2008 20:55:03 Mesaj: Citisem undeva la un subiect similar ca o mamica a inceput sa taie bucatele mici din suzeta, pana a injumatatit-o ... si copilul nu a mai dorit-o .. iaca acuma fac si poezii . Din experienta proprie nu am ce sfaturi sa dau, Matei a renuntat singur la ea la 8 luni, Marc are 10 luni si inca o molfaie cand adoarme, dar e mic si nu e tragedie, poate o sa intreb si eu la fel peste 1 an, daca inca o sa mai fie indragostit de ea.

#86
ang3lt0uch

ang3lt0uch

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 258 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 03:01

Nu la toti copii merge cu taiatu bucati...poate la cei care nu au vazut de unde se cumpara suzi :D... Fetita mea a avut nenumarate suzi rupte, ca le-a muscat...si acu cand se rupe o duce la 'noi' (gunoi) si imi aduce cizmele sa ma incalt si mai cere 'bami' adica banii sa mearga sa isi cumpere pe loc alta :))). Are un an si cinci luni, si de obicei o arunca cat colo ziua si cand nu ii este somn. In mod cert vrea suzi daor cand simte nevoia sa fie linistita, adica la nani. O mai cere cand se simte rau, daca are febra din vrun motiv... In rest nu-i trebe, e buna numa la suparare si nani. Dar oricum, nu am sanse sa scap de ea curand, poate cand va intelege ca se poate pierde si nu mai adc aia la farmacie altele ...adica pe la 3 ani ... :)

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

#87
lilina

lilina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.921 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 11:27

Vlad a renunta la suzeta pe la un an jumate, cand era prea obosit nu i-o mai dadeam si adormea fara, apoi cand o mai cerea ii spuneam "a plecat suzy sa faca nani...nu mai eeee", azi asa, maine-asa...am scapat de ea....n-a ca fac si eu rime [:D]

mult succes in des-suzetare

Lilina & [bat] Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul


#88
Bic

Bic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 22:32

Noi ne pregatim intens pentru venirea Zinei ZEtelor cu cadou. Problema este ca nu sint sigura ca este cea mai buna perioada. Va primi un costum de Halloween pe care i l-a trimis verisoara ei, va primi cadouri de ziua ei care vine f. curind, oare Zina Zetelor cu cadoul ei nu va parea prea putin interesanta???[copil] Smaranda Ioana, 3.11.2005
Povestea nasterii
Alaptati, alaptati, alaptati!
Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

#89
Bic

Bic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 22:36

Ah, si o poveste amunzanta cu Zeta. Eram pe digul la ocen si ne uitam peste balustrada la foci cind....i-a cazut Zeta din gura, a zabovit o secunda pe balustrada de lemn, dupa care a cazut fix in apa. A fost o jale cumplita. (daca va intrebati ce cauta zeta la ea in gura afara din casa va marturisesc ca era intr-o perioada de foarte multa miriiala si am lasat-o si cind nu dormea.) Eu m-am bucurat pentru ca ma gindeam ca e o ocazie excelenta de a renunta la suzeta. Ei bine... cind am ajuns acasa nu eram pregatita si a gasti alte zete in pat. Iar culmea culmilor a fost ca a doua zi cind m-am dus din nou ja plaja, ce credeti ca mi-a iesit in cale pe nisip, spalata frumos ferchezuita de apa sarata a oceanului? ZETA!!! Mi-am zis ca oceanul o vrea pe Smaranda cu Zeta deocamdata si nu m-am putut abtine sa nu i-o dau. Concluzia: EU nu sint suficeint de pregatita sa-i iau zeta.[copil] Smaranda Ioana, 3.11.2005
Povestea nasterii
Alaptati, alaptati, alaptati!
Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

#90
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 08 noiembrie 2008 - 03:12

Buna, fetita mea are 1 an si 3 luni ...si tocmai am renuntat la suzi...asa fara eforturi mari!!! A facut o viroza si avea nasucul mereu infundat...isi punea suzeta si o scuipa dupa vreo doua minute pentru ca nu putea respira. I-am lasat-o in pat dar nu i-am mai oferit-o. Acum cand se culca singurul lucru pe care-l face este acela de a-si baga si a-si scoate imediat suzi din gura...asta daca o vede pe langa ea...daca nu, nu este o problema! In curand va disparea suzi din pat...si gata!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -