Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Acnee infantila


4 raspunsuri la acest subiect

#1
ioanavulpe

ioanavulpe
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 octombrie 2005 - 16:48

fetita mea a facut acnee infantila de la 3 saptamani. I-au aparut niste bubite rosii pe fata, gat si apoi si pe piept. Pediatrul mi-a spus ca e ceva normal la nou nascuti si ca nu trebuie sa ii dau cu nimic, va trece de la sine in timp. Intr-adevar nu i-am dat cu nimic, doar o spal cu apa fiarta de vreo 2-3 pe zi. Acum avem deja 7 saptamani si inca n-a trecut. S-a mai estompat, bubitele au mai trecut, dar fatuca ei nu este cea de dinainte. Problema acum este ca tenul ei a devenit aspru si nu stiu daca ar trebui sa o dau cu ceva sau nu. M-am gandit la vaselina (stiu ca e f buna pt piele si 100% naturala) dar nu stiu cum reactioneaza acneea. La pediatru ajung abia la sfarsitul lunii pentru imunizare si ma gandeam ca ma puteti ajuta voi cu un sfat pana atunci. Multam, Ioana

#2
marica

marica
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 21 octombrie 2005 - 22:24

De ce nu ai spalat-o cu ceai de musetel? Poti sa incerci cu crema de galbenele.

#3
otiliarusu

otiliarusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 23:15

Si bb al meu are...medicul dermatolog mi-a zis ca va avea cam pina cind va suge de la mine (eu avind probleme de acest gen) si ca se manifesta pina pe la 2 ani.mi-a dat o solutie de eritromicina, se numeste Eryfluid, ceva solutie de eritromicina 4 sau 7 la suta, nu mai stiu exact.Eu am observat ca cu cit creste si suge mai rar (acum are 1 an)punctele negre ii dispar si la fel si cosuletele, la noi cred ca a fost ceva mai rau.Bafta multa si sanatate la bb!

#4
codruta_grg

codruta_grg

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.600 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 16:41

Ioana si eu am probleme cu Petra, e din cauza laptelui. Apar, dispar. Dar doctorita mi-a zis sa nu o mai spal cu musetel pe fata, ci doar cu apa fiarta.


Codruta & [copil] Petra (9 august 2005)

poze & Povestea nasterii

scoala de schi

#5
ioanavulpe

ioanavulpe
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 octombrie 2005 - 02:35

Codruta, Multumesc mult ... asta mi-a spus si mie pediatrul si asta fac. Problema este ca i s-a cam uscat putin fata...acum parca si-a mai revenit. Mie mi-a spus ca este de la hormonii materni care inca mai exista in sistemul copilului. Bubitele rosii de pe fata s-au mai estompat putin, dar inca nu au trecut de tot.Ioana si TheodoraPS Astazi am implinit 8 saptamani!!! ne-am facut fetita mare, nu-i asa?
quote:
Originally posted by codruta_grg
Ioana si eu am probleme cu Petra, e din cauza laptelui. Apar, dispar. Dar doctorita mi-a zis sa nu o mai spal cu musetel pe fata, ci doar cu apa fiarta. Codruta & [copil] Petra (9 august 2005)poze & Povestea nasteriiscoala de schi



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -