Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Aldis?! ... Ce am primit adineauri pe mail...


33 raspunsuri la acest subiect

#1
Nane

Nane

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 09 august 2005 - 16:07

*Mezelurile Aldis, pericol pentru populatie* Familia Naghi a adunat o avere imensa periclitand sanatatea unui procent de 18% din populatia Romaniei *STEFAN BUCUR* Fabrica de mezeluri Aldis, aflata in judetul Calarasi, pe malul bratului Borcea, este "inima" imperiului financiar construit de George si Constanta Naghi in domeniul productiei si desfacerii de mezeluri. In prezent, SC Aldis SRL detine peste 30 de depozite si mai multe magazine in toate orasele mari din tara - peste 18% din piata autohtona a mezelurilor. Prin aceasta retea sunt desfacute produse de carmangerie de o calitate indoielnica, fiind obtinute din ingrediente cum ar fi: sorici, piele de curcan, foarte multe E-uri si, ocazional, piulite, suruburi, hartie. In doar cativa ani, folosind astfel de retete, patronii de la Aldis au ajuns sa detina o avere impresionanta. *UE refuza "calitatea romaneasca"*> > > Ilustrativ pentru lipsa de scrupule a producatorilor de mezeluri de la Aldis este preluarea unei mari cantitati de carne de pui de la Avicola Calarasi, care tocmai fusese respinsa recent de la export in Uniunea Europeana. Asa cum afirma surse din Directia Sanitar-Veterinara (DSV) Calarasi, motivul respingerii se pare ca ar fi fost depistarea de Salmonella in respectivul lot de carne. Mai grav, conform acelorasi surse din DSV Calarasi, SC Aldis SRL ar mai fi introdus pe piata si carne infestata cu Listeria. Pentru cei mai putin avizati, acest parazit genereaza listerioza, o boala transmisibila de la animal la om si care poate determina meningoencefalita sau septicemia, fiind incadrata de Organizatia Mondiala a Sanatatii in categoria de "boli periculoase". *DSV acopera mizeria* Acuzatiile extrem de grave sunt dificil de investigat din cauza faptului ca patronii de la Aldis au fost ajutati in comercializarea carnii infestate chiar de catre Vasile Nedelcu, directorul Directiei SanitarVeterinare Calarasi. Acesta, in loc sa propuna respectiva cantitate de carne pentru distrugere, a acordat cu usurinta avizele care au permis ca materia prima sa fie procesata si comercializata, o parte chiar in stare refrigerata, pentru a lichida mai repede stocul si a sterge urmele afacerii. De altfel, Vasile Nedelcu este cunoscut ca "om de casa" al sotilor Naghi, el desemnand intotdeauna numai anumiti medici veterinari pentru supravegherea activitatii de productie de la Aldis. In aceste conditii, produsele de la Aldis ajung sa fie prezentate ca fiind de calitate, desi sunt fabricate din MDM (carne dezosata mecanic), cozi de porc, piele de curcan, adjuvanti (texturat de soia modificat genetic) si aditivi (acele E-uri care, pe termen lung, genereaza afectiuni cancerigene). In 2004, SC Aldis SRL a infestat zilnic piata autohtona cu 70 de tone de astfel de produse. Nu a contat sanatatea populatiei, ci numai cifra de afaceri realizata, de 50-60 milioane de euro. *Carnea e inlocuita cu gel* Asa cum au declarat unii dintre angajatii de la Aldis, din dispozitia patronilor, directorii de productie modifica retetele originale ale mezelurilor, inlocuind carnea cu gel, texturat de soia sau MDM, pentru micsorarea costurilor de productie si obtinerea unui profit mai mare. Intrunul dintre numerele viitoare vom reveni asupra acestor aspecte, precum si asupra motivelor care stau la baza tacerii mai mult decat suspecte a Oficiului pentru Protect ia Consumatorului (OPC) si a DSV. Poate pana atunci va raspunde cineva si la numerele de telefon ale firmei Aldis. O alta reteta Aldis are la baza recuperarea produselor expirate. Unii sefi de magazine, "stimulati" corespunza tor, spala cu apa si otet batoanele de salam invechit si le reasaza in vitrine, pe post de marfa proaspata. Daca stadiul de degradare a mezelurilor face imposibila spalarea acestora, produsele alterate sunt tocate, ajustate cu ceva mai multe condimente, reafumate si reintroduse in circuitul comercial. Din cauza compozitiei ce se schimba de la o zi la alta, aceleasi mezeluri Aldis expuse la Metro, Cora sau Selgros au etichete identice, dar culori diferite. De exemplu, la inceputul lunii aprilie, cumpa ratorii de la Metro au constatat ca in salamul "Mistret" carnea de mistret a fost inlocuita cu cea de cal, desi pe etichete nu era specificat acest lucru.

#2
cait

cait

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.384 mesaje

Postat 09 august 2005 - 16:23

Am mai vazut ieri pe net un articol de genul asta dar nu stiu ce sa cred.stiam ca majoritatea fabricantilor de mezeluri mai pun destule asa zise ingrediente dar dak ar fi adevarat articolul e cam exagerat totusi..oricum pt bani nu m-ar mira k ar fi capabili de asa ceva.

#3
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 09 august 2005 - 16:37

Nane, valoarea informatiei din textul reprodus de tine este zero atat timp cat sursa este neverificabila ... pot si eu sa scriu zeci de astfel de texte despre orice firma si/sau produs. _________________________ Sunt moderator dar ma tratez

#4
Nane

Nane

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 09 august 2005 - 16:46

quote:
Originally posted by tata lu Toma
Nane, valoarea informatiei din textul reprodus de tine este zero atat timp cat sursa este neverificabila ... pot si eu sa scriu zeci de astfel de texte despre orice firma si/sau produs. _________________________ Sunt moderator dar ma tratez
Sunt de acord cu tine. dar daca totusi...e un sambure de adevar? [;)] De obicei nu cred in chestii din astea, darrr... who knows?!

#5
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 august 2005 - 17:07

Am citit si eu cu indoiala articolul dar m-am ingrozit cand am ajuns la sfarsit unde se zice despre diferente intre de calitate intre aceleasi produse. Eu cumpar in mod frecvent muschi file de la aldis nu c-ar fi extraordinar ci pentru ca e cel mai ieftin. Ei bine nu o sa mai cumpar deoarece am remarcat si eu si sotul meu ca de mai multe ori avea alt gust si alta textura. Am crezut ca a incurcat vanzatoarea si ne-a dat de la alta firma, dar cand ma gandesc ce-oi fi bagat in mine...[bang]

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan
Pozici cu Filip
Cum s-a nascut Filip


#6
iarina

iarina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.472 mesaje

Postat 09 august 2005 - 17:10

nici io nu prea cred orice citesc, da' acu' imi storceam creierii sa-mi amintesc daca am cumparat ceva de la ei...

#7
V. Erica

V. Erica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 09 august 2005 - 17:23

Nu stiu dc info e reala, oricum nu poti sa stii ce baga astia in mezeluri. Eu mananc din joi in Pasti insa daca mai citesc 2-3 d-astea ma fac vegetariana de tot[xx(]... Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 august 2005 - 18:16

Una dintre cele mai puternice arme informationale este dezinformarea. Cu un pic de noroc poate determina ravagii financiare. Marius Pernes home page - www.marius.rdsor.ro

#9
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 09 august 2005 - 19:46

Acum cateva zile citeam in Libertatea online chiar contrariul informatiilor de mai sus, si anume ca tocmai ALDIS ar fi o firma la standarde europene, una dintre putinele care ar putea face fata calitativ si dupa integrarea Romaniei in UE. Asa cum articolul din Libertatea imi parea pe alocuri exagerat de pozitiv, la fel si informatiile acestea mi se par exagerat de negativiste.Cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc.

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
[foto][iepu]Alma, sufletel mic si iubit

[iepu]Alma, sufletel mic si iubit -[foto]noi
[iepu]Alma, sufletel mic si iubit-[foto]si mai noi
[iepu][foto]cele mai noi


Povestea Almei

#10
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 09 august 2005 - 21:09

Sunt uimita de ceea ce am citit si sper sa fie informatii false. Intamplator cumpar des produsele lor, fiind foarte multumita. Crinuta si [copil] Rayan


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -